namazın rûhu Huşû

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
984
Tepkime puanı
16

Ashab-ı Kiram’dan Ebu Hureyre radıyallahu anh diyor ki:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in ashabı, namazdan başka bir amelin terk edilmesini dinden çıkmak olarak görmezlerdi.!

NAMAZIN RÛHU: HUŞÛ.. HUŞÛ..

Huşû için şu hususlara dikkat edilmelidir:

1- Namaza hazırlanılmalıdır: Bu hazırlık hem bedenin hem de kalbin hazırlığıdır. Önce, âdab ve şartlarına uygun bir taharet ve mükemmel bir abdest.
2- Ezanı namaza çağıran bir davet olarak görüp, davete icabete de ezanla beraber başlanılmalıdır. Ezan sünnete uygun olarak dinlenip tekrar edilmeli ve bitince de duası okunmalıdır.
3- Namaz mekanını, namazı meşgul edebilecek, sesli ve görüntülü nesnelerden arındırmalı, seccade ve kıble tarafında resim, süslemeler, şekiller bulunmamalıdır. Kıble tarafından önünden geçilmesini engelleyecek bir yerde kılmalı veya mümkün değilse sürte kullanmalıdır.
4- Setr-i avrete dikkat edilmeli, namaz için hususi bir kıyafet edinmeye gayret edilmelidir.
5- Misvak kullanmaya çalışılmalıdır.
6- Namazda kıraat ta önemlidir. Ne boğulmuş bir kıraat ne de tağanniye kaçmış bir kıraat olmamalıdır.
7- Namazda el hareketlerinden ve eğilip bükülmekten kaçınılmalıdır.
8- Namazı dua ve zikirsiz bırakmamaya gayret edilmelidir.
9- Tuvalet ihtiyacı sıkışmışken, yemek hazırken vb. durumlarda vakit sıkışıklığı yoksa namazı, rahat vakte ertelemek daha evladır.
10- Uyku ile namazın bir arada olmamasına dikkat edilmelidir. Bilhassa sabah namazına başlamadan önce uykulu halin giderilmesi gerekir.
11- Selef-i salihinin ve diğer İslam büyüklerinin, durumlarını, namaz ve ibadete ait uygulamalarını, ölüm ve sonrasını ihtiva eden bilgiler sürekli tazelenmeli, bir ilim meclisine, hadis dersi halkasına müdavim olmak gerekir.
 
Üst Alt