• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Namazda yaptığımız hareketler putlardan mı alıntılanmıştır?

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Son zamanlarda internette gördüğüm görsellerde bazı namaz hareketlerinin İslam yayılmadan önce putlardan alındığına dair bir bilgi var. Ne kadar doğru bu? Görsel ekleme iznim olmadığından dolayı ekleyemiyorum.

Bu arada namaz kılan birisiyim sorum sadece meraktan ve sorgudandır yanlış anlaşılma olmasın. Allah'ın rahmeti hepimizin üzerine olsun inşallah.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İnternette gördüğün herşeye inanma kardeşim. Namaz Cebrail a.s tarafından Peygamber Efendimiz s.a.v'e bizzat öğretilmiştir.
Namaz farz kılındıktan hemen sonra Hz. Cebrail gelip Peygamber Efendimiz (asm)'e namazın nasıl ve hangi vakitlerde kılınacağını öğretti. Bu konuda sahih hadisler vardır. Bunlardan biri şöyledir:

İbn Abbâs’dan nakledildiğine göre, Rasûlullah şöyle buyurdu:

“Cibril (a.s), Kâbe’nin yanında bana iki kere imâmlık yaptı. İlk seferinde, öğleyi, güneş batıya kayıp gölgesi ayakkabı bağı kadarken kıldı. Sonra ikindiyi her şeyin gölgesi kendi boyu kadar olunca kıldı. Sonra akşamı güneşin battığı ve oruçlunun orucunu açtığı zaman kıldı. Sonra yatsıyı ufuktaki aydınlık (şafak) kaybolunca kıldı. Sonra sabah namazını şafak sökünce ve oruçluya yeme içmenin haram olduğu vakitte kıldı."
"İkinci sefer (ikinci gün) öğleyi, dünkü ikindinin vaktinde her şeyin gölgesi kendi boyu kadar olunca kıldı. Sonra ikindiyi, her şeyin gölgesi kendisinin iki misli olunca kıldı. Sonra akşamı, yine önceki vaktinde kıldı. Sonra yatsıyı, gecenin üçte biri geçince kıldı. Sonra sabahı, ortalık ağarınca kıldı. Sonra Cibril bana dönüp şöyle dedi:"
‘Ey Muhammed! Bunlar senden önceki peygamberlerin (kıldıkları namaz) vaktidir. (Senin kılacağın) namaz vakti de bu iki vakit arasında kalan zamandır.’
(Tirmizi, Salat,1/149; Ebu Davud, Salat 2/393)

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
İnternette gördüğün herşeye inanma kardeşim. Namaz Cebrail a.s tarafından Peygamber Efendimiz s.a.v'e bizzat öğretilmiştir.
Hocam peki Hz.Muhammed (s.a.v) gelmeden önceki peygambeler de ümmetlerine namaz kıldırtıyor muydu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Sorunun cevabını alttaki linkte ve oradaki bağlantılı linklerde bulabilirsin. İnternette kısa bir araştırma yaparsan benzer sorular ve cevaplarını bulursun. Aynı şeyleri tekrar buraya eklemek gerekmez. Amacın öğrenmekse eğer bu şekilde öğrenebilirsin. Vesselam...

tevekkulyolcusu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Sorunun cevabını alttaki linkte ve oradaki bağlantılı linklerde bulabilirsin. İnternette kısa bir araştırma yaparsan benzer sorular ve cevaplarını bulursun. Aynı şeyleri tekrar buraya eklemek gerekmez. Amacın öğrenmekse eğer bu şekilde öğrenebilirsin. Vesselam...
Hocam dini konularda pek iyi "googleyamıyorum" o yüzden bu kadar fazla soruyorum af buyurun.

Intruder

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah katında tek bir din vardır o da İslamdır.. Hz. Adem a.s zamanından bu zamana kadar tek bir din gelmiştir o da İslam.. Diğer dinlerin hepsi İslam dininin o toplum tarafından değiştirilmesi veya bozulmasıyla olmuştur. Bir başka deyişle, her dinde İslam dininden bir parça bulunur. İslam diğer dinlerden değil, diğer dinler islamdan doğmuştur. Bu benzerlikler bundan dolayıdır.

Üst Alt