Mümin kadının hazinesi

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
Mümin kadının hazinesi:Başörtüsü..

Allah (cc) Kuran'da mümin kadınlara örtünmelerini emretmiştir. Müslüman kadınların başörtüsü takmaları gerektiği, Kuran ayetlerinde açıkça bildirilmiş, Peygamber Efendimiz (sav)'in hadis-i şeriflerinde açıklanmış bir hükümdür. Konuyla ilgili ayet şu şekildedir:

"Mümin kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar..." (Nur Suresi, 31)

Müslüman kadınlar için bir ibadet hükmünde olan örtünme, onurlu ve şerefli bir hayat yaşamaları için de gereklidir. Allah (cc) Kuran'da örtünmenin mümin kadınları diğerlerinden ayıran önemli bir vasıf olduğunu haber vermiştir:

"Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. " (Ahzab Suresi, 59)

Rabbimiz (cc)'in de buyurduğu gibi tesettür, mümin kadınların tanınmalarını, korunmalarını ve eziyete maruz kalmamalarını sağlar. Tesettür, bir kadına saygınlık ve onur kazandırmaktadır. Ayrıca kadının toplum içerisinde rahatsızlık duymasını da engellemektedir. Allah (cc) Katında kendilerini değerli kılacak, dünyada da güzel bir hayat yaşamalarını sağlayacak özelliklerin dünyevi olanaklar değil, ahlakları olduğunu bilen mümin kadınlar için onur ve vakarları son derece önemlidir.


ALLAH HEPİMİZİ KATINDA YÜCELTSİN
 
Üst Alt