Orucu bozmanın hükmü nedir?

rüyagezgini

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum. Orucu bozmanın hükmü nedir? Ramazan ayında biraz psikolojik sıkıntım olduğu için 5 gün oruçluyken orucumu bozdum. Şimdi 60 gün mü oruç tutmam lazım yoksa 5 gün mü ? Cevabınız benim için çok önemli. Allah razı olsun...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamun aleykum. Ramazan ayında biraz psikolojik sıkıntım olduğu için 5 gün oruçluyken orucumu bozdum. Şimdi 60 gün mü oruç tutmam lazım yoksa 5 gün mü ? Cevabınız benim için çok önemli . Allah razı olsun...

Aleykümselam, orucu bozmanın keffareti olarak, arka arkaya olmak üzere ara vermeden 60 gün oruç tutmanız gerekir. Buna ek olarak orucu bozduğunuz günlerin kazasını da tutarsınız. Yani 5 gün orucu bozduysanız 60+5 = 65 gün...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Orucu bozmanın kefareti şu şekildedir;

Geceden niyetli orucunu, kasten bozana kefaret lazım geldiği din kitaplarının hepsinde yazılıdır. Kütüb-i sitte isimli meşhur altı hadis kitabından Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi ve Nesai'de mevcuttur.

Hazret-i Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiği hadis-i şerif şöyledir:
Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

İslam âlimleri de, geceden niyetli orucunu bir mazeretsiz kasten bozan kimsenin kefaret olarak, varsa bir köle azat etmesini, yoksa peş peşe 60 gün oruç tutmasını, oruç da tutamazsa, 60 fakiri doyurmasını bildirmişlerdir. (Redd-ül Muhtar)

Ramazanda mazeretsiz oruç tutmamak haramdır, büyük günahtır. Önce, tutulmayan oruçlar için tevbe edilir. Sonra gününe gün, yani kaç gün tutulmamışsa o kadar gün kaza orucu tutulur. Bir kimse, Ramazan ayında 30 gün oruç tutamasa, tutamadığı gün kadar kaza orucu tutar. Bu oruçlara kefaret gerekmez. Kefaret, oruç tutmamanın değil, niyetli iken Ramazan orucunu kasten bozmanın cezasıdır.

Üst Alt