Peygamberimizin duaları

eMeKLi uYuSS

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Peygamberimizin Müminlere Duası

peygamberimizin duaları - bağışlanma duaları - rızık duaları

besmele.png

Allah'ım! Bizi bağışla, bize merhamet eyle, (ibadetlerimizi, hayır ve hasenatımızı, dualarımızı) kabul eyle, bizi cennete koy, bizi cehennemden azat eyle, bütün işlerimizi ıslah eyle. (İbn Ebî Şeybe, Dua, No: 29342)

Bu duasında Peygamberimiz (a.s.); yüce Allah’tan yedi istekte bulunmuştur:

-Mağfiret,

-Merhamet,

-Allah’ın rızası,

-İbadetlerinin kabul olması,

-Cennete girebilme,

-Cehennemden korunma,

-İşlerinin düzgün olması.

Bu duasında peygamberimiz (a.s.) tekil siygası değil çoğul siygası kullanmıştır. İsteklerini hem kendisi hem de diğer müminler için istemiştir.

Allah'ım! Bana doğru olanı ilham et ve beni nefsimin şerrinden koru." (Tirmizî, Deavât, 70)

Bu duasında Peygamberimiz (a.s.), yüce Allah’tan iki şey istemiştir. Biri her işte doğru olanı yapabilmesi, diğeri nefsin kötü arzularından kendisini koruyabilmesidir.

Allah'ım! Beni bağışla, bana hidayet nasip eyle, bana rızık ver, beni âfiyette daim eyle ve bana merhamet et." (Müslim, Zikir, 35; Hâkim, Deavât, No:1940; İbn Hıbbân,. Ed'ıye, No: 946; İbn Ebî Şeybe, Dua, No: 29341, 29387 )

Bu duasında Peygamberimiz yüce Allah’tan beş şey istemektedir:

-Mağfiret yani hata, kusur ve günahaların bağışlanması,

-Merhamet,

-Hidayet,

-Rızık yani mal, mülk, servet.

Bu dua örneğinde, İslâmî açıdan dünyevî ve uhrevî mutluluğu sağalayacak olan hususların hepsi özet olarak dile getirilmektedir.

Allah'ım! Bana verdiğin rızık konusunda beni kanaat sahibi yap ve o rızkımı bereketli kıl. Zayi olan her nimetin daha hayırlısını bana ihsan eyle." (Hâkim, Deavât, No:1879)

Bu dasında da Peygamberimiz hem kendisine rızık vermesini, rızkını berektli yapmasını, tükettiği nimetin yenilerini ve daha iyilerini vermesini ve kendisini kanaatkâr yapmasını Allah’tan istemektedir. Bu dua örneği, aynı zamanda istenilen bu ırzkı elde edebilmek için çalışılması gerektiğine de işaret eder.

T.C Başbakanlık / Diyanet İşleri Başkanlığı

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah razı olsun kardeşim emeğine sağlık

Üst Alt