Ramazan Umresi Allahın evinde 10 gün misafir olmak

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kabe1.jpg

Yatsı namazı için Kabe’deyim. Yatsı ezanı okundu. İlk sünnetleri kıldık. 15-20 dakika sonra davudi ses kamet getirdi.
Ülkemizdeki gibi değil her cümle bir kez okunuyordu
Allâhu Ekber Allâhu Ekber.
Eşhedü en lâ ilâhe illâllah
Eşhedü enne Muhammeder-Resûlüllah
Hayye ale's-Salâh
Hayye ale'l-Felâh
Allâhu Ekber Allâhu Ekber

Yatsının farzı da kılınmış Ve ilk teravih imam efendinin Allâhu Ekber demesiyle başlamış oldu.

Müthiş bir duygu. Müthiş bir heyecan ve Mekke imamının gür davudi muhteşem sesi ile ortalık derin bir sessizliğe bürünmüştü.
Mekke semalarında yankılanan Fatiha süresinden sonra Bakara suresinin ilk ayetleri okumaya başladı.
Ve iki saat süren bir teravih namazı böylece sürüp gitti.
İnanın bu iki saati hiç anlamamıştık.
Nasıl geçti. ne kadar sürdü, anlayamadık.
Vitir namazını da cemaatle kıldık. Son rekatta bizden farklı olarak Vitrin son rekatını mezhepleri gereği tek olarak kıldık. Burada farz namazlar hariç tüm namazlar iki rekat iki rekat kılınıyor...
Saudiler teravihlerini genelde 8 rekatta bırakıyorlar...
vitrin son rekatı da tek kılınıyor. İmam efendi Fatiha ve ihlas süresinden sonra bir dua etti ki muhteşemdi.

Her ne kadar Arapçayı anlayamıyorsak ortalığı saran manevi hava bizleri de ta derinlerden etkiliyordu.
15-20 dakika süren duadan sonra rüku , secde ve selamdan sonra namazı bitirmiştik.
Muhteşem ,ruhani bir güzellik... Havanın gündüz mü yoksa gece mi olduğunu anlamanız ilk anda zor.
Çünkü öylesine güçlü bir aydınlatma sistemleri var ki bir an daldığınızda gündüz gibi zannediyorsunuz.
Her yer ışıl ışıl, erken gelip iç avluya geçiyoruz. Kabeyi tam karşıma alarak namaz kılmak çok farklı bir duygu.
İçiniz garip bir çoşkuyla doluyor.
Yerler tertemiz her yer inci gibi parliyor! akşam ve yatsı namazı için bembeyaz mermerin üstüne halılar serilmiş.
Her yer Mumin kardeslerim ile dolu, siyahi, beyazi, cinli, Turku, afrikalisi yanyana elele omuz omuza sanki mahser yeri!
her yer dolu ve namaz öylesine güzel bir huşu içinde kılınıyor ki. Avlunun olduğu yer, sonra kapalı olan yerler, avluya bakan mekanlar, say yapılan yerler, duvarların dışındaki avlu her yer insan dolu.
Hepsi Allah-ın rızasını kazanmak için gelen güzel insanlarla dolu. Bize bu güzel Yaz sicak ama bogucu olmiyan akşamında gökyüzündeki yıldızlar bize eşlik ediyorlar.

Kabe'yi İlk gördügümde ne hissettiigimi arkadaslarim soruyor?
Kafilemizin başındaki daki şeyh, hocaefendilerin refakatinde ayak uçlarımıza bakarak Kâbe’ye doğru gittik! Babüsselam’dan geçtik, Kâbe’ye iyice yaklaştık.
Safa Tepesi’nin hizasında olan Kâbe’nin merdivenlerine kadar geldik. Oraya gelince hocamız,
"Kabeyi ilk gördüğünuzde yapacaginiz dua kabul edilir ona gore size en onemli olan dua, istek ve icabette bulunun diye tenbihliyordu....
Burada başınızı kaldırın, Kâbe’ye bakın. Burası Allah’ın evi. Artık daha ötesi yok.!"
başımi kaldirdim!O An yer, zaman, mekan dondu sanki...
Birakin edecegim duayi adimi bile bir an unuttum!!Ben den arkadaslarim onlar icin dua etmemi istemislerdi.. Yahu Ben kendim ,cocuklarim icin bile dua etmek aklima gelmiyordu...
İlk gördüğüm an Kâbe beni çarptı adeta. Sebebini bilmiyorum..
artik kim oldugumu, nerden geldigimi coluk, cocuk edecegim dualari bildigim her seyi bir anda unuttum sanki...
hic bir sey hatirlamiyordum sadece dilimden Allah lafzi gelmisti..ve hickiriklara boguluyordum...
sadece ben ve Rabbim vardi O`cc. huzurundaydim sanki... sadece aglamaya basladim..neden nicin agladigimi bilmeden yuregim ile agliyordum sanki.. hickiriklara bogulmustum...
Hani uzun yıllar annesini göremeyen bir çocuk,bir yetim bir anda annesini karşısında görünce, çocuk da anne de şuursuz bir şekilde ağlarlar ya… Aynen öyle…
Aslında ağlanılacak yer değil, gülünecek yerdir orası ama ağlarsınız şuursuzca...
Tarif edilmeyen bir duygu O AN-i hic kimse ne hissedigini acikliyamaz.. sadece yasiyanlar O ilk Kabeyi gördüklerinde ne hissediklerini bilirler...
O an Sen ismin ,cismin, bedenin, aklin yuregin duygularin yoktur!! orada, duygu donmuştur, zaman donmuştur. Her şey artık secdeye kapanmıştır...esyayi asli ile görmeye baslarsin...
Kâbe, “o an”da ekrandaki, fotoğraftaki gibi değil. Sanki canlı olduğunu hissedersin ana kucagi ,ana yuregi gibi sizi kucakladigini her bir duygu ve hucrenizi sardigini hissediyorsunuz!
Yani onun canlı bir varlık olduğunu hissediyorsunuz. Taş, örtü, insanlar yapmış ama baktığınızda sanki canlı bir yapı var karşınızda, öyle bir ruh veriyor insana...
Bir hayret yaşıyorsunuz. Her gün beş vakit yöneldiğiniz Kâbe’yi bir anda karşınızda görmek insanda bir hayret duygusu uyandırıyor.
Korkuyorsunuz ama bu korku Allah’ın muhabbetini kaybetme korkusu… Orada bir azametle karşı karşıya geliyorsunuz ve bu bir anda bir ürperti veriyor insana!

İbadetler ve salih ameller, işlendikleri vakitlere göre birbirlerinden daha faziletli olurlar. Bazı vakitlerde yapılan bir ibadet veya salih bir amel, diğer vakitlerde yapılana nazaran daha faziletli olur.
Ramazan ayı da, ibadetlerin ve salih amellerin sevabının katlanması açısından diğer aylardan daha faziletlidir.
Ramazan ayında umre yapılması: Mendubtur, daha faziletlidir. Abdullah b. Abbas (R.A.)'dan rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:
"Zira Ramazan ayında yapılan umre, sevap bakımından benimle yapılan hac yerine geçer." (Buhârî, Umre:4, No:1690, 2/631; Müslim, Hac:222; Neseî, Sıyâm:6, 4/130) buyurmuştur.

İmkan sahibi olanların farz hacdan sonra nafile hac veya umre yapması da lazımdır.
Çünkü Ebu Said el-Hudrî (R.A.)'den rivayete göre Resûlullah (S.A.V) Efendimiz, ALLAH Teâlâ'nın şöyle buyurduğunu bildirdi:

"Şüphesiz, bedenine sıhhat ve afiyet verdiğim, geçimini de geniş kıldığım bir kul, beş yıl geçer de bana gelmezse elbette hayır ve bereketten mahrumdur."
(İbn-i Hıbban; Hac: No:3703; 9/16, Beyhekî, Es-Sünenü'l-Kübra; Hac; No: 10529; 8/84 Abdürrezzak, Musannef, No: 8826, 5/13)
halen şu soruyu ve şu soruyu soranları anlamak mümkün değildir:
- Niçin tekrar tekrar hacca veya umreye gidiyorsunuz? O parayı falan yere verseniz daha iyi olmaz mı?
Tad alma duygusunu yitirmiş birisine balın lezzetini nasıl anlatabilirsiniz?
Görme duygusunu yitirmiş birine Cennet gibi bir yeri nasıl târif edebilirsiniz? Kulağı duymayan birisine insanı mest eden ulvî sadâyı nasıl hissettirebilirsiniz?
hayata idrak noktasından baktımızda ya kusur ararız. yada akıl veririz...
Islamiyetti anlamak ,veya anladıklarını yaşamak, veya canlı kuran furkan olmak. bu günki ferdiyatımızın bakış açısında. bizlere bakış pencerelerini açabilmek için zair ve batin ilmini bilmemiz gerekli.. bu soruyu soranlar sadece Hac,umre olayini maddi yonden bakanlardir...

"Penceresi kadar düşer, bir eve ayın ışığı"
Şah-ı Nakşibend

Aküsü biten bir araba çalışabilir mi? Kirli elbiseyi ve vücudu yıkama ihtiyacı duymaz mısınız?
Hacca ve umreye tekrar tekrar gidişi tenkit edenlere şunu söylemek isterim.
Deniz kenarında veya başka bir yerde tatilin maliyetini hesaplayın, bir de umrenin. Umrenin maliyetinin çok daha düşük olduğunu inanin görürsünüz.
Kutlu Beldeden selam,dua ve selamet ile Hayra kalin...

Mekkavi

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Sayın gönül sızım:
Ne güzel yerlere gitmişiniz Rabbim umrenizi kabul etsin Allah'ım ecrinizi bol eylesin. Ben Kâbeyi şerif ile 9 yaşımdan beri çok iyi tanışırım benden kâbeyi şerife selâm söyleyin. Her ne kadar konyalıyım, İzmirde ikamet ediyorum, yaşımda 70 ama çoçukluğum Mekkede geçdi İlk ve ortayı Mekkede okudum. Dolayısıyla kod adım Mekkavi'dir Arapçada mekkeli anlamına gelir. Belki abartılı olacak ama Hanımım ile birlikte daha dün oradaydım, belki yarında orada olacağım inşaallah. Sizde Memleketinize, ailenize ve çocuklarınıza selâmetle kavuşursunuz inşaallah. Hoşçakalın. Mekkavi...

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Ne güzel.... Ramamzan umresi daha güzel oluyormuş giden arkadaşlarımdan duyuyurum da...Rabbim bizlerede nasip etsin..Rabbim kolaylaştırsın sizede bizler içinde dua edin inşaalalh.Efendimz sallalhu aleyhi ve sellemede selamımı iletirseniz çok sevinrim.Rabbim şimdiden kabul etsin umrenizi...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Es selamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu
Allah RAZI olsun muhterem Mekkavi agbimiz.
amin Aleykum selam KABE-İ MUAZZAMA'YA selaminizi soyledim.
Sizin de cocuklugunuz ne guzel yerde gecmis Size imrendim simdi.
aslinda Forumda mekkavi nikkinizi her gordugumde icimde ince bir SIZI duyardim..
cunku Mekkavi bana mekkeli bir aci olayi hatirlatmaktadir..
Forumda da okudugunuz gibi kendim okyonuslar otesinde cocuk koruma servisinde calisan bir muhacir ve ayni zamanda orada Musliman cocuklara koruyucu Aile anne olarak hizmet vermekteyim..
alti sene once akil melekeri gidip gelen kimsesiz bir musliman kardesimizin bebeginin bir musliman doktorun evladlik almasina bir sekilde vesile olmustum..
O doktor ve ailesi de bebegi alarak mekkeye yerlesmislerdi.
Ameler niyettine goredir!O bebegin mekke sokaklarinda tam bir islamiegitim ile buyumesine vesile olacaktim evet lakin bir anneyi de evladindan ayirmis..O zavalli miskin bir ana yuregini de yakmistim.. O yuzden dir ki halen her Mekke mekkavi dendiginde Vicdanim sizlar ..
O bebegin simdi 6 yasinda adi Yusuf kadri Mekkavi dir...
hatta bu olayi forumda yasanmis hikaye olarak yazmis ama sonunu bir turlu getirememistim.. cunku bazen insanlarin ne kadar acimasiz olduguna kendim de inanamiyorum...

Evlatlık alınan çocuğa oğlum veya kızım demek caiz midir?
Bu benim oğlumdur veya bu benim kızımdır demek haram olur. Fakat çağırırken, yahut onlardan bahsederken oğlum, kızım demekte mahzur yoktur.

Evlatlığa (Biz senin öz anan-baban oluruz) demek günah olur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Allah, evlatlıklarınızı öz oğullarınız olarak tanımadı.) [Ahzab 4]
(Allah, evlatlıklarınızı öz oğullarınız kılmadı.) [Ahzab 4]
Kuran ve Sunnete uysak zaten dunya ve ahirette hic bir sorun ve deprasyon, SIKINTI yasamazdik velhasili kelam...
insan nefsine yenilince malesef hem kendine hem de sevdiklerine zulm etmektedir..

selamet ile hayra kalin.

https://www.islamiforumlar.net/edeb...imiz/24065-gercek-ve-ibretlik-bir-hikaye.html

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
medine.jpg

Sığmazam ben bu nefse azad et beni Ya Rab
“Kâbe’yi ilk gördüğünüzde edeceğiniz duayı önceden hazır edin, çok makbul olur.” diye tembihlemislerdi...ben de hazırlamıştım. Fakat Kâbe’yi ilk gördüğümde dudaklarımdan hic bir dua çıkmadi çıkamadi..
o an hic bir seye ihtiyacim yoktu..sadece gözyaşlarımin eşliğinde Allah diyebilmistim.. sonradan anladim ki gercekten benim icin Allah ve O cc. rizasini istemekten baska hic bir seyimin eksik olmadigini anladim..
Ey Rabbim! Senden başka kimsesi
olmayan ben; Senden başka benim gibi herşeyi olana acırım!.. Allah'ım! Seni bulan neyi yitirir ? Seni yitiren neyi bulur ki ?
ALLAH demek idrak makamina ermek demektır.
ınsan Allahtan uzaklastıkca idrak ve mana dan da uzaklasır.
anlamsız bir hayat yük,anlamsız insan hiç,anlamsız dünya canlı cenazelerın meskun oldugu mezardır...ne acidir ki hic yasamadan Hakka kavusmaktayiz...
Hac, Umre ona niyet ettiğinizde başlıyor...ve oylede bitiyor..
Müthiş bir ibadet,Kutlu ulvi bir yolculuk;kendinize, insanlığa, Rabb’inize doğru.
Rahman’ın misafiri olabilmek nasip meselesi. Ama dua etmek, en büyük umudumuz.
her kese dua ediyorum, kutsal topraklara gitmek isteyen herkese Rabbim nasip etsin...

Say: Safa ile Merve (Mescidi Haram'ın doğusundaki iki tepe) arasında 4 gidiş 3 gelişle yapılan Say yapılırken yeşil ışıklı işaretler arasında kısa adımlarla ve alımlı tavırlarla koşarcasına yürünür. Buna Hervele denir ve sünnettir.
Hervele Hz. Hacer'in evladi icin su arayisi ve kosturmus.. bizler ise sanki Allah-i, kendimizi, kaybolmus benligimizi ariyor gibi bir heyecan ve korku ile umit arasinda kosturuyorduk sanki...

Medine-i Münevverede ramazan orucu tutmak bir ayrıcalıktır
buradaki ramazan orucu, diyebiliriz ki dünyanın hiçbir yerindeki oruca benzemez
nasıl benzesin ki insanlığın iftihar tablosunun yanında tutulan oruç elbette manen farklı olacaktır Oradaki o manevi atmosferin her şeye tesiri olduğu gibi oruca da tesiri olacaktır
Bundan dolayıdır ki dünyanın dört bir bucağındaki Müslümanlar umrelerini ramazan ayına saklarlar İşlerini ona göre ayarlarlar hiç olmazsa ramazanın bir kısmını burada tutabilsinler diye…
Hacca veya umreye gelen herkesten işitmişinizdir...“Medine bir başka”…Medine ruhlarda bir başka tesir icra etmektedir
Ramazan ayı dünyanın belki her Müslüman ülkesinde heyecanla karşılanır ve normal günlerden farklılıklar arz eder Ama kuranın nazil olduğu bu mübarek topraklarda ramazan ay’ı hazları ve yaşantısı elbette daha bir başkadır
..
Yetimlerin etimin mezarina yetimim ile gittim..Yetimlerimin ,dert ve kederlerini zorluklari anlatarak dertlestim sanki ..
ve O Alemlere rahmet olarak gonderilen Peygamber sav. hurmetine hayattimi degistiren
O hadisi serifi okuyup layik olmadigim halde cennete komsuluguna talip oldugumu gozyaslarim ile dile getirdim...
Allah oruçlarımızı ve tüm ibadetlerimizi kabul buyursun Hayırlı ramazanlar..Kutlu beldeden selam,dua ve selamet ile Hayra kalin...

Mekkavi

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Esselâmu aleykum<o:p</o
Sayın gönül sızım: Evlatlık konusunda fazla üzülmenize gerek yok o zamanki şartlar belki böle olmasını gerektiriyordu. Sizinde belirttiğiniz gibi Cenabı Allah indinde ameller niyetlere göre değerlendirilir. Sizin niyetiniz çocuğa daha temiz ve daha güzel bir gelecek hazırlamak içindir. İstemeden yanlış yapıldı ise yine üzülmenize gerek yok çünkü iyilikler yanlışlıkları temizler. Önemli olan terazimizin ağır gelmesidir. Terazisi ağır galenler felâha erenlerdir. Yüce Rabbim hepimizin terazisini ağır gelenlerden eylesin. Peygamber s.a.v. efendimize de selâm söyleyin lütfen.<o:p</o
<o:p</o
<o:p</o“O gün (amelleri tartacak) terazi haktır. Kimin (sevap) tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtulanlardır.” (Araf sûresi 8.âyet)<i><o:p</o</i>
<i><o:p</o</i>
“Böylece kimlerin tartıları ağır basarsa, işte asıl bunlar kurtuluşa erenlerdir.” <i>(Muminun sûresi 102..âyet)<o:p</o</i>
<i><o:p</o</i>
“O gün kimin tartıları ağır basarsa o, hoşnut olacağı bir hayat içindedir.” (Karia sûresi 6.7.âyetler) Hoşçakalın. Mekkavi...<o:p</o
<!-- google_ad_section_end -->

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kabedua.jpg

Esselamu Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu
hayırlı ramazanlar hayırlı cumalar..efendim..
Bu senede bizi Ramazan'a ulastiran Rabb'imize sonsuz hamd ve senalar olsun...
Degisik sikintilarla, farkli imtihanlarla belki dolu belki bos bir sene daha gecirdik.. Mutluluktan agladigimiz da oldu, uzuntuden de... Netice de ulastik yine bir Ramazan-i serife...
Her gununde ayri ayri rahmet yagan bu kiymetli gunleri Allah(cc)'in razi olacagi sekilde gecirmek cumlemize nasip olur insallah...
Allah’u Tealadan Ramazan ayımizin hayırlı, huzurlu, sağlıklı ve bereketli geçmesini, yapacağımız ibadetlerin ve hayırların makbul olmasını ve sonunda affedilenlerden olmamızı niyaz ediyorum.

taa okyonuslar otesinden kufur diyarin-dan Yetimligim ile yetimim ile Bütün günahlarım ile Sana geldim Allah'ım !

Gül şehri medine'deyken bir gun hasta oldum ama oyle kotu olmuştumki ölmekten korkmuştum halbuki buraya gelmeden hep dua ettim, yıllarcada etmiştim
"Allah'ım beni bu kufur diyarinda degil O kutsal topraklarda Sevgili peygamberimiz sav. beldesinde al emanetini"diye.
ama duam kabul olundugunu gordugum de korktum çunku Allah cc.in Huzuruna cikmaya hazir degildim..
eksiklerim, günahlarım Kul hakki vardi uzerimde...
ALLAH(c.c) 'ın rahmetinden ,sevgisinden başka hic bir şey yoktu elimde..
ahirette beni kurtaracak hic bir eserde birakmiyordum gerimde...
Ömür kısadır. Sonsuz olan ahiret hayatında, insanın karşılaşacağı şeyler, dünyada yaşadığı hâle bağlıdır.
Akıllı olan, ileriyi görebilen bir kimse, kısa olan dünyada, hep, ahirette iyi ve rahat yaşamaya sebep olan şeyleri yapar.
İnsanlara hizmet etmek için çalışır.
İnsanlara iyilik etmek, ahirette azaptan kurtulmaya ve Cennet nimetlerinin artmasına sebep oldugunu biliyordum ama yapmamistim yeterince..
Nefsim ve Benciligim yapacagim iyiliklere hep karsi cikmak icin omrum boyunca beni bahaneler ile oyalamaya calismis ve hayattim beyhude gecmis ve geciyordu sadece..

ya RAB şu gunahkar kulunu bağışla cehennem azabından kabir azabından koru..
Allah'ım yapamadıklarımızı, yaptıklarımız hürmetine görmezden gel affet bizi Allahim!diye dua etmeye...basladim.

kendimizi dünyadan uzaklaştırmak değil,bilakis yaşarken Allaha olan sorumluluğumuzun bilincinde bir hayat yaşamak ve hesap verme şuuruyla imtihan meydanında olduğumuzu unutmamayi Nasip Et Allahim!

bu kackin ,serseri deli divane kullunu affet! Son gunlerde hep Senden kactigimi biliyorsun..Senin mulkunden nereye Kacabilirim ki?
Allahim gunahkar da olsam affina layik da olmasam bu Muhacir kullunu affet!!Ben aciz, zayif ve isyankarim ama Senin sanina bagislamak yarasir!
senin yetimlere, kimsesizlere her an acik Rahman olan Kapina geldim..beni boos cevirme!affina, bagislamana, merhamettine her seyden cook muhtacim..
bana muhtac oldugum seyi ver Yarrabi...

Çok Şükürler Olsun ki Rabbimin lutfu ile Umre deyim.
Rabbim Haccıda Nasip Etsin.Gitmeyenlerede Nasip Etsin İnşallah...

medinede sofra açan muhterem bir zattan dua ve nasihat istedim..

verdigi nasihat :Sabır en güzel şey Sabrederken şükretmek daha da güzeldir. İnsan her haline sabreder ve şükredebilirse
dünya ve ahirettini de kurtarir! Rabbinin RIZASIna erenlerden olur...

ettigi Dua: Ali-İmran 38 ayetti okudu "Rabbim! Bana tarafından hayırlı bir nesil bağışla. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin."
Tevekkeltü al-Allah ...
Kutlu beldeden selam dua ve selamet ile Hayra kalin...
https://www.youtube.com/watch?v=nxH3LQZUKzk

bilge_66

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun gönül sızım , yaşadıklarınızı duygularınızı ne güzel dile getirmişiniş maşallah, rabbim umrenizi ve dualarınızı kabul buyursun , ben de özellikle ramazan umresini çok istiyorum ama bu sene de nasip olmadı seneye lütfeder rabbim inşaAllah ben de sizden kabe de dua talep ediyorum bana da umre özellikle ramazan umresi nasip olması için Allah emanet olun

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Esselamu Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Üzerimize Olsun..
Kim istemez ki mübarek Ramazan ayını kutsal topraklarda geçirmeyi..Masaallah geçen yıla oranla sayıda büyük yükseliş var..Rabbim c.c. yaptığımız ve yapacağımız ibadetlerimizi kabul eylesin...
ins. bilge 66_kardesim sizin ve siz gibi umreye gitmek istiyen kardeslerim icinde dua edecegim...
Umre Ramazan da umre tarifi edilmez kutlu ibadet yolculuk....
Bir yandan Rabbimize karşı işlediğimiz hatalarımızın affına Bir yandan da yürüdüğümüz yanlış yollardan dönüş için bir vesiledir..
Umre adeta bir bakım onarım merkezi gibidir. Bilhassa Ramazan ayında umrenin ecri muhteşemdir. Bu konuda pek cok güzel hadisi şerifler vardır.

Ramazan umresine giderken 6 yaşındaki oğlusumu da goturmek zorunda kaldim...bizim gurupta benden baska çocuklu insan yoktu...biraz zor oluyor!ama o maneviyatı çocugum (evladligim) da yaşasın istedim..heryerde klimalar var.sıcağı fazla hissetmiyorsun...
bazen otobüslerde falan üşüyorsun bile.çantamda şal bataniyem var .ufaklik üşüyünce lazım oluyor...
zaten Mekkede yakin arkadaslarim da var O genellikle onlarda kaliyor!
umre'de iken her vaktin namazini kabede kabe'yi seyrederek namaz kılmayi istersiniz...
O An gözyaşlarını tutamaz..hızlı hızlı kıldığı namazlardan utanır insan.
Imamin sesinde yankılanan kur'an'dan çatpat anladığı arapçasıyla bir kaç ayet duyuversin, gözyaşları sel olur, ve dua eder "rabbim şimdi öleyim, böylesine arınmışken öleyim..Sana Rabbim sana kavusayim diye o An arzu edersiniz...
Burada dikkatimi ceken en cok okunan kitap sadece kur`an-i Kerim dir!
Hani bizler yok O yok bu yok mevlana,sems bilmem hangi yazar, hatip vs. derken Kur`ani en az okuruz ya...
Burada herkesin elinde Kur`an vardir..buradaki bu manevi atmosferin her şeye tesiri olduğu gibi oruca ,namaza, Kur`an okumamiza da tesiri oluyor..
her ibadette manevi bir hava oldugu gibi Kur`an da Aşk ile okunur sanki her Ayet Size hitap ediyor..Alemlerin Rabbi Sizi muhatap olarak almis muhabbet edip kurtulusa cagiriyor gibi her ayeti kerime kalbinize dokunur...Okurken bambaska bir alemde dunyanin en guzel lezzet ve heyecanini hissedersiniz..
Gecenlerde oglusumuda yanima alip kabede vaktin namazini beklemeye ve beklerken Kur`an okurken de gözümün ucu ile de onu bakiyordum..kaybolmasin diye..aslinda boynunda butun kisisel bilgiler vardi..ama yine de..Onu cook seviyorum..O Bana Allah-in emanetti
gözümün önünden bir an olsun ayirmiyordum..o da bol genis yeri bulmus mutluluk ile diger cocuklar ile kosuyor, oynuyor,yaramazlik yapiyordu...
aslinda 2 sene islami okulla gittigi icin Rabbini, Peygamberini, abdesti,namaz ve surelerini eksiksiz bilir hamd olsun ama cocuk iste..kani kayniyor..ona her acik yer oyun alani sanki....
Neyse bir Hanim yaklasti..ve ona gel buraya biraz konusalim dedi...
Oglusum da peki efendim diyerek koca adam gibi hanimin yanina oturdu...

Hanim oglusuma Sen Allahu tealayi bilirmisin dedi?
O da Tabiki bilirim..ama O cc. beni bilmesi önemli olan degil mi dedi?
hanim masallah akili bir cocuksun peki burasi Allahin evi ve sen boyle yaramazlik yapman ona saygisizlik olmaz mi dedi?
oglum da; Biliyorum! Burası Allahin evi O cc her yerde goruyorum!
ama burasi senin evin değil ki ALLAH cc. evi ve O benim cocuk oldugumu bilmiyor mu saniyorsun dedi...
Hanim da evladim oynarken bir yerini incitir kirarsin annen uzulur deyince oglusum da..
annem hep der ki: Yetimlerin uzerinde gizli bir el varmis..hep korurur gozetirmis..Yetimlerin sahibi vekili koruyucusu Allah'tır. teyze..deyip yanindan tekrar oyuna kostu kucuk yaramazim..

Allah cc oruçlarımızı ve tüm ibadetlerimizi kabul buyursun Hayırlı ramazanlar..Kutlu beldeden selam dua ve selamet ile Hayra kalin...

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Hayırlı mübarek olsun, Rabbim kabul etsin İnşallahuRahman. Rabbim gitmek isteyenlerede nasib eder inş.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ramazanumresi.jpg

Ramazan ayı kardeşliğin, sevgi şefkat ve merhametin, birlik ruhunun pekiştiği, kalpleri yumuşayan Müslümanların imanlarını artırdıkları mübarek ay.
Samimi her Müslüman, Ramazan’ın son günlerine ulaştığında vicdanının dirildiğine, ruhunun derinleştiğine ve nefsinin tutkularından kendisini biraz daha temizlediğine şahit olur.
Mü’minlerin ruh eğitimini öğrendikleri kutlu ay bu sebeple de şükre vesiledir. İmtihan mekânı olarak yaratılmış dünyada, ahirete hazırlık kursunun en verimli geçen ayıdır.

İnsan zayıf yaratılmıştır; acıkır, susar, yorulur, uyku ihtiyacı hisseder. Ramazan, birçok insan için bu zayıflıkları yenme ve ruh olgunluğuna erişme vesilesidir.
Allah, kullarının kararlı ve iradeli olmalarını ister. Bu mübarek ayda tutulan oruç, inanan insana güç verir, Rabb’ine yakınlaştırır, imanda derinleşme sebebi olur.

Her gün istediği zaman ve istediği kadar yediği şeylerin yasak olması ve yemek için zamanını beklemek zorunda kalması insana, Allah’ın kâinattaki kontrolünü ve gücünü gösterir. Ramazan bu yönüyle enaniyeti ve gafleti kırma vesilesidir.

ve bir an dusunun bu mubarek kutlu ay da Medinedesiniz!!!
Medine'nin bereketli ,manevi, ruhani havası insanın ruhuna işliyor.
Medine'nin eski adı "hoş olmayan yer" anlamına gelen "Yesrib"idi.
en büyük devrimci olan Resulullah aleyhisselatu vesselam ,Medine'ye hiç "Yesrib" dememiş ve "Yesrib" denmesini de yasaklamış...
Efendimiz,bu şehre "hoş yer" anlamına gelen "Taybe" ve "Aydınlanmış Şehir" anlamına gelen Medine'tül Münevvere demiş.

İşte siz de bir zamanlar onun cismiyle dolaştığı ayak bastigi o mubarek belde olan Medine'de dolaşırken iliklerinize kadar hissediyorsunuz onu.Cismini değil ama ruhunu,görebiliyor ruhunuz.Size dokunduğunu...Sizinle konuştuğunu...hissedebiliyorsunuz..

Siz,O'nun evindesiniz.
O'nun bahçesinde,aleyhisselatu vesselam....Burası sizin de eviniz.Sizin de bahçeniz...olur bir An!
Siz,buraya aitsiniz sanki tam kalbinizin merkezinde oldugunu hissedersiniz...

İnsanın ayılmak istemeyeceği bir sarhoşluktur,Medine.Geceleri münevver,gündüzleri münevver!Resulullahtan başka hiç bir süsü ve cazibesi olmayan bu şehir,dünyanın en süslü ve en cazibeli şehridir,ruhunuza hissetmek nasib olursa sayet...

Cenab-ı Hakk'a kul olmanın idraki ve bilinci içerisinde hata ve kusurlarımızı .gunahlarimizin affi icin bu mubarek Ay da dua edelim!af ve magfiret diliyelim.
Kutlu Beldeden selam ve Dua ile..selamet ile hayrakalin​

Üst Alt