nasıl kurtulurum?

keremini

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
geçmişimde çok günahlara girdim bunlar arasında kul hakkı da var arakadaşlar.günahlara girmemin ve kul hakkına girmemin sebebi ise iddaa denen illet.hep bir gün toparlarım umuduyla devam ettim ama Allah bana oradan gelecek parayı nasip etmedi.elimde avucumda ne varsa kaybettim ve birçok kişiye de borçlandım.Borçlarımı vermeye çalışıyorum şuan ama söz verdiğim gibi zamanında veremiyorum.Yaptıklarımdan dolayı çok pişmanım ama neye yarar kendimi ailemi ve çevremi çok zarar ziyana uğrattım.Ben artık tamamen Allah(c.c.) teslim olmayı , onun rızasını kazanmayı ona bol bol ibadet edebilmeyi istiyorum ama borçlar yakamı bırakmıyor ve maneviyatımı zayıflatıyor.Evet tamamen Allah'a teslim olmak istiyorum kendimi ona bırakmak.İnanıyorumki Rabbim eğer ibadetlerimde ihlaslı dualarımda samimi olursam bana bir çıkış yolu gösterir,bir kolaylık sağlar.Tam olarak ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz lütfen.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum
İşlenen her günahın içinde acı ve ızdırap vardır, pişmanlık ve mahcupluk vardır, eziklik ve tedirginlik Dunyevi ve ahiret kaybi vardir..

Günahları işledikten sonra kalbin nasıl daralıyor, ruhun nasıl bunalıyor, için nasıl yanıyor, kafan nasıl karışıyor, insanda ne şevk ve heyecan...
Dümeni kırılmış tekne gibi dalgalar arasında yalpalayıp duruyorsun.
Bununla da kalmıyor, bir de o günahı her hatırlayışta tekrar aynı acıyı çekiyorsun, aynı pişmanlığı duyuyorsun; canın sıkılıyor,
"Nereden girdim bu günaha?" diyerek kendi kendini yiyorsun.
O günahlardan aldığın lezzetler birden acıya, eleme ve zehre dönüşüyor. Zaten o balın zehirli olduğunu bilerek tattın, şimdi de onun sancısıyla kıvranıyorsun.

Kendinizi nasıl mı engelleyeceksiniz? Bir kere böyle sana çok pahalıya mal olan şeytanın şirin gösterdiği, nefsinde sürekli istediği bu
"zehirli balı" artık satın almayın, tatmayı bırakın...Haram mal ile huzura zaten kavusamazsiniz ve kavusamazdiniz zaten!!
Basimiza sebepsiz gibi gelen bela ve musibetler aslinda kendi ellerimiz ile YAPTIKLARIMIZ dir!!!

Bu zamana kadar işlediklerinin üzerine bir tövbe, istiğfar çizgisi çekin, şeytanın şerrinden Allah'a sığınarak "Eûzü billâhi..."yi çok okuyun.
Kalbinizi, ruhunuzu temizledikten, hayalinizi ve düşünce melekenizi arındırdıktan sonra lezzet-i ruhaniye dönün.
Ruhun gıdası, imandır, imanın kalpte parlaması, yeşermesi, iyice yerleşmesidir.
Bu nasıl olacak? Her yerde, her zaman ve her vesileyle Allah ile beraber olmakla, her varlığın üzerinde Allah'ın isimlerini okuyup cemalini seyretmekle,
gerçek güzelliğe erişirsin.

Ümitsizlikle korkuyla pişmanlıkla elemle ve kederle Ve bu günaha karşı keyif ve mutluluk değil vicdan ve imanın var ki pişmanlık duyuyorsunuz buna sevindim..
ve bir sığınak bir kapı bir kurtuluş ve af kapısı arıyorsunuz.. Tövbe ediniz...ve bir daha ASLA ayni yola dusmeyin..
Tövbeye gel Tövbeye kardesim...
canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir. Nitekim Allah’u Teala
“Ey iman edenler nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.”
(Tahrim Suresi8) buyurarak yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:

1-Allah’a karşı günah işlediğini bilerek bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.
2-Bu suçu işlediği için üzülmek Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.
3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak.
4-Kul hakkını ilgilendirenleri I kisiler ile helalleşmek.

Nefisle mücadele etmek her kişinin değil er kişinin halidir. Er kişilerde ALLAH Dostlarıdır...
Kalpte yaralar,kafada şüphe ve tereddütler elde,dilde,gözde günahlar varken...
Rahmana varamazsiniz....o yuzden ilk once Tövbeye gel Tövbeye..
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun ..Rabbim affetsin ins. ve bir daha ayni cirkin fiile dusurmesin...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selamu aleyküm gönül sızım hocam,
Ben sizin bu konuya selam vererek cevap yazmaya başlamanızı konu sahibine uyarı olarak algılasamda malesef kişiler bunu anlıyamaz eğer anlasalardı önce selam yazarlardı.
farkındaysanız böyle selamsız başlanan konuları serdar hocamız editleyerek selamsız yazılan konulara cevap verilmez, önce selam sonra kelam diye rüya veya herhangi bir sorununu paylaşan üyelere uyarı yapıyor,
bence sizde aynı şekilde uyarı yapsanız iyi olur kanısındayım.

Not: Yazısına selamsız başladığı için konuyu kapatıyorum siz isterseniz açabilirsiniz.

Üst Alt