Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,895
"Dünyevi sevgileri aşan Hz. Muhammed (S.A.V) sevgisi, O'nu Rabbimizin istediği üzere tanıma ve itaat etme yönünde elde etmemiz gereken bir sevgidir.

Mevlid Kandili Alemlere rahmet olarak yaratılan yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa'nın (S.A.V) dünyaya teşrif ettiği gece.

Müslümanların ''kutlu doğumun habercisi'' olarak tanımladığı ve ''Mevlid-i Nebi'' olarak da anılan Mevlid Kandili, tarihte ilk kez Mısır'da kutlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığının ilmihalindeki ''Töre ve Törenler'' bölümünde yer alan bilgilere göre, ''doğum, doğum yeri ve doğum vakti'' anlamlarına gelen mevlid kelimesi, Hz. Muhammed'in doğumunu anlatmak için kullanılıyor.

''Mevlid-i Nebi'' olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor.Mevlid Kandili Duası

İslam'ın mesajlarını halka sunan son peygamber Hz. Muhammed'in doğumunu anma ve kutlamak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı. Tarihteki kutlamalarda, dönemin ve bölgenin alimleri, şairleriyle din ve devlet işlerinde yararlık gösterenlere, Türk-İslam devletlerinde çok eski bir gelenek olarak görülen ve hükümdarlar tarafından taltif için hazırlanan elbiseler (hil'atler) giydirildi ve hediyeler verildi.

Mevlid törenleri daha sonra İslam dünyasında yaygınlık kazanarak günümüze kadar devam etti. Esasen Hz. Peygamberin doğum yıl dönümünü kutlama maksadıyla başlayan mevlid töreni giderek, Kadir, Mi'rac, Regaib ve Berat gecelerinde veya sünnet, evlenme, ölüm, deprem gibi önemli olaylar vesilesiyle yapılmaya başlandı ve toplumsal gelenekte yer alan önemli bir dini-kültürel öge oldu.

OSMANLI DEVLETİ, KANDİLİ ''MEVLİD ALAYI''YLA KUTLARDI

Osmanlılar döneminde ''mevlid töreni''ne ayrı bir önem verildi. Osmanlı'nın ileri döneminde ''Mevlid Alayı'' diye anılan görkemli törenlerde şeyhülislam, vezirler ve diğer askeri ve mülki erkan, büyük müderrisler, belli bir düzen içinde Rebiülevvel ayının 12'sinde Sultan Ahmed Camisi'nde yerlerini alırlardı.

Padişahın gelmesinden sonra vaazlar verilir, mevlidhanlar tarafından Süleyman Çelebi'nin yazdığı mevlid okunur ve bu esnada Medine'den getirtilen hurmalar camidekilere ikram edilirdi.
 

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
175
acilangul1es selamun aleykum verahmeturullahiacilangul1
acilangul1Cümleten Bütün İslam Kardeşlerimizin Mevlit Kandilini kutlu olsun inşALLAH.acilangul1
 

berennisa

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
29
mevlid kandili

Tüm Müslüman Aleminin Mevlid Kandili Mübarek olsun.Rabbim Hayırlara vesile etsin.Açılan ellerimiz boş çevrilmesin.Allah bu güzel Dinimizi Layıkı ile yaşamamızı nasip etsin inşALLAH.
 

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
50
Allahın selamı hepınızın üzerıne olsun..
Hayırlı kandıller..
 

vertyucek

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
138
Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun İnşaALLAH.

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN dünyayı şereflendirdiği geceye MEVLİD KANDİLİ denir.bu gecede HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN KURAN’I KERİMDE Enbiya Suresi 107. Ayeti Kerimesinde:

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym - Bismillâhirrahmânirrahîym

(Ey Muhammed!) Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.[/SIZE] buyurduğu PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İ bol bol SALATU SELAMLARLA,FATİHA VE İHLASI ŞERİFLERLE (1 fatiha 3 İhlas bir hatim sevabı kazandırır) analım başta kendi Mübarek RUHU ŞERİFLERİ olmak üzere gelmiş geçmiş bütün İnananların Ruhlarıne bağışlayalım İnşaALLAH.

HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH’ÜN buyurduğu gibi asrımızda biz insanların (dünyaya olan aşırı bağımlılığımız sebebi ile) kalplerimiz katılaştı,Mekanikleşiyoruz,makineleşiyoruz,robotlaşıyoruz.ve bunun sonu malesef hiçte iyi değil.bunun sonuçlarından biride değerlerimizi yavaş unutmamız oluyor.Mesala İnsanımız eskiden değer vererek içlenerek,duygulanarak dinlediği PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’İN aşkı ile yazılmış olan Mevlidi Şerif bizlersiz yetim kalıyor.Mevlid kandilleri haricinde dinlenmiyor.oysaki duygularımızıda,ruhumuzuda adeta egzersiz yaptırmalı ve buna benzer duygulara yönelik İlahi,Naat ve şiirleri dinlemeli okumalıyız.MEVLANA’YI,YUNUS EMREYİ (ALEYHÜMÜSSELAM) Ameriklısı,Japonu,İngilizi hayranlıkla okuyor bizler çoğumuz malesef bir haberiz.İnşaALLAH halmizi HAZRETİ ALLAH CELLE CELALÜH rahmeti ile İslah eder.Sılai Rahim Dinimizde çok önemlidir bildiğiniz gibi.Bu kandilde Sılai Rahim yaparak büyüklerimizide unutmayalım,Onlarında gönlünü en azından bir telefonla alalım mevlidlerini kutlayalımçMübarek Kandilimiz kutlu olsun hayırlara vesile olsun İnşaALLAH.Selam ve Dua ile.
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,112

Bu gece peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa SAV 'in dünyaya şereflendirdiği gecedir.
O peygamber ki insanların sapıklıkta sınır tanımadığı, cehalette en üst seviyelere ulaştığı, küfür ve şirkin kölesi olduğu bir zamanda dünyaya şeref vermiş ve dünyaya ilahi bir nur, rahmani bir şifa olmuştur.
Dualarımız bu gece eksik olmasın, kalplerimiz imanla dolsun, kandiliniz mübarek olsun!
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,433


Tüm İslamiforumlar.net Ailesinin, misafirlerimizin gönül dostlarımızın kandili kutlu olsun...hoş geldin Ey Alemlerin sultanı

Yâ Rasûlallah, eğer Sen, gelmeseydin âleme,Güller açmaz, bülbül ötmez, mechûl esmâ Âdem’e
Varlığın mânâsı kalmaz, garkolurda mâteme!....Alemlere rahmet olarak geldin...Ey Nebi..
Gurbet,Diyarindan...Gönlü hazan olanların gönlü gülistan olsun...

Bu gece, alemlerin fahri, gönüllerin ışığı; tevhide susamış ruhların feyz kaynağı,
kainat ağacının en mükemmel meyvesi;
"Sen olmasaydın ey Habibim, alemleri yaratmazdım" ilahi hitabının muhatabı,
insanlığın önderi; şefaatçımız Hz. Muhammed'in (a.s.m.) dünyaya teşrif ettikleri gecedir.

Esselatu vesselamu aleyke Ya Resulullah
Esselatu vesselamu aleyke Ya Habiballah
Esselatu vesselamu aleyke Ya Seyyidel evvelin vel ahirin
Veselamün alel mürselin…

Bizler bu geceyi fırsat bilerek Peygamberimize biadımızı yenilemeli, O'nu salat ve selamlarla çok çok anmalıyız.
Hayatı Peygamberimizin sünnetine göre yaşamalı, O'nun şefaatine nail olmaya çalışmalıyız

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedinin-nebiyyil-ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi vesellim
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedinin-nebiyyil-ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi vesellim
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedinin-nebiyyil-ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi vesellim

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun .
 

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
318
Dualarinizin Rabbin yüce katina iletilmisine vesile olan Mevlid kandiliniz mübarek olsun. Cümle kardeşlerimiz için hayır getirsin. Dualarımızın kabulüne vesile olsun inşallah.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,895
Tüm müslüman kardeşlerimizin ve islamiforumlar.net ailesinin MEVLİD KANDİLİ MÜBAREK OLSUN.

 

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Mesajlar
1,608
selamun aleyküm kardeşlerim, öncelikle İslamiForumlar.net ailesinin, yakında ve uzakta olan tüm Müslüman kardeşlerimizin kandili mübarek olsun...

Allah bizleri sırat-ı müstakimden, efendimiz'in (s.a.v)yolundan ve sünnetinden ayırmasın...
selamların en güzeli alemlere rahmet olarak gönderilen gül Sultan'a (s.a.v) olsun.. Allahümme Salli ve Sellim ala Seyyidina Muhammed...

MEVLİD KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN...
 

sealıfe

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
175
es selamu aleykum verahmeturullahi ve bereketüh

TÜM KARDEŞLERİMİZİN MEVLİD KANDİLİ KUTLU OLSUN
 

gdemir

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
41
Mevlit Kandiliniz Mübarek olsun forum ve din kardeşlerim.

Rabbimden, dün tepinenleri görmezden gelip, bu geceyi ibadetlerle süsleyen müslümanlara nazar etmesini temenni ederim.

 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,112
-Allah’ın rahmeti bereketi sizinle olsun Gönül güneşiniz hiç solmasın Yüzünüz aydın Dualarınız Kabul Olsun.Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.
 
Üst Alt