Ramazanı şerif hutbesi

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
cumahutbe.jpg

Selamun Aleykum..Gonul dostlarim..
eveet Bugun mubarek Ramazan ayının son Cumas'ına iştirak ettik.Hayırlı cumalar herkese..
Bugun oglusum ile camiye biraz erken gittik..cunku Bu aksam Ramazan boyunca oruc tutan 10-16 yas arasi Masallah 200 cocuk varmis bizim bildigimiz..cocuklara tesvik ve tessekur mahiyettinde hediyeler dagitilacak.. bu guzel hizmette bizim de katkimiz olsun istedik ve vakiftan bizlerde Hamd olsun katildik..
Biz bu paketleme olayini yaparken oglumun kırmızı bir güllu paketlemeye ugrastigi dikkatimi cekti..
Aman deniz Gozlum gül paketlenmezki..dedigimde ama anne!!
siz herkese hediye yapiyorsunuz ya ben de bunu peygamber efendimize bayram icin verecgim dediginde o cocukca masumlugundan kendimden utandim..
Oglum bir dua etsen, selavaat ceksen onu gondersen dedigimde..
O kucucuk pamuk ellerini acip..
Allahim Ben yusuf hani yaramaz olan geldim..hani bayram geliyorya herkes sevdigine bir hediye veriyorya haa iste ben de bu fatihayi ,Allahumme salli ala seyidina Muhammedi bunu Peygamberimize bayram hediyesi olarak gondersem lutfen benden verirmisin.. annem hep peygamber efendimiz cocuklari cok sevdigini soyledi de ben de onun icin O sevinsin diye bu dualari gondersem ver olur mu..agla..:,diye dua ediyordu hic sek suphesiz Allah cc. onu dinledigini, isitigini adi gibi biliyordu..

Yarinda Bayram hediyeleri icin kermes ve camimizde yardim amacli son iftar verilecek.. cunku ins. Bayram Namazinda 10.000 uzerinde Musliman katilacak..
ve her bir cocuga hediye ,seker ve bayram harcligi olarak zarfin icinde para dagitilacak..Elhamdullilah..
imam efendimiz bugun Son hutbeyi agliyarak okudu..
tam 1 aydir her aksam en az 600 din kardesimiz ile yanyana can cana aksam namazini kilip hep beraber iftar sofrasini paylastik. teraviler, Teheccud ve Sabah namazlari cemaat ile kilinip zikir halkalari yapildi..bu samimi icten,candan yakin aile ortamini ozliyecegini belirtirken bir cok insan agliyordu.. ben de dahil...
herkesin asker, okul arkadasi olurda bizim de Umre ve Camii, arkadasligimiz oldu...
ayni masada gulduk, muhabbet ettik, paylastik..gulustuk..Gurbette birbirimizin anne, babasi,kardesi, akrabasi olduk...
Bunu Siz Ana vatan da anliyamazsiniz..kimsesizligimiz ile kimsesizlerin sahibine siginmamizi siz anliyamazsiniz...Uzgunnn
Bugun Hutbenin konusu Namaz ve Ramazani serif ve oruc idi...
Namaz hakkinda cok seyler anlatti ama benim yuregime dokunan su sozu idi...

Bu hadis sahihti"Kiyamet Günü amelleri arasindan kul, ilk önce namazindan hesaba çekilir. Eger bu hesabi düzgün geçerse kurtulmus ve basariya ulasmis olur."'
O An ins. O ilk sualde Namazda takilip kalmayiz diye icimden dua ettim..
Namaz tamam olursa demek ki gerisi kolay Allah kerim bu gunahkar yuregime bir an ferahlik geldi.ve sonra devam ediyordu..

Bugün ramazan-ı Şerifin son cuması, yarın da son günüdür. Fazilet ve bereketi ile hayatımıza maddi-manevi bir heyecan katan ve Kur’an-ı Kerim’in nüzulüne şahit olan sayılı günler veda ediyor....
Uykunun ibadet, suskunluğun tesbih sayıldığı, amellerin kat kat değerlendirildiği, duaların müstecab ve günahların affolunduğu,müminleri bir kale gibi kuşatıp koruyan ve cehennem ateşine karşı perde olan farz oruca veda ediyoruz.
Bir daha buluşmaya kimin ömrünün vefa edeceğini ve bu bereketli aydan kimlerin faydalanacağını bilemiyoruz.
Ramazan, kulluk şuurunun en yoğun yaşandığı zaman dilimidir.
Bu aydan sonra bu kadar yoğunlukta olmasa bile mükellef olduğumuz kulluk görevlerimizi ihmal etmeden hayatımıza devam etmeliyiz.
Ramazanda kazandığımız güzel davranışları, ifa ettiğimiz ibadetleri ve İslamî prensipler üzerine inşa ettiğimiz insanî ilişkilerimizi hassasiyetle sürdürmeliyiz.
Ramazanda olduğu gibi cömert, yardım sever, yumuşak huylu, güler yüzlü, fedakâr, ibadet ehli, günah ve kötülüklerden kaçan, hayır ve sevap hususunda istekli olan bir mümin olmalıyız.
Bu hayat devam ettikçe mümin olmaktan, Rabbimize kulluk etmekten vazgeçemeyeceğimiz için Yüce kitabımızın aydınlattığı yolda, doğru istikamette, Mevla’mızın rızasına uygun yaşamaya devam etmeliyiz.
Zira Yüce Yaratan: “Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et” buyurarak hayatımızın son anlarına kadar sorumlu olduğumuzu bizlere hatırlatmaktadır.
Hak Teâlâ’ya kul, Resulüllah’a ümmet, Kur’an-ı Kerime muhatap olduğumuzu unutmayalım.
İyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, hakkı batıldan, imanı küfürden ayırt etme basiretini bize kazandıran ve bu ayda çok okuduğumuz Allah’ın kelamı daima bize rehber olmalıdır.
Onu ihmal ettiğimizde inancın ve hayatın maddi-manevi güzelliklerini kaybedeceğimizi asla hatırımızdan çıkarmayalım.
Dua ile de Cuma hutbesini bitirmistir...
Selamet ile Hayra kalin..
Friday/August17th Cuma 17 Agustos
Ramadan 29th 1433

https://www.youtube.com/watch?v=HPaYhBMl4p0&feature=related

Üst Alt