namaz kıldığını söylemek amelde riya mıdır?

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
488
Es Selamun Aleykum,

"Bir kimse, yaptığı amelini duyurmaya çalışırsa, riya yaparsa, bundan vazgeçene kadar, Allahü teâlânın gazabında olur.[Taberani]" hadis-i şerifini okuyunca aklıma bir soru takıldı. Bir kimse bir kac aydır namaza başlamış olsa ve bunu biri ile paylaşsa, "amelde riya" mı yapmış olur?

Allah razı olsun.
Selam ve dua ile...
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,742
Es Selamun Aleykum,

"Bir kimse, yaptığı amelini duyurmaya çalışırsa, riya yaparsa, bundan vazgeçene kadar, Allahü teâlânın gazabında olur.[Taberani]" hadis-i şerifini okuyunca aklıma bir soru takıldı. Bir kimse bir kac aydır namaza başlamış olsa ve bunu biri ile paylaşsa, "amelde riya" mı yapmış olur?

Allah razı olsun.
Selam ve dua ile...
Aleykümselam, niyetiniz insanların sizi taktir etmesi değilse, yani namazı sadece Allah rızası için kılıyorsanız ve bunu insanlarla iyi niyetle paylaşmışsanız riya olmaz. Bu tamamen kendi kendinize cevap vereceğiniz bir soru. Niyetinize bağlı, niyetinizi de sadece siz biliyorsunuz. O nedenle niyetiniz iyi ise hiç merak edilecek birşey yok. Fakat niyetiniz gösteriş, taktir kazanmak, desinler ise o zaman riya olur.
 

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
488
Selamun Aleykum,

Hemen yanit verdiginiz icin Allah sizden razı olsun.
Aslinda nafile ibadetlerin gizli olmasi gerekiyor, fakat farz olan bir ibadetin gizli olup olmamasi gerektigi konusundan emin degilim. Namaza sadece Allah rizasi icin kilmaya basladigim icin bunu hickimse ile paylasmiyordum. Iyi niyet cerevesinde soylemis olsam dahi riya'ya girecek korkusu vardi. Bugun ilk defa biri ile konusmamin hemen ardindan bu hadis'in karsima cikmasi beni tedirgin ettigi icin sorma geregi hissettim.

Selam ve dua ile.
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,124
Aleyküm selam kardeşim.
Değerli kardeşim Allah razı olsun hocamız gerekli bilgiyi vermiş, bende size kendi düşüncemi yazıyorum; namaz müminlerin borcudur ve sizde bu borcunuzu ödüyorsunuz,ki bunu arkadaşınıza söylemenizde bir sakınca olmadğı gibi farkında olmadan arkadaşınızıda namaz kılmaya teşvik ediyorsunuz, yani, eğer o arkadaşınız namaz kılmıyorsa belki size özenip namaza başlar,
ammaaaa hocamın dediği gibi, niyetiniz gösteriş, taktir kazanmak, yani aaa bak falanca kişi namaz kılıyor, desinler gibi bir niyetle söylediyseniz o zaman riya yapmış olursunuz kardeşim...
Ama birde şu var, diyelimki üç beş arkadaş bir yerde toplanmış sohbet ederken ezan okundu sende namaz kılmak için kalktın, nereye gidiyorsun dediklerinde, namaz kılıp gelecem dersen bu riya olmaz.
Riyaya götüren sebepler ve kurtuluş

İnsanı riya yapmaya götüren iki sebep vardır.
Bunlardan birisi menfaat/çıkar beklentisi; diğeri de sevgi kazanmak ve takdir toplamak hevesidir.
Riyayı doğuran sebepler bunlar olduğuna göre, ondan kurtulmanın çaresi de bunlardan sakınmaktır.
Bize lazım olan da budur.
Eğer hakikaten nefsimizi seviyorsak, onun istek ve arzularına uymayıp Allahu Zülcelal’in emir ve nehiylerine sarılmamız lazımdır.

Allahu Zülcelal’in hiç sevmediği riyanın, sayılamayacak kadar çok zararı vardır.
Her insanın, riyadan uzak durmanın çarelerine başvurması lâzımdır.
İnsan, biraz kendisine çeki düzen vermeli, riya niyetini kalbinden söküp atmalı ve niyetinin sadece ve sadece Allahu Zülcelal’in rızası için olmasına gayret göstermelidir.

İnsanın zayıf ve aciz olması, riyanın da kalbî (görünmeyen) bir amel olmasından dolayı, riyadan muhafaza olmak için Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin emrettiği şu dua, her sabah üç kez okunmalıdır: “Allahumme innâ neûzu bike min en nuşrike bike şey’en na’lemuhu ve nestağfiruke limâ lâ na’lemuhu.”
Kim, bu duayı her sabah üç defa okursa Allahu Zülcelâl, o kimseyi inşaallahu teâlâ, riyadan muhafaza eder. Allah-u Zülcelâl hepimizi riyadan uzak duran kullarından eylesin. (Âmin)
Dua ile..
 

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
488
Selamun aleykum,

Bu guzel paylasiminiz icin Allah razi olsun. Sizin de dediginiz gibi zayif ve aciz yaratilmisiz ve hic farkina dahi varmadan "riya" ya girecek bir amel yapmis olabilirim korkusu sardi. Bu korku da vesveseden kaynakli sanirim. Allah (c.c)'a sonsuz hamdusenalar olsun ki bu gunleri bagisladi. Kalplere tek hukmu gecen Rabbim kalplerimizi islam ve iman uzerine sabit kilsin insAllah. Kisinin imani gidermis de farkina varmazmis.

Allah (c.c) cumlemizin yar ve yardimcisi olsun.

“Allahumme innâ neûzu bike min en nuşrike bike şey’en na’lemuhu ve nestağfiruke limâ lâ na’lemuhu.”
Amin
 

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
171
deruni kardeşim..farz adı üstünde her müslümanın yapması gerekli,boynunun borcu-vazifesi..
bu sebeple farzların riyası olamaz.çünkü o kişideki bir artı değildir,zaten her insanın yapmakla vazifeli olduğu şeydir.
hatta müslümanlığın şiarı olduğundan farz namazları kıldığını bildirmek dahi gereklidir.
zaten şu devirde kafirle müslümanı ayıran namazdan başka ne kaldı ki :(
 
Üst Alt