Olaylardan nasıl ibret almalı?

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
OLAYLARDAN NASIL İBRET ALMALI?
gul445zx.gif

Olaylardan nasıl ibret almalı? Olaylar bize ibret dersi vermeli, hikmet bilgisi sunmalıdır
Eğer ibret almak, hikmet öğrenmek istiyorsak tabii Geçmişteki âlimlerin birçoğu olaylardan aldıkları ibretlerle yükselmişler, öğrendikleri hikmetlerle olgun insan halini almışlardır
Hicri (450)’de Bağdat’da vefat etmiş olan İmam-ı Maverdi, helal rızıkla yaşamak için gül suyu satar, başka işlere girişmez, hep ilimle meşgul olurmuş Bu yüzden asıl adı Ali bin Muhammed olduğu halde ismi unutulmuş, gül suyu manasına gelen Maverdî şayi olup gelmiştir
Maverdî, alışverişe dair de kitap yazmış, pek güzel bir üslupla konuları açıklamıştı Bir gün bu kitabını eline alıp şöyle bir gözden geçirirken içinde hiç de uygun olmayan duygular belirmişti Diyordu ki:
– Maverdî, aferin sana Böyle güzel bir kitabı ancak senin gibi biri yazar Şu anda Bağdat’ta herhalde böylesine değerli bir eseri kaleme alacak başka bilgin olmasa gerektir
İşin garipliğine bakın ki Maverdî bu duygular içinde kitabın yapraklarını çevirirken iki kişi girer içeriye
– Biz, derler, çölden geliyoruz Bir deve satışımız oldu Arkadaşlarımızla bir türlü anlaşamadık Alışveriş şeklimizi anlatalım da lütfen bizi uzlaştırın Yoksa birbirimize gireceğiz
Anlatırlar deve alışverişlerini Mesele gayet basit, orta dereceli bir öğrenim gören talebenin bilebileceği kadar kolay meseledir Ama gel gör ki Maverdî bu alışverişin içindeki ayrıntıyı bilemez, cevabı da veremez Çölden gelen iki adam, ümitlerini kesip kalkarlar Giderken de söylenmeden edemezler:
– Şu meşhur kitabı yazan Maverdî bu muymuş? Basit bir sorunun cevabını vermekten aciz bir adama herkes büyük bilgin diye bakıyor Belki kendi de kendini büyük âlim sanıyor
Nitekim yolda rastladıkları Maverdî’nin öğrencilerinden birine meseleyi anlatırlar Öğrenci soruyu dinler, cevabını da hemen oracıkta verir Maverdî’nin altından kalkamadığı ticarî konu, böylece hal olur
Adamlar, dönüp tekrar gelirler:
– Efendi Hazretleri, derler, cevabını veremediğiniz soruyu, yolda rastladığımız öğrencilerinize sorduk, cevabını anında aldık Bu nasıl iştir böyle? Ders verdiğiniz öğrenciniz biliyor, siz bilmiyorsunuz?
Maverdî için tefekkür zamanı gelmiştir Düşünür, düşünür Sonra gereken dersi alır, bulması icab eden hikmeti de bulur Ellerini havaya kaldırarak dua etmeye başlar:
– Allah’ım, der, beni bana hemen tanıttığın için sana ne kadar şükretsem azdır Ya beni bana hemen tanıtmasan da, Bağdat’ta böyle bir kitabı yazacak bilgin benden başka yoktur iddiasında ısrar etseydim durumum nice olurdu? Ne utanç verici bir iddiada bulunmuş olurdum?
gul445zx.gif

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Sonsuz şükürler olsun ki farkındalık nimetini bana veren Rabbime ben de böyle durumlara düşmüşümdür yada düşmeden evvel uyarılırım Rabbim tarafından sonsuz şükürler olsun ama hep düşünürüm ya farkındalığı vermeseydi Rabbim ne yapardım halim nice olurdu diye...
Şimdi başka bir şey düşünüyorum kendime azda olsa haramdan tamamen uzak azda olsa bir dünyalık edinip onu Maverdi gibi helal kazanç sağlamak adına sermaye yapmanın yollarını arıyorum.:)

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Ey insan! ağaçlar gibi kök salacağını mı sanıyorsun ki hayata?
Bak öncekiler de çok oyalandılar; boş hayallerle, kuruntularla...

Üst Alt