Pınarhisar ilcesi

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
2 Eylül 2011
Mesajlar
3,869
Tepkime puanı
37
İlçenin tarihinden bahsedecek olurksak 1. Murat döneminde Gazi Mihal tarafından Bizanslılar'dan alınmış, Pınarhisar Kırklareli'nin tarihi ilçelerinden biridir. Balkan savaşının büyük bir ve 1877-78 Osmanlı Rus savaşında Ruslar’ın işgaline uğramıştır.
tarihi-pinarhisar.jpg

1912 yılında Bulgarlar'ın işgaline uğramış, 23 Temmuz 1913'te geri alınmıştır. Tarihte soğuk ve sıcak akan su kaynakları ile ünlüdür adıda buradan gelir heralde. Tarihi Pınarhisar Kalesi; Bizans döneminden kalma ilçenin kalıntıları bugün hala sağlam olarak iki burç ile bir duvarı ayakta durmaktadır. İlçede üç burç temeli bir çok duvar izlerine de ulaşmak mümkündür.
pinarhisar-belediyesi.jpg

Pınarhisar'ın bir köyü olan Çayırdere'de şehrin gezilcek görülcek yerlerinden biridir. Çayırdere'nin dere kenarlarında birden çok bitki türü vardır bunlar; kavak, kızılcık, yaban erikleri, gürgen akçaağaç, dişbudak, kızılağaç, fındık, yaban armutları bulunmaktadır. Koyu gölgeli Meşe ağaçlarının çevrelediği dere kıvrılarak aktığı geniş, çimenlik bir düzlüğün ortasındaki çeşmesinden buz gibi suların bulunduğu piknik için ideal dinlenme yerlerinden biridir.
 
Üst Alt