Namazın İnsana Kazandırdıkları ..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
namaz73.jpg

Namaz, Müminin Hayatını Disipline Eder

Günde beş defa kılınan namaz, müminin hayatını disipline etmede büyük rol oynar.
Sürekli belli vakitlerde ifa edilmesi, onu ruhen ve bedenen, maddeten ve manen disipline alıştırır. Cemaatle kılınan namazlarda özellikle imama iktida; müminleri askeri bir disipline kavuşturur...
İmam "Allahu Ekber" dediğinde artık, konuşan ve Rabb'e yüksek sesle iltica eden o olur. Müminlere aynı zamanda vekalet etmiş olur...
İmamın tekbirleri bir direktif halinde tüm cemaati oturtur-kaldırır. Bu açıdan cemaatte manevî, ruhî, yüksek ve yüce bir disiplin vardır...
İdeal bir cemaatin ve inanmış topluluğun ileri derecede disipline olmuş formlarını ancak günde beş defa kılınan namazda bulmak mümkündür.

Şüphesiz bu disiplin her şeyden önce ruhî, fikrî ve manevî bir disiplindir. Diğer bazı disiplinlerin soğukluğu da onda yoktur...
Her ibadet hareketi sımsıcak bir duygu ve disiplin verir insana. Ve bu hareket, bütün ömür boyu devam eder.

Namaz İnsanı Fuhşiyattan Alıkoyar

Nitekim Maûn sûresinde Allah (c.c.) ".. veyl olsun o namaz kılanlara! Onlar ki kıldıkları namazdan gafildirler...
" (Maûn, 107/4-5) buyurur. Demek ki namazda, insanı kötülüklerden koruyan bir kuvvet var; var ki, hakkıyla eda edilmediği zaman kul kendini günahlara karşı riske açıyor demektir.

Namaz kurbiyeti temsil ettiği için, yüksek düzeyde vefa da istiyor. Bunun anlamı şudur; kulun, namaza karşı gösterdiği vefa, özen ve iştiyak nisbetinde, namaz da ona karşı vefalı olur ve ondaki fuhşiyata açılan duyguları ve kötülük hislerini köreltir. Yani namazda karşılıklı vefa söz konusudur.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Müminin, namazlarını şuurlu olarak eda etmesi, onun düzensiz hayatına bir düzen, dağınık kalbine bir denge ve insicam getirecek, perişan hislerini ayağa kaldırıp bulanık yönlerine de bir ışık saçacaktır...
Ve o, bu sayede doğru görme, doğru düşünme, doğru konuşma imkânını elde edecektir...
Günde beş defa Rabbin huzuruna gelinip şuurla eda edilen namaz, Allah'ın izniyle bütün bunları insana kazandıracak mahiyettedir...
Namaz, bu manaları hem taşır hem de tekeffül etmiş durumdadır.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kendimin ilk namaza basladigim yillara gittim..
Ilk basladim.. kilamiyorum.. 3 gun kilip 5 gun kaciriyordum..
Ayni gunlerde rah. babam da sigarayi birakmaya calisiyordu..
O sigarayi birakmaya Ben de Namaza baslamayi.. ikimizde basaramiyorduk...
Rah. annem cook saliha bir insandi.. aynen senin yukarida yazdigin gibi dusunuyor..alnimi secdeye koyamiyorum bunda da bir sebep
olmaliydi diyordum..
Annem evet var KIZIM diyordu NEFS-in..cekit nefsini aradan ..
Cunku Namaz insani bir cook kotulukten koruyan insanin yasam ve hayatini en guzel sekilde planliyan Rabbimin bir lutfu dur diyordu...
O yuzden seytan ve nefsimiz insan ile en cok namaz koonusunda ugrasir.. en cook namaz kilmasin diye bahalere uretir kulagina fisildar derdi..
cunku namaza baslarsan her namaz vakti arasinda kotuluk yapmaya firsattin olmaz derdi..
ve hamd olsun annemin dua ve yakarislari ile namaza basladim.. cook huzurluydum.. acaip bir zevk ve Kul olma mutlugunu hissediyor ve yasiyordum..
ben namaza basladim.. Rah. Babam sigarayi hiic birakamadi ve cook agir hastaliklara maruz kalarak..HAKKA kavustu..
Hadi be ruhum hadi be kalbim uymayın siz o nefsime o hep konuşur ve sizi kötüye götürür...
siz ondan güçlüsünüz, siz ona hükmedersiniz hadi kırın onun gücünü..........
biliyorum yapacaksın sen bunu hadi o zaman bak Bilal-i Habeşi ezanı okumaya başladı
haydi şimdi namaz zamanı, haydi şimdi kurtuluş zamanı...
KURTAR KENDİNİ..haydi namaza...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allahim!lutfen namaza baslamam huzuruna varabilmem icin iman ver!!nefsimden..Sana siginiyorum..
Baslamak istiyorum ama bir turlu yapamiyorum..
Annem namaz kilmadigim icin cook uzuluyor..goruyorum gece kalkip bas ucumda beni seyredip namaz kilmam icin hayirli bir insan olmam icin dualar ediyor..

Allahim!!Aylardır hatta yıllardır başlamak istiyordum Rabbime kavuşmak istiyordum lakin her zaman nefsim ağır geliyor başlayamıyordum ..
çok şükür bugun namaz ibadetimi yerine getirmeye basladim hamd olsun...

Öyle güzel bişey ki namaz kılmak ibadet etmek içinin huzurla dolması...artik olumden..kabre girmekten korkmuyorum..
annem.. okudugum Kur an ve namazimin ..yaptigim salih amelerimin yanimda hep olacagini kabrimde Nur gibi parliyacagini soyluyor..
en guzeli ne biliyormusun benim gibi degersiz bir hic olan kucuk bir insanin Alemlerin Rabbinin onunde bulunmasi..O nun ile hemhal olmam..cook Huzurluyum..bugun..

Benim durumumda olup ibadet etmek isteyip nefsine yenik düşen butun insanlara..din kardeslerime namaz kilma nimetini lutfen nasip et Rabbim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Namaz.. Namaz Dinin direğidir...
direksiz hic bir sey olmaz degil mi kardesim..
Namaz İslam'ın en temel şartlarından ve her Müslüman kişinin yapması gerekli olan ibadettir. Namaz'ı sevmeliyiz. Onu sevmek için önce onu iyi tanımalıyız...
5 vakit Namaz için davet ediliyoruz. Ne büyük bir şereftir. ..
Kime nasip oluyor ? Elhamdülillah Müslümanlar için bir davettir. Namaz kılarak Rabbimiz c.c. olan şükran borcumuzu ödemek mümkün değil elbette fakat Rabbimiz c.c. emrettiği Namaz konusunu yerine getirerek tüm pisliklerden de arınmış oluyoruz. Günde 5 vakit ne güzel abdest alıyoruz. Hem içimiz hem de bedenimiz temizleniyor..
Evet namaz'a alışık olmadığımızdan ötürü ilk başlarda Şeytan ve Nefs kişiye namaz kıldırmak istemez. Çünkü Onların işi vesvese vermek..ister..
aman dikkat edin vesvese gelince Seytanin ve Nefsinizin Serrinden Allah a sigin guzel kardesim..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Namaz kılmayı seviyor muyuz?
Kendi kendimize şöyle bir düşünüp soralım ve samimi olarak cevap verelim: “Bir Müslüman olarak namazı seviyor muyuz? Her zaman için namaz kılmayı seven bir insan mıyız?”

Midemizin açlık hissettiği ve bir şeyler yemek istediği gibi, günün belirli vakitlerinde namazın açlığını hissedip namaz kılma arzusu geliyor mu içimizden?
Allah Tealâ ile beraber olmayı arzuluyor muyuz?

Ezan sesi bizde nasıl bir etki yapıyor, ezanı duyduğumuzda çok müthiş bir müjdeli haber almışçasına gözlerimizin ışığı parıldıyor mu?
Ezanın sözlerini tahlil ettiğimiz oluyor mu; tekbirler, tevhidler ve şehadetler kulağımıza ulaştığında ruhumuzun derinliklerine kadar ulaşıyor mu?

“Biraz sonra Allah Tealâ ile beraber olacağım. Rabbimin huzuruna varıp samimî bir şekilde kendimi O’na arz edeceğim....
O’nun Kelâmını O’na okuyacağım ve O da beni dinleyecek. Her taraftan üzerime çullanan şu atmosferden kurtulacağım...
Beni boğmaya çalışan şu karanlıktan sıyrılacağım. Hepsini arkama atacağım. Beni Yaratanın huzuruna varacağım...
O’na hâlimi arz edeceğim...
Şu anda ne kadar mutluyum, ne güzel!” gibi duygu ve düşünceler geçiyor mu içimizden?
geciyorsa..ne mutlu bize..gcmiyorsa..dua edip..suura varalim ins....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Namaz için “iki gözümün nuru” diyor Hz. Peygamber. O halde, namazsızlık “iki gözün körlüğü”dür.
Rabbime en yakın olduğum an..Ruhumun sükûna erdiği yer,
Namaz kilmak var ya Rabbinin Rahmetiyle başbaşa kalmak...
Eğilişin en yükselişi.. Rabbin kuluna en büyük iltiması...dir
SECDE...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
GENÇ: üff kim kalkıp namaz kılacak...
NEFİS yorum yaptı: Haklısın ortak..
ŞEYTAN bunu beğendi.
AZRAİL genci dürttü
GENÇ euzü besmele çekti ve şeytanı arkadaşlıktan çıkardı..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
vakit namaz misali sizden birinizin kapısı önünde akan temiz suya girmesi misali gibidir.O kimse her gün oraya beş kere girer temizlenirse kirden birşey kalmaz...(hadis.i.şerif)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Peşimizde hasım ve düşman bir şeytan varken, onun içimize isteksizlik hâli atması ve bizi en yüce, en nazik ve en nezih bir ibadetten alıkoymaya çalışması, onun mesleğinin gereğidir...

O halde şeytandan içimize ne kadar isteksizlik okları atılmış olursa olsun..
evvel emirde biz namazdan yılmayalım ve şeytana inat namaz kılmaya özen gösterelim...

İsteksiz olduğumuz zamanlarda, hiç oralı olmadan, namazın bir fıtrat borcu olduğunu hatırlayarak..
namaza devam edelim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ey İnsan !
Firdevs Cennetinde,
Peygamber ve Sıdıklarla Bulunmak İstiyorsun.
Ama Buna karşılık Hangi Güzel Ameli işledin?
Farz olan namazini kildin mi?
Hangi Şehevi Arzunu Allah Rızası İçin kırdın?
... Hangi Şiddetini Allah İçin Yendin?
Sana Gelmeyen Hangi Akrabana Allah İçin Gittin?
Kardeşlerinin Hangi kusurunu Allah Rızası İçin Bağışladın?
Allah için Nelerden Uzaklaştın?
Ve Nelere Yaklaştın ?
Neyi Veya Kimi Allah İçin Sevdin ?
Neyi Veya Kimi Allah Rızası İçin Sevmedin Terkettin Buğz Ettin ?
Hangi Muhtaca karşılık Beklemeden Sırf Allah İçin Yardım Ettin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Huzura ulaşmanın tek yolu vardır...o da Huzur a durmaktır.....
Yüce Yaradanımızın bizlere sunduğu nice nimetlerine şükür ve hamd olan "NAMAZ" kâinatta..
imandan sonra en büyük hakikattir...
Bizleri yoktan var eden, yeryüzüne sultan eden, ihsanı bol olan Rabbimize yönelmektir...
Allahu Ekber...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mecnun olup Leyla için çöller aşmışsın ne fayda!
Mümin olup Mevla için secdeye varmadıktan sonra....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
İbadetlerimizin özünü teşkil eden namazı ise terk etmemeye gayret göstermeliyiz...
Namaz ile yaşantımızı süslemeli, namaz ile maneviyatımı yükseltmeliyiz...
Yüce Rabbim ibadetlerimizi makbul eylesin. Namazlarımızı huşu içerisinde ve sadece Kendi rızası için kılmayı nasip eylesin. ..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kur’an-ı Kerimde bir ayette de namazın kişiyi kötülüklerden alıkoyacağı müjdesi bildirilmektedir. İlgili ayet şöyledir.

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

“Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.”[7]

Namaz kılan insanlara melekler dua ederler. Bir hadiste şöyle buyrulmaktadır. “Sizden biriniz, abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde oturduğu müddetçe, melekler kendisine:

– Allahım! Bunu bağışla, buna rahmetinle muamele et, diye dua ederler.”[8]

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ruyada-Secde-Ettigini-Gormek.jpg

Secde küçüldüğümüz inceldiğimiz yüceldiğimiz yerdir.

Hırsları hasetleri unutmadıkça biriktirmeleriyığmaları bir kenara

bırakmadıkçaöfkeleri kinleri yutmadıkça

nefretleri çekişmeleri susturmadıkça

kibirleri gururları yenmedikçe

secdenin hakkını veremeyiz.

Kavgaya karşı secdedeyiz.

Senai Demirci

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
NAMAZA YAHUT HAYATA DURMAK…
Namaz bizim huzurumuzdur...HUZURDA DURUP HUZURA ERMEK TIR...
Ruhlardaki fırtınalar ancak namaz sonrasında diner...
Öyleyse ne duruyorsunuz haydin namaza, haydin kurtuluşa… Namazlarınız kabul olsun. ...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Her Miraç’ta secdelere dökülen pişmanlık gözyaşları günah ateşlerini söndürsün
Rahmet sağanağı alsın tenin kızgınlığını, dağılsın yüreklerden umutsuzluğun efkârı

Diriliş muştuları ezanla birlikte sarsın ruhumu, seccadeler öpsün mübarek alınlardan
Ölüm varsın beklesin şahdamarın yanı başında, ölümsüzlük çalsın kapımızı
Fatihalar ses versin maveradan, namazın kutlu saltanatı dünyayı cennete döndürsün…”

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
namazdinindiregi.jpg

Namazın insana kazandırdıklarıni 6 yasinda islami okulla giden oglusuma anlatirken bana masumca ve merak ile bakarak sunu sordu;
"peki anne namaz kilmayinca insana neler kaybettirir...?"

Oğlum hani kılıç kalkan oynariz ya senin elinde de benim elimde de hem kılıç hem de kalkan, zırhımiz vardir..
tamam simdi benim elimde kılıç kalkan olsun senin elinde sadece kılıç olsun oyuna basliyalim..

"ahh olmaz ki benim kalkanim yok simdi sen beni vurursun " dogru senin zırhın yok!!
iste boyle guzel oglum; seni kötülüklerden koruyan zırhın,kalkanin Namazdir!!
ve biz ibadetlerimizi,namazimizi terk ettigimizde!! bizi her türlü kötülüklerden koruyan zırhı cikarmis oluruz...

Kendine bir iyilik yap; seni kötülüklerden koruyan zırhıni cikartma..terk etme!!
Namaz İbadeti Hayatımıza Yerleşince Diğer İbadetleri Yapmak Çok Daha Kolay Gelecektir...
Namaz, şeytana ,vesvese ve bencilige açılan her kapıyı kapatır.
Çocuklukta Gençlikte Ve Daha Sonraki Hayatımızda Bizi Kötülük Ve Günahlardan Koruyan Bir Zırh oldugunu Hiç Bir Zaman Hatırindan Çıkartma olur mu?.

Namaz kılan insan, Yüce Allah'ın emrini yerine getirmiş ve onun sevgisini kazanmış olur Allah'ın sevgisini kazanmak, en büyük mutluluktur ..
Çünkü Allah sevgisini elde etmiş olan, onun dostu olur ..insan,namaz kilmayinca, Allahin Dostlugunu kaybeder..
Allah sonra Seni sevmez, senden RAZI olmaz.. bundan daha buyuk ne kayip olabilir ki?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Toplumda gerçek ve güçlü bir Müslüman olmayı dileyen, hakiki bir mücahit olmayı arzu eden birisi her şeyden önce tam bir ihlasla namaz kılmalıdır, namazını hakkıyla eda etmelidir...

Kimileri namazı küçümserler, "Namaz da neyin nesi oluyor yâni?" derler, "İbadet vb. şeyler kocakarılara düşer; insan sosyal olmalıdır, aydın olmalıdır derler...
Hayır... Aydınlık bu değildir asla...Namazsizlik aslinda insan İçindeki karanlıktir ! Namaz insanları kötülükten alıkoyar.

Üst Alt