• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Ne olursa olsun birini dövmenin günahı var mıdır ?

Sevgi4227

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Soru: Ne olursa olsun birini dövmenin günahı var mıdır ?

Cevap: Ne olursa olsun derken neyi kast ediyorsun? Biri seni dövmüşse; kısasa kısas haktır, sende sana yapılan kadarını yapabilirsin, fazlasını yapamazsın. Bunun haricinde bir sebep gösterip insana vurmak günaha sebeptir!

Sevgi4227

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Ne olursa olsun derken haklı dahi olsa anlamında söylemiştim

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Hakkını başka şekilde arayacaksın.

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Ne olursa olsun birini dövmek günahtır diye bir şey yok. Canını malını ve ırzını korumak için dövüşülür o da sadece kendini savunacak ve koruyacak kadar. Öyle aşk meşk için de dövüşmeye gerek yok. Birisi haksız yere sana sataşır karışırsa da dövme iyi değil. Haram olmasa bile senin nefsini öfkeni büyütür ve seni tamamen doğru yoldan çıkartabilir. Namaz kılmamak da biraz böyle Yani ilerde insan sadece namaz kılmamakla kalmaz başka haramlar günahlar ve kötülükler de işleyebilir hatta dinden çıkabilir. Bir de şu var bence ne olursa olsun birisi seni döverse bir de sen haklıysan istersen sen de kendini koruyacak kadar karşıdaki kişiyi tabiri caizse dövebilirsin ama canına kastetmiyorsa sen haklı olsan bile bence el kaldırmaya gerek yok çünkü canını malını ırzını korumak dışında birisine bir tokat atarsan biraz sert çeksen, yakasını tutsan bile bu insanın ve insanlık onurunu kıran bir şeydir. Bunu kolay da telafisi yoktur. Bir de sen haksızsan o zaman özür dileyeceksin mutlaka. Özür dilemeyip bir de dayak yersen sesini çıkarmayacaksın çünkü özür dilememişsin, dayak yedikten sonra özür dileyeceksin önceden dilememişsen. Gerçekten insansan ve yiğitsen ve Müslüman ama kötü Müslüman değil iyi Müslümansan böyle yaparsın ve iyi insansan asla kin tutmasın ve affedici olursun her zaman. Ama haksız olsan, birisi direk seni öldürmeye kalkarsa sen onu döveceksin hatta durduramıyorsan öldüreceksin. Bir de haklı yere yapılan savaşta ülken haklıysa ülkendeki insanların canına saldırıyorsa o zaman zaten dövmen ve öldürmen caiz olur yoksa başkası başka sebeple caiz değil asla.

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Küfr etmişse dövmek caiz mi

Ebu Katade

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Biri seni döverse vallahi onu dövmen sana haktır.

Senin malına canına ırzına göz dikeni bertaraf etmen sana haktır.

B

Berke Utangan

Kayıtsız
Misafir
Dün iki kişi dedemin mesleği ile dalga geçmek gibi uğraştılar kulağıma kolanya sıktılar.Ben onları döversem günah mıdır.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Dün iki kişi dedemin mesleği ile dalga geçmek gibi uğraştılar kulağıma kolanya sıktılar.Ben onları döversem günah mıdır.
Onlar günah olan bir iş yapmışlar. Sende kaba kuvvete baş vurursan aynı onların yaptığı gibi günah kazanırsın. Haklıyken öfkesine hakim olan gerçek pehlivandır.

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Küfr etmişse dövmek caiz mi
Cahiller onalara sataştığında sadece selam olsun diyip geçmektir”
Allah Resulü sav sahabeye öyle bir zaman gelecek bir birinizin anne babanıza söveceksiniz sahabe anlamadı nasıl yani’ sizden biri anne babasına sövdüğünde oda ona söver”

R

Reishamza

Kayıtsız
Misafir
Bugün okulda kavge ettim. Kişi gelip sırtıma vurmuştu, bende onu dövdüm.

Aslında dövmeyecektim, ancak yanıma gelip beni kışkırttı. Zaten gıcık bi çocuk.

Üst Alt