Ramazan neden bereketlidir?

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
Ramazan neden berektlidir? Ramazan bereketiyle gelir. Ramazanın Bereketi.
Ramazan bereketinin sağanak sağanak dünyamıza yağdığı günleri yaşıyoruz.
Bereket Evimizde, Çevremizde, ruhlarımızda. Madden ve manen hayatımıza yansıyan ramazan günleri, orucun insanı yenileyen ikliminde ruhumuza armağanlar sunuyor.
Kulluk oruçla derin anlamlar kazanıyor.

Ramazan çadırlarında binlerce insan birlikte oruç açıyor, dua ediyor. Yardımlaşma duygularıyla insan, kardeşlik köprülerini daha sıcak kuruyor. Medya, TV programları, ramazana, oruca göre şekilleniyor.
Heva ve heveslerimiz, Allah'ın emir ve yasakları doğrultusunda terbiye ediliyor. İftar saatlerinde yaşanan hareketlilik, sahurla manevi bir doyuma, teravihle ibadete dönüşüyor. Kısacası ramazan bizi on bir ayın kirlerinden temizleyip arındırıyor.
Ramazanda kardeşlik ve yardımlaşma duyguları insanı derinlemesine sarar.Yardımlaşma, fakir zengin arasında sıcak köprüler kurar. Sosyal dengenin muhafazasında önemli rol oynar.

Sevgili Peygamberimizden bu yana; İslam tarihinde, yardımlaşma duygusunu öne çıkaran önemli kuruluşlar, kurumlar, vakıflar "Allah için yardım"ın en güzel örneklerini vermişlerdir. Yalnızca Allah rızası gözeterek kurulan bu yardımlaşma kurumları, her zaman ihtiyaç sahiplerinin hemen yanı başında olmuşlardır.
Vakıflar, hastaneler, aşevleri, şifahaneler yanında evlenemeyen genç kızlara çeyiz hazırlama, yaralı kuşları tedavi etme gibi her alanda hizmet vermişlerdir.
Atalarımız," Az sadaka çok belayı defeder." diyerek yardımlaşmanın önemini vurgulamışlar. Bizleri yardım etmeye çağırmışlardır.
Zekat, fitre, sadaka, toplumumuzda yardımlaşmayı dinî boyutlarıyla hatırlatan kavramlar.
Zekatla, fitreyle, sadakayla her çeşit yardımla ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak ne güzel!Ne kutlu bir davranış!
Sevgili Peygamberimiz "insanların en hayırlısı insanlara en yararlı olanıdır." Sözünden hareketle hayırlı insanlardan olmak için:Yardımlaşalım,yardım edelim.
Yalnızca Allah rızası için"
Ramazan günleri bayramla taçlanacak. Kulluk ödüllendirilecek. Birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları doyasıya yaşanacak bayram günlerinde.
Ramazan günlerinin bereketi huzur ve mutlulukla ramazan sonrasında da hayatımızı anlamlaştıracak. İyilik, doğruluk ve güzellik adına attığımız adımlar duraklamayacak inşallah.
Bu dileklerimiz inşallah davranışlarımıza da yansır. Aramızda sıcak köprüler oluşturur, bizleri kaynaştırır.
Ramazan bereketi ramazan sonrasında da devam eder.
Duamız, dileğimiz bu.
Dualar, dilekler sözden harekete, fiile dönüştüğü ölçüde daha bir anlam kazanır.
Daha güzel bir dünyada, daha mutlu yaşamayı kim istemez?
RIFKI KAYMAZ
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Ramazan deyince oruç, oruç deyince iftar, iftar deyince hurma gelir akla? Ramazan yalnızca orucu değil, hurmayı da tekrardan sofralarımıza getirdi, neden sadece Ramazan ayında yiyoruz bu şahane meyveyi?

İlk sebebi sünnet-i seniyye olmasıdır tabii. Peygamberimiz s.a.v hem kendisi hurmayla iftar açmış, hem tavsiye etmiştir. diğerlerini de siz yazın...
 
Üst Alt