Peygamber Efendimizin Hz. Muhammed'in Kısaca Hayatı

Ahmed Refik

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
26 Şubat 2018
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Muhammed'i Hayat. Peygamber Efendimizin Hz. Muhammed'in Kısaca Hayatı. Hz Muhammedin Hayatı, Peygamberliği ve Yaşamı.

Hayatı yaşama klavuzu Hz.Muhammed sallallahualeyhi vesselemdir. O'nun yaşadığı zaman ve mekana bakınca çok daha iyi anlaşılacaktır Efendimizin nasıl bir sosyolog nasıl bir pedagog ve nasıl bir insan olduğu.

Efendimiz öyle bir çağda dünyaya geliyor ki, tek kelime ile cehaletin, haksızlığın ahlaksızlığın zirve olduğu bir çağ. Cehalet, tarif edilemeyecek boyutlarda geziyor. Ahlak sükut etmiş, insanlık medeniyet dışı bir seviyede. Kan davası, faiz, fuhuş, kadınlar köle, köleler insanlık dışı muamelelere maruz kalmış. Kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor. Anne sesini çıkartamıyor.

Böyle bir toplumda bir güneş gibi zuhur eden efendiler efendisi hazreti Muhammed, 23 yıl gibi kısa zamanda Arap yarımadası insanlığın hiç bir dönemde ulaşamadığı asrı Saadet'e ulaşıyor.

Peygamberler, insan cihazatının kullanım kılavuzlarıdır. Hayatı doğru okuma ve doğru yaşamak İçin rehbere ihtiyaç vardır. Doğru yolda ilerlemek ve doğru kalabilmek Muhammed'i bir hayatla mümkün olacaktır.

Allah Resul'ü, el emindi O' hep dürüsttü. Müslüman kendinden emin olunan kişi demektir. Yalanın asla yeri olmadığı bir hayat yaşamak demektir.. Bir takım menfaatler uğruna, makam mansıp ve koltuk uğruna yalan kelam etmek Müslümanlığa yakışmaz. Zaten bu münafık alameti oluyor. Günümüz dünyasında dürüst kalabilmek çok zor. Her babayiğidin harcı değil dürüst kalabilmek! Hele hele politik hayata bakınca ne mümkün.

Muhammed'i bir hayat demek, O'nun sünnetine tam uymak demek, yaşantısını iyi okuyup analiz edip günümüz şartlarına uyarlayabilmek demek, emin kalabilmek demektir.

Muhammed'i bir hayat yaşamak demek, temsil değeri olan örnek gösterilebilecek bir hayat yaşamak demektir. Haklı bile olsa zülmetmemek demektir. Şefkatli merhametli olmak demektir. Düşmanların bile takdir ettiği bir karekter ve duruş sergilemek demektir.

Muhammed'i hayat, ibadetle dopdolu bir ömür demektir.

Etrafa güven ve samimiyet sunmak demektir.

Herşeye rağmen dürüst kalabilmektir.

En acı günde bile yüzünde tebessümü esirgemeyen demektir.

Haddini hesabını iyi bilme emanete emin olma demektir.

Allah'a karşı son derece saygılı ve tam bağlı olmak demektir.

Hak hukuk mevzusunda zerre miskal haksızlık yapmamak demektir.

Özü sözü sağlam güvenilir insan olabilmektir.

Muhammed'i hayat, O' nun gibi bir baba, O'nun gibi bir dede, O'nun gibi devlet başkanı, O'nun gibi bir aile reisi, O'nun gibi eş, O'nun gibi bir arkadaş olmaya çalışmakla mümkündür.

Olayları iyi okuyup ona göre hüküm vermektir. Bir takım yalan yanlış yönlendirmelere inanıp başkalarını töhmette bırakacak davranıştan kaçınmasını bilmektir.

Etrafa güven veren bir duruş sergilemektir.

Muhammed'i hayatı nesillerimize aktarabilirsek dünyanın zimamı müslümanların eline geçecek ve dünya bir kere daha nefes alacak demektir. Hiç siyasi gıllıgışlara gerek yok, Muhammed'i bir nesil yetiştirelim işte o zaman dünyanın söz sahibi müslümanlar olacaktır.
 
Üst Alt