misvak nasıl kullanılır

eMeKLi uYuSS

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
420
misvak kullanımı,
misvak nasıl kullanılmalı,
misvak nedir nasıl kullanılır,

https://img686.imageshack.us/my.php?image=misvakkullanmak.jpg


Diş çürüklerini önlemenin en etkili yolu plağın mekanik olarak dişlerin yüzeyinden uzaklaştırılmasıdır.
Misvak ağacı da eskiden beri lifli yapısından dolayı plağı dişlerin üzerinden uzaklaştırmak için fırça yerine kullanılmıştır.

Ağaç, parçalar halinde kesildikten sonra biraz suda bekletilerek liflerin yumuşaması ve tel tel ayrılması sağlanır. Böylece fırça gibi kullanılacak hale gelir. Fakat lifler ne kadar yumuşasa da dişler için çok serttir.
Düzenli ve uzun süreli kullanımda çürükleri engelleyebilirsiniz ancak diş mineleri aşınır, çentikler açılır ve dişeti de fazla travma nedeni ile geri çekilir.
https://img337.imageshack.us/my.php?image=misvakkullanimi.jpg


Günümüzde dini nedenlerle misvak kullanan bazı hastalarda bu çentik ve çekilmiş diş etleri çok belirgin olarak görülmektedir. Hastalar genellikle bu çentik ve çekilmeler nedeni ile soğuk, tatlı ve ekşi gıdalarda oluşan hassasiyet şikayetiyle diş hekimlerine başvururlar. Misvak bu dezavantajlarından dolayı, artık yerini fırçaya bırakmalıdır. Fırçanın olmadığı dönemde dişinizi kaybetmektense sızlaması tercih edilebilecekken günümüzde yumuşak fırçalar sayesinde hem çürükten hem de minelerimizde çentikler açmaktan kurtulabiliriz.

Misvak içindeki özlerin çürüğü önlediği gibi yaygın bir inanış vardır ama bunun bilimsel bir temeli yoktur. Misvak gücünü liflerinin mekanik olarak plağı temizleyebilmesinden alır.
 
Üst Alt