Resulullahın çok evlenmesi

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
9,111
Tepkime puanı
79
Resulullahın çok evlenmesi, Peygamberimiz niye çok evlenmiştir, Hazret-i Hatice validemiz, Resulullah efendimiz, Ümmi Seleme validemiz, Hazret-i Mariye, Mariye Hatun, Mariye, Sirin, şirin, Mısır valisi, efendimizin halası, Hazret-i Zeyd,

Resulullah efendimiz, önce 25 yaşında iken, 40 yaşında dul bir kadın olan Hazret-i Hatice ile evlendi. 25 yıl onunla yaşadı. Peygamber efendimiz, ilk zevcesi Hazret-i Hatice hayatta iken başkası ile evlenmedi.

Hazret-i Hatice validemizin vefatından uzun bir müddet sonra, 55 yaşında iken, Allahü teâlânın emri ile Hazret-i Âişe’yi nikahladı. Mekke, Medine gibi Ekvatora yakın yerlerde kızlar erken yaşta mesela dokuz yaşında büluğa eriyorlar. Rusya, Hollanda gibi soğuk ülkelerde ise, büluğa erme yaşı uzuyor. Bu bakımdan ekvatorla kutuplar mukayese edilmez. Hazret-i Âişe validemiz 9 yaşında iken nikahlandı, daha sonra evlendi.

Hazret-i Âişe, kendisinin, ezvac-ı tahiratın hepsinden daha üstün olduğunu söyler, Allahü teâlânın nimetlerini sayar, (Resulullah benimle evlenmeden önce, Cebrail aleyhisselam, benim resmimi Resulullaha gösterip “Bu senin zevcendir” demişti) derdi. O zaman canlı resmi yapmak haram olmamıştı ve resmi, insan da yapmamıştı. Resulullah efendimiz, Âişe validemize buyurdu ki:
(Seni üç gece rüyada gördüm. Melek, beyaz ipek üzerindeki resmini bana gösterdi. Bu senin zevcendir, dedi. Rüyada, meleğin gösterdiği resmini unutmadım.) [Buhari ve Müslim]

Resulullah efendimize, Hazret-i Âişe’den başka, hiçbir zevcesinin yatağında (vahiy) gelmedi. Bu da, Hazret-i Âişe’nin Allahü teâlâ indinde kıymetinin pek çok olduğunu göstermektedir. Ümmi Seleme validemiz Hazret-i Âişe için bir şey söyleyince, Resulullah efendimiz, (Âişe için beni incitme. Bana vahiy, yalnız Âişe’nin yatağında iken gelmektedir) buyurdu ve Ümmi Seleme validemiz de, tevbe etti.

Diğerlerini dini sebeplerle veya ihsan ederek nikah etti. Bunların hepsi dul ve çoğu da yaşlı idi.

Birkaç örnek:
Eshab-ı kiramın bir kısmı Habeşistan’a hicret etmişti. Habeş padişahı Necaşi, İsevi idi. Müslümanlara sorular sorup, aldığı cevaplara hayran kalarak imana geldi. Ubeydullah bin Cahş, papazlara aldanıp, hıristiyan olmuştu. Karısı Ümmi Habibe’yi de dinden çıkarıp zengin olmaya zorladıysa da, o, fakirlik ve ölüme razı olacağını, ama dinden çıkmayacağını söyleyince, sefalet içinde sürünmesi için bunu boşadı. Hazret-i Ümmi Habibe, Mekke müşriklerinin baş kumandanı Ebu Süfyan’ın kızı idi. Resulullah, o zamanlarda, onlarla, çok çetin savaşlar yapıyordu.

Resulullah efendimiz, Hazret-i Ümmi Habibe’nin dininin kuvvetini ve başına gelenleri işitince, Necaşi’ye mektup yazıp, (Ümmi Habibe ile nikahımı yapıp buraya gönder) buyurdu. Necaşi daha önce Müslüman olduğu için mektuba çok hürmet edip, oradaki müslümanları sarayına davet ederek, ziyafet verdi. Nikah yapılıp, hediye ve ihsanlarda bulundu. Bu suretle, Hazret-i Ümmi Habibe, imanının mükafatına kavuştu. Onun sayesinde, oradaki müslümanlar da rahat etti. Bu nikah, Ebu Süfyan’ın ileride müslüman olmasını hazırlayan sebeplerden birisi oldu.

Hazret-i Ömer, dul kalan kızı Hazret-i Hafsa’yı alması için Hazret-i Ebu Bekir ve Hazret-i Osman’a teklif etti ise de olumlu cevap alamadı. Durumu öğrenen Resulullah efendimiz, çok sevdiği üç arkadaşının üzüntülerini giderip onları sevindirmek için, (Ya Ömer, kızını, bu ikisinden daha iyisi ile evlendireyim) buyurdu Hazret-i Ömer şaşırdı. Zira onlardan daha iyisinin olmadığını biliyordu. (Ya Ömer kızınla ben evleneyim) buyurdu.

Beni Mustalak kabilesinden alınan yüzlerce esir arasında, Cüveyriyye, kabilenin reisi Haris’in kızı idi. Bunu satın alıp azat ederek, kendilerine nikah edince, Eshab-ı kiramın hepsi, (Resulullahın ailesinin, annemizin akrabasını hizmetçi olarak kullanmaktan haya ederiz) dedi. Hepsi, esirlerini azat etti. Bu nikah, yüzlerce esirin azat olmasına sebep oldu.

İnsafı olana da, bu üç misal, elbette yetişir. İkinci bir husus, her bakımdan, insanların en üstünü olduğu halde, sadece birkaç yıl dokuz ailesi ile yaşamıştı. O zamanlar, zaten hep savaşlarla uğraşıyor, evinde az kalıyordu. Genç kızlarla evlenme imkanı olduğu halde evlenmemişti. Savaşlarda, Ona canlarını feda eden o aslanlar, kızlarını Ona vermezler mi idi? Ama O, istemedi.

Resulullah efendimiz, halasının kızı Zeyneb’i, evlatlığı Zeyd ile evlendirdi. Epey sonra, Hazret-i Zeyd, boşayacağını söyledi. (Boşama) buyurdu ise de, Allahü teâlâ, Resulünün buna mani olmamasını istedi. Hazret-i Zeyd boşayınca, Allahü teâlâ, Resulüne onu nikah eyledi. (Mevahib)

Çok evlenmesinin önemli bir sebebi de, dini bildirmek içindi. Hicab âyeti gelip, kadınların yabancı erkeklerle oturmaları, konuşmaları yasak edilince, yabancı kadınları kabul etmedi. Hazret-i Âişe’den sormalarını emretti. Soranların çokluğundan, Hazret-i Âişe, hepsine cevap vermeye zaman bulamıyordu. Bu hizmeti kolaylaştırmak ve Hazret-i Âişe’nin yükünü hafifletmek için, gerektiği kadar hanımı nikah etti. Kadınlara ait yüzlerle ince bilgileri, kadınlara, mübarek hanımları yolu ile bildirdi. Hanımı bir tek olsaydı, bütün kadınların ondan sorması güç ve hatta imkansız olurdu.

Bir âyet-i kerime meali:
(Resulullahın zevceleri müminlerin anneleridir.) [Ahzab 6]

Hazret-i Mariye
Peygamberimizin eşi olan Mariye, Müslüman mıydı?

Evet, Müslümandı. Peygamber efendimizin İslamiyet’e davet ettiği Heraklius’un Mısır valisi olan Mukavkas, bazı kıymetli hediyelerin yanında, Mariye ve Sirin isminde iki cariye de gönderdi.

Mariye Hatun, Resulullah’ın tevazuuna hayran kalıp hemen Müslüman oldu. Peygamberimiz de, onun Müslüman oluşundan çok memnun oldu ve onunla evlendi. Resulullah’ın oğullarının üçüncüsü ve bütün çocuklarının sonuncusu olan İbrahim’in annesi Mariye validemizdi. Hicretin 16. senesinde Medine’de vefat eden Mariye validemizin cenaze namazını Hazret-i Ömer kıldırdı.
 

mmt1

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Katılım
29 Ağustos 2012
Mesajlar
25
Tepkime puanı
0
Peygamberimiz,Hazreti Aişe ile evlendiğinde hazreti Aişe'nin yaşı 9 değildi.Ancak islam düşmanı,ALLAH korkusu olmayan ate bir yaşantı ile hemhal olanlar bu konuda fazlaca konuşuyorlar.Ancak biz müslümanlar bu konuda dikkatli olmalıyız.
 

Müslüman

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
15 Mayıs 2012
Mesajlar
116
Tepkime puanı
0
Ravi (r.a.): Hz Aişe;

Hadis: Resulullah (sav), ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Beni'l-Haris ıbnu'l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü, (ıyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Ruman, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, ensardan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mübarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık-kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, [kuşluk vakti aniden] Resulullah (sav)('ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim.

(Buhari, Nikah 38, 39, 57, 59, 61; Müslim, Nikah 69, (1422); Ebu Davud, Nikah 34, (2121), Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937); Nesai, Nikah 29, (6, 82) )

Rivayetleri mutlak doğru gören anlayışını bir tezahürüdür Hz Ayşe'nin 9 yaşından evlendiği iddiası. Yok "Mekke Medine gibi Ekvatora yakın yerlerde kızlar erken yaşta dokuz yaşında büluğa eriyormuş" yok "o zamanlar öyleymiş" yok "tarihi o günkü perspektiften ele almak zorundaymışız" ... peaahhh

Yahu hangi akl-ı selim bize 9 yaşındaki bir kız ÇOCUĞUN evlendirilmesini izah edebilir? Rivayetleri kurtarma pahasına Peygamberi haşa sübyancı gibi lanse edenler Allah'tan da mı korkmazlar? Bir de utanmadan, sıkılmadan şunu rivayet ettiler;

"Hz. Aişe diyor ki: Ben Rasûlüllah'ın (s.a.v.) yanında oyuncak bebeklerle oynardım. Arkadaşlarım bana gelirler fakat Rasulüllah'tan (s.a.v.) utanarak saklanırlardı. Rasûlüllah (s.a.v.) onları bana gönderir, benimle beraber oynarlardı."
(Buhari, Edeb, 81; Müslim, Fedailu's-Sahabe, 81; Ibn Mace, Nikah, 50)

Şu durumu gözünüzde bir canlandırın. Bir Peygamber ve yanında 9 yaşında bir kız çocuğu ve evliler. Kız daha çocuk olduğu için bebeklerle oynuyor. Bunu bir Peygambere nasıl yakıştırdınız?Yazıklar olsun. Allah'ın ayetlerini keçiye kurban edenler elbette Peygamberi de işte böyle sübyancı yaparlar.

Allah ıslah etsin. Üslup biraz sert oldu ama tahammül edilecek gibi değil.
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
179
Allah RAZI olsun BATI da bazi din dusmanlari bu konuyu hep dille getirir hasa Alemlere Rahmet olarak gonderilen Sevgili peygamber efendimizin adini kirletmek iste efendim Muhamed asv. cook kadinlar ile evlenmis vs. vs. gibi cirkefliklerini dokmek isterler.. evet dogru bir cok evlilik yapmistir cunku bunun hikmet ve sebepleri vardir...
fakat su Ayeti kerimeyi soyledigimizde...

RA’D 38. "Andolsun senden önce de peygamberler gönderdik ve onlara da eşler ve çocuklar verdik...
Allah’ın izni olmadan hiçbir peygamber için mucize getirme imkânı yoktur. Her müddetin (yazıldığı) bir kitap vardır."

Tevrat-ta su tavsiye vardir:
"Düsmanlarina karsi cenge çikacagin ve Allah-in onlari senin eline verecegi ve onlari esir olarak götürecegin zaman, esirler arasinda bakilisi güzel bir kadin görüp onu arzu eder ve kari olarak kendine almak istersen; o zaman onu evinin içine getireceksin; ve o basini tiras edecek, tirnaklarini kesecektir; esirligin esvabini üzerinden atacak, senin evinde oturacak, babasina ve anasina tam bir ay aglayacak, ondan sonra da kendisine yaklasacak ve onun kocasi olacaksin, o da senin karin olacak..."
Yine Tevrat-ta Hz. Ibrahim-in asv pek çok kadinla evli oldugu, Hz. Davud-un çok sayidaki haniminin yaninda, bir çok cariyesinin olduGu , Hz. Süleyman-in yedi yüz haniminin, üç yüz de cariyesinin bulundugu nakledilmektedir.

Kur-ân da, çok evliligin yeni bir sey olmayip, diger peygamberlerin de bir uygulamasi oldugunu haber vermektedir: "Andolsun, Biz senden önce de elçiler gönderdik, onlara da esler ve çocuklar verdik .." (13, Ra-d:38).

Dunya Dinler Tarihini okursaniz bu cook evlilik oruc gibi Bizim Peygamberimizden once de vardi...

"Sizden evvelki (ümmet)lere yazıldığı gibi, sizin üzerinize de oruç yazıldı (farz kılındı). Ta ki, korunasınız." (Bakara, 2/183) buyurulmuştur.
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
179

"İNANMAK İSTEMEYENİ HİÇ BİR KANIT İKNA EDEMEZ"

PEYGAMBERİMİZ NEDEN BİR ÇOK KADINA ŞEFKAT VE YARDIM ELİNİ UAZATMIŞTIR?
Bu izin, bir hikmete ve yarara yöneliktir.. Sanki Bu konuda bilgisizce konuşanların algılayabildiklerini, günümüz koşul ve zorunluluklarını, insanlar için bu kuralları koyduğu gün,yüce Allah hesaba katmamış!...
İnsanlar bazen bunu anlayamayabilirler; Çünkü insanların gözlemi sınırlıdır, herşeye dikkat edemez, uzak-yakın tüm koşulları kavrayamaz.
Olaya her açıdan bakamaz, her ihtimali göz önünde bulunduramaz.Sorunları bütüncül göremez. Birden fazla kadınla evliliği İslâm ortaya çıkarmamış, onu sınırlamış,zamanla da teke düşürmüştür.

Peygamber efendimiz 25 yaşında iken 40 yaşında ve dul olan Hz. Hatice ile evlenir. Hz. Resul Hatice annemizle zenginliği için evlenmemiştir.
Çünkü Hz. Resul , Hz. Hatice’nin tüm malını Allah yolunda dağıtmıştır (Hz. Resul daha sonra kendisine gönderilen hediye ve altınları da fakirlere dağıtacaktır.) Hz. Hatice ile peygamberimiz 25sene evli kalırlar. Hz. Hatice , peygamberimize :’Ey Muhammed ben yaşlandım , artık başka hanımla evlen ‘ deyince peygamberimiz şu cevabı verir:
‘ Böyle söyleme Hatice , üzülürüm.’Hz. Resul o zamanlarda çok doğal olan cariye alma yoluna bile tenezzül etmez ....! Hz. Hatice 65 yayında vefat eder. Hz. Resul 3-5 sene daha kimse ile evlenmez , 55 yaşına gelir.

 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
179
HZ. AYŞE ra.: Peygamberimizin dul olmayan tek eşidir. Peygamberimiz genç yaşta olan (17-18 yaşlarında : Hz. Aişe’nin ablası Esma hicrette 27 yaşındaydı. Hz. Aişe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre onun da hicrette tam 17 yaşındadır.... Ayrıca Hz. Aişe peygamberimizden önce Cübeyr’le nişanlanmış, daha sonra dini nedenlerle ayrılmışlardı.
Demek ki evlenecek çağda bir kızdı, nişanlanmış, nişan bozulmuş sonra peygamberimizle evlenmiştir-) Hz. Aişe ile evlenir.Hz Ebu Bekir'in kızıdır.
Müslüman hanımların sormaya utandığı sorulara cevap vermesi için peygamberimiz Hz. Aişe ile evlenmiş ve onu öğretmen olarak yetiştirmiştir.
Hz. Aişe peygamberimizden 2000 hadis rivayet etmiş, Müslüman kadın ve erkeklere öğretmenlik yapmış, hatta Müslüman orduların komutanlığını dahi üstlenmiştir.

(KAYNAK:Marmara Ünv İlahiyat Fakt Öğretim üyesi Prf .Dr. Reşit haylamaz ,Kitap ismi:AİŞE KİTABI)17 yaşı:Kızların O bölgede iklim şartlarına ve tabiat şartlarına göre olgunlaşma yaşıdır.

Hz Ebubekir (r.a)'ın kızını Hz. Peygamber ile evlendirme konusundaki ısrarını ve onunla hısım olmadaki isteğini kıramayarak kabul etti.
Bu ,Cumhurbaşkanıyla halktan birisinin akraba olmak istemesi gibidir…Ya da Halkımız kendisine hizmet eden,bilgi veren ahlaklı insanların ihtiyaçlarını gidermek ister,İlim adamının yaptıklarına karşılık vermek ister.
Hz.Ebu bekir de Böyle bir amaçla da hareket etmiş olabilir.

Peygamberimiz 60 yaş civarında Hz. Ayşe(r.a)ile evlendi.Ve ondan hiç çocuğu olmadı.Hz.Aişe: zeki-kıvrak -zekalı idi..Büyük davalar ve adamlar,küçük düşünmezler.
Çünkü,İslamın kadınlarla ilgili hüküm ve kurallarını hanımlara anlatacak ve aydınlanmaya kadınları katacak akıllı-zeki-kavrayabilen birine ihtiyaç vardı!Hanımlarla ilgili bilgileri onlara bir erkek ne kadar açıklıkla verebilir ki?

Bu, kısa zamanda onca bilgiyi alabilecek kapasitede olan biri olmalıydı!Bunun sonucu olarak,Hz.Aişe,İslam bilimlerinde ve medeniyetinde:Önemli konuma geldi ve başlıca bilginler arasında sayıldı.Mesala Peygamberimizin özel hayatı ve kadınlara yaptığı tavsiyeleri,kadınlara direkt söyleyemeyeceği ancak söylenilmesi ve öğretilmesi gereken bilgileri Hz.Aişe den öğrenmekteyiz.O Hem Hadis bilgini,Hem Kur an tefsir bilgini,Hem İslam hukuk bilgini idi.hemde kıvrak zekalıydı.
 
Üst Alt