Namazı Bırakmalımıyım?

Sonsuzİfadeler

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm.

Siz değerli kardeşlerime sormak istediğim birşey var.Ben namaz kılmaya başladım 1.5 hafta önce.İlk başladığımda öyle güzel huşu ile kılıyordum.Hatta kaza namazlarımıda hesapladım onlarıda kılacaktım.Lakin son günlerde o huşuyu tamamen kaybettim.Sebebinide az çok anlıyorum aslında.Normal hayatımı namaza uyumlayamamak.Yani izlediğim dizi , program gibi şeylerde çok açık saçık şeyler görüyorum.Ama yinede devam ediyorum.Araştırma yaptım baya.Huşusuz kılınca sevap bile elde edemiyorsun gibisinden yazılar gördüm(Sevap elde edemiyorsak Yüce ALLAH'ın rızasını nasıl kazanacağız?).Boşuna kılıyormuşum gibi geldi.Zaten okulda var yorgun gelince ister istemez devam etmekte zorlanıyorum.Psikolojik desteklerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Soru sorup cevabınızı vermişsiniz...
O cevabınızı uygulayınız ve namazlarınızı asla terketmeyiniz... Keyfen terkedilen namazın kazası olur mu ya da namazın neden kazası olsun, terkedilmesi mümkün olmayan bir şeyin neden kazası olsun değil mi kardeşim...
Televizyonu salla camdan aşağıya namazlarını huşu ile eda et...
Bende hiç televizyon olmadı, ne oldu kıyamet mi koptu... Hiçbir şey olmadı...
Keşke netim de olmasa ama var, televizyon ne ise net de o aynı aslında bilmem ki net hayatımızdan gider mi..?
Namazlarınızı huşu eksende kılmaya devam ediniz... Terkedilmesi asla mümkün olmayan bir şeyin kazası olmaz, bu inceliği de unutmayalım...

simge1989

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
NAMAZ kılan yaşlıyı severim , ama gence aşığım . HZ. ÖMER

sen 16 yaşındasın profilinden baktım kardeşim ..olur mu hiç huşusuz kılarsam sevap edemiyorum böyle bir şey bir yerde mi yazıyor yazıyorsa da kim yazmış ? ALLAH tan başka kimse bilemez .. bak sen MALATYA lısın sanırım .. oralarda çok güzel camiler var .. camilere git.. ben o yaşlarda hep camiye giderdim .. namaz hiç boşuna olur mu? o camideki kalabalıkta namaz kıl .. kalabalıkta kılmak sana daha iyi gelicek.. bu tarz vesveseler geldikçe şöyle düşün ben o yaşlarda öyle düşünürdüm.. şimdi şeytan gelmiş beni ibadetten uzaklaştırmaya çalışıyor benle uğraşıyor demekki ben doğru yoldayım ! yoksa niye benle uğraşşsın di mi ? o uğraştıkça sen daha çok daha çok ibadet et ki vesveselerinden arın ..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
namaz kılmak Allah'a ne kazandırıyor diyene peki namaz kılmamak size ne kazandırıyor............?

Zümrüdü Anka

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm.

Siz değerli kardeşlerime sormak istediğim birşey var.Ben namaz kılmaya başladım 1.5 hafta önce.İlk başladığımda öyle güzel huşu ile kılıyordum.Hatta kaza namazlarımıda hesapladım onlarıda kılacaktım.Lakin son günlerde o huşuyu tamamen kaybettim.Sebebinide az çok anlıyorum aslında.Normal hayatımı namaza uyumlayamamak.Yani izlediğim dizi , program gibi şeylerde çok açık saçık şeyler görüyorum.Ama yinede devam ediyorum.Araştırma yaptım baya.Huşusuz kılınca sevap bile elde edemiyorsun gibisinden yazılar gördüm(Sevap elde edemiyorsak Yüce ALLAH'ın rızasını nasıl kazanacağız?).Boşuna kılıyormuşum gibi geldi.Zaten okulda var yorgun gelince ister istemez devam etmekte zorlanıyorum.Psikolojik desteklerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

Namaz öyle hemen Kemâle erer mi ? Her şeyin bir süresi var kısmetine yardım et belki hemen erersin belki hiç eremezsin ama namaz boynunda borç onu ödemekle yükümlüsün...Su neyse hava neyse namazda odur.Susamişken suya olan aşkını hatırla yada açken yemeğe olan özlemini...Namazda ruhun gıdası dünyadan arınmak bir kenara koymak ve sadece Alemlerin Rabbi ile başbaşa kalmak...

Kardeşim bende senin gibi düşünüyordum niye bamaz kılayım diyordum içten içe...Şimdi namazda bazı hareketlere kafamda algılar oluşturuyorum gerçi henüz sadece bir tanesine bulabildim ama olsun bakalım diğerlerini ne zaman anlamlandıracağım.

Namazda oturup selam verdiğin zaman acaba kime selam veriyorsun acaba bu verdiğin selamda Allah'ın huzurunda senden başka kim var kime veriyorsun selam huzurdan çıkarken acaba müheymin melekleri mi yoksa peygamberler meclisi mi bilmiyorum görmüyorum ama idrak etmeye çalışıyorum Resulullah:

"Namaz müminin miracıdır." Derken aslında bize bir mesaj veriyor; sadece 5 vakit yapılması gereken bir ibadet değil bizim varoluş sebebimiz aslında kulluk ve tasdik yoluna girmiş ve onaylamış oluyoruz tam olarak bilmemekle beraber sitede bunun faziletini yani sırrını iyi bilen biri var diye tahmin ediyorum Bedir Muhammed Ali tahminimce bu işe vakıftır diye düşünüyorum.

Neden mi ? Bence ordaki Ali ledün ilmini temsil ediyor sadece tahmin benim ki ; Bedir hoca türk ise bir türkte üc isim aynı anda vakii değil Muhammed Bedir kulağa hoş geliyor :).Neyse benden bu kadar selametle...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kardeşim, müslüman olan bir insan yaşamını İslam'a göre uyarlamak zorundadır. Bu hali kuşanmak zor ama sen gücünün nispetinde bu hali kuşanmaya gayret et Allah sana yardım edecektir yeter ki niyet ve düşüncen güzel olsun.
Elbet namazlar samimi kılınmalı, huşu eksende kılınmalı ama bu şu demek değildir, "huşu" yoksa namaz da yok!" Böyle bir şey yok kardeşim, her vakit için namazlarını, fıkhın belirlediği kaideler ekseninde kılacaksın, emredilen budur. Her eda edilen namazın az ya da çok bir ecri bir mükafatı vardır. Bizler müslümanız Allah'a samimi olarak iman ettik,
Dolayısıyla, münafık değiliz haşa, babamızı, öğretmenlerimizi, arkadaşlarımızı kandırma adına namaz kılma görüntüsü vermiyoruz, bu halde eda edilen namazlar makbul değildir, azaptır.
Ama sen bu halde mi namazlarını eda ediyorsun, elbet de hayır değil mi..?
Huşu'ya takılıp namazlarını asla ihmal etme, sen namazlarını kıl ve kesinlikle bir vakitten diğer bir vakite saktırma, göreceksin eleştirdiğin halini aşacaksın...
Dualarımla...

Sonsuzİfadeler

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Teşekkür ediyorum hepinize. Allah hepimizden razı olsun inşAllah. Dediklerinizi elimden geldiğince uygulamaya çalışacağım. Aslında şunu da anlamak önemli. Namazları kılmak bizim boynumuza bir borç. Kabul olur mu olmaz mı bilemeyiz ancak bu borcu ödemek bize boyun borcudur. Gösteriş amaçlı ibadet yapmamak için elimden geleni veriyorum.Yani şeytan vesvese veriyor bazen sen gösteriş yapıyorsun gibi vesveseler veriyor aklıma geliyor ama kendimi uzak tutabildiğim kadar uzak tutmaya çalışıyorum. Cevaplar için tekrar teşekkürler. Hayırlı günler.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Abdestine, farz ve vacip ve sünnetlerine riayet edilerek eda edilen bir namaz geçerlidir. Ve namaz esnasında da yapabildiğimiz kadar huşu'yu ve samimiyet'i verdik mi namazlarımız kabuldur, zahir fıkıh ekseninde...
Allah katında nedir..? şeklinde bir soru yöneltilirse, bunu kimse bilemez ama,
Allah ne buyurdu:
"Allah, yapmış olduğunuz tövbe dualarınıza anında icabet eder (onları kabul buyurur..)"
Dolayısıyla namazlarımızı da bu eksende düşünün...
"Kabul olmaz mı?" sorusundan hareket etmeyiniz,
Namazlarınızı samimiyetinizle eda etmeye gayret ediniz, Allahü Teala eda edilen ibadetleri kabul buyurur...
Selamlarımla..

Üst Alt