mehdi lik inancı??

bekkain

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
:selamunaleykum; kardeşler. Kusura bakmayın bu formun yenisiyim ,,nasıl konular açılır, sınırlama ne kadardır fazla bilgim yok. Ben başka formdaki rahatlıktan itibarla sizlerle bir konu hakkında konuşmak istedim. E bu konu bizi aşar , veyada uygun olmamış der ve konuyu kaldırırsanızda , sizde haklısınız derim. ben bi şansımı denim dedim...( yazacağınız yorumlar kopyala yapıştır olmasın, ben kendi fikirlerinizi merak ediyorum. e dini bir konu olduğu içinde çeşitli alimlerin bilgisinden faydalanabilirsiniz ama , öyle olsada özet bir yorum olsun ki okuyalım...çok uzun cevaplar okunmuyorbhoff(um).

ben mehdi konusu hakkındaki düşüncelerinizi merak ettim.:bilmemm:. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bu netinde yardımıyla okuma yazma bilen herkes bişiler yazıp çiziyor. e kulaktan dolma biz müslümanlarda kim ne derse inanıyoruz. ben şindiye kadar kıyametin büyük alametlerinden biri olarak mehdi gelecek diye biliyordum. o gün bir kitap okudum ve müslümanın görevi mehdi beklemek değildir, diye bir yazıydı ve mehdi inancı sonradan çıkarılmış bir inanc diyodur....bu tür konular hakkında allhu alem mi demek doğru olur yoksa biraz araştırma mı yapmak...ne dersinizhhım

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim. Tabii isteyenler fikirlerini istediği gibi beyan edebilirler. Ayrıca forumumuzda konu açma sınırlaması gibi şeyler yok islami çizgiler dahilinde istediğiniz kadar konu açabilirsiniz.
Benim fikrim ise şöyle: Yukarıdaki yazınızda bir kitap ta müslümanın görevi mehdi beklemek değildir diye yazı okuduğunuzu belirtmişsiniz. Hah tam olarak bende böyle düşünüyorum. Ben kendi adıma hiçbirzaman mehdi beklemedim, beklemem de. konu olan mehdi kelimesi doğru anlamdamı kullanılıyor yoksa daha detaylı anlamları varmıdır doğrusu hiç merak etmedim, etmiyorumda. Mehdi gelse ne olur? gelmese ne olur? Rabbim anladığımız manada bir mehdi gönderecekse biz kullarına O na kim engel olabilir? Dilerse gönderir, dilemezse göndermez bu kadar basit.
Sakın konuyu önemsemediğimi düşünmeyin, dedimya sadece bu benim kendi görüşüm o kadar:)
Dileyenler istedikleri gibi konu hakkında görüşlerini bildirebilir, ve dahi eleştirilerinide yapabilirler...sorun yok...

bekkain

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
yorumlarınız için teşekkürler kardeş...

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
inanın bu mehdi konusu hem polemiğe, hem suistimale açık bir konu. sırf bu konuyla ilgili bazı siteler kurmuşlar. Bakın birtanesinde şöyle diyor.

yaşadığımız yıllarda yeryüzünde meydana gelen zulüm, kargaşa, terör ve savaş ortamı, fitneler, kıtlıklar, depremler Hz. Mehdi'nin zuhurunun alametlerindendir. Bu bilgiye sahip olmak da Müslümanları, Hz. Mehdi'nin zuhurunun alametleri ve Hz. Mehdi'nin sıfatları hakkında daha detaylı bilgi edinmeye sevk etmektedir. Bu konuda öğrenilecek her yeni bilgi Müslümanların heyecanını arttırır.

Böyle diyor işte fakat bu bahsedilen olaylar ,zulüm, kargaşa, terör ve savaş ortamı, fitneler, kıtlıklar, depremler sadece şimdi değil, hem yakın tarihimizde hemde uzak tarhide olmuş şeylerdir sadece bugüne mahsus değil. Bence butür yazıların çoğunda suistimal var insanlara mehdi inancını kanıksatıp, belkide ilerde hah işte mehdi varya işte şu dur diyebilmek için sanki:bilmemm:.bu şekilde mehdi inancını kabullendirmeye çalışıyor olabilirler...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
:selamunaleykum;
serdar kardesim fikirlerime tercuman olmus aynen onun dediklerine katiliyorum.. tsk.

bekkain

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
vaveyla kardeş, yani sana göre mehdi diye bir kişi gelecek mi? gelmeyecek mi? sonradan uydurulan bir görüş mü?

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
vaveyla kardeş, yani sana göre mehdi diye bir kişi gelecek mi? gelmeyecek mi? sonradan uydurulan bir görüş mü?

Bence islamda böyle birşey yok, uydurma görüşlerden ibaret, dediğim gibi insanlar suistimal amaçlı kullanmak için olabilir. Belki de ilk yayıldığı dönemlerde, kargaşalık zamanlarında halkı umutlandırmak ve cesaret için uydurulmuş bir görüştür.

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Yahudilerin mesih anlayışının, Araplara sokulmuş hali; mehdilik. islam dışıdır, Sonuçta bende Serdar kardeşime katılıyorum. Mehdi olsa ne olur-olmasa ne??

bekkain

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
cevaplar için teşekkürler...

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Mehdi, uyaran, yol gösteren, insanları doğrı yola sevkeden, Mevla Teala tarafından kendisine rehberlik edilinen ehl-i beyt'ten biri manasında kullanılmıştır genel olarak...
Buhari ve Müslim eserlerine mehdi ile ilgili hiç bir hadis almamışlar lakin diğer hadis eserleri sahipleri kitaplarına hadisler almışlardır... Genellikle bu hadisler "ahad" kabül edilmişlerdir...
Daha çok bu hadisler Şia'ca kabül edilmiş ve inançlarının olmazsa olmazı ifade edilmiştir...
Ehl-i Sünne'nin alimleri de bu hadisleri incelemişler ve bu alimler de "mehdi"yi, insanları bir anlamda uyaran alimler olduğunu ifade etmişler "Mehdi"yi ve O'nun geleceğini inanç bazında değerlendirmemişlerdir...
Tabi ki şunu da ifade etmek gerek... Şia'nin inanç yapısı Mehdi inancını kabüllenebilir bir niteliktedir...
Bugün İran'daki Ayetullah denilen Dini Lider de Mevla Teala tarafından gönderilen bir imam mesabesindedir, ki bu inanç da onların iman açısından olmazsa olmaz şartlarıdır...
Bizim Tasavvuf'ta da ve onun kurumlaşmış hali olan tarikatta da Şeyhlere verilen statü buna çok yakındır...
Şeyhlerinin seçimini Mevla'ya dayandıracak kadar çıldırmış müridler vardır... Tasavvuf ve Tarikat eserleri almanız ve bunları okumanız yeterli olacaktır bilgilenme açısından..
Ehl-i Sünne'nin alimleri Mehdi'yi inkar bazında bir değerlendirmenin içersinde olmamışlar lakin her bir tebliğci müslümanı da, o günün mehdisi, uyarıcısı, ikaz edeni olarak göstermişlerdir ki en doğru yaklaşım da bu olsa gerektir...
Vazifesine sadık ve insalara da Vahyi tebliğ eden müttaki her bir müslüman erkek ve kadın uyarıcı ve doğru yolu gösterici anlamında bir Mehdidir..
Lakin Şia meseleye bu şekilde bakmaz ve Mehdi'nin Mevla Teala tarafından bizzat gönderileceğine inanır, iman eder..
Ayetullah'lar da olduğu gibi...
Mehdi'yi beklemek ve miskin miskin oturmak hususu konuşmaya değmez abes bir husutur...
Kısaca malumat böyle...

bekkain

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
kıyametin alametlerinden biri olarak, hz. isa yani mehdi zuhur bulacak bilgisiyle büyüdüm. ama diyanetin çıkardığı bir kitapta bunun sonradan uydurma hadislerle desteklenerek ortaya çıkarıldığını okudum. Herhangi bir ayette böyle bir bilgi geçmediği felan yazıyodu... Yani fitne fesatlık dünyası, ayetlerden bi haber yaşayıp sadece görünüşte müslümanlar olduğumuz için, isteyen istediği gibi yazıp çiziyo ve bizleri kandırıyolar...
bende serdar kardeşin fikirlerine katılıyorum... Önemli olan ayetlerin duyrulup yaşanması....

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
kıyametin alametlerinden biri olarak, hz. isa yani mehdi zuhur bulacak bilgisiyle büyüdüm. ama diyanetin çıkardığı bir kitapta bunun sonradan uydurma hadislerle desteklenerek ortaya çıkarıldığını okudum. Herhangi bir ayette böyle bir bilgi geçmediği felan yazıyodu... Yani fitne fesatlık dünyası, ayetlerden bi haber yaşayıp sadece görünüşte müslümanlar olduğumuz için, isteyen istediği gibi yazıp çiziyo ve bizleri kandırıyolar...
bende serdar kardeşin fikirlerine katılıyorum... Önemli olan ayetlerin duyrulup yaşanması....

Değerli kardeşim mühim olan gerçek açığa çıktıktan sonra yanlışlığı anlaşılan üzerinde diretmemektir..Her nekadar uzun süre bu inançla yaşamış olsanızda...Görünen o ki zaten siz doğrusunu anlamışsınız bundan öncesinin artık önemi kalmamıştır...

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Kur'an'da yazmayan her şey Batıl'dır anlayışı da doğru değildir...
Evet Mehdi inacı da Kur'an'da geçmez... Lakin hadislerde de yer bulmuştur... Muhaddisçiler de bu rivayetleri zayıf olarak ifade etmişlerdir...
Zaten bunun üzerinde durmak anlamsızlığın da bir ifadesidir... Abbasi ve Emevi dönemlerinde bir sürü kavgaların kaynağında hep bu inanç olmuştur... Her bir grup çıkmış kendilerinin liderini Mehdi olarak muhataplarına sunmuştur...
İşin garip tarafı Mehdi'nin Mehdi olduğuna dair elimizde vahyi bir bilgi de yok... Onun için bu hususlara inanmak ya da bu hususların tartışması içersinde olmak beyhude ve abes bir iştigaldir...

kalbimin_sesinden

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Hz.Isa ile Mehdi'yi karistirmamak gerekli...
Mehdi inanci Sia'da olan bir inanc... Zaten gelecek Mehdi'nin "Ehl-i Beyt"en oldugu ifade edilmis...
Hz.Isa hakkinda da ihtilaflar vardir lakin netice olarak müslümanlar bulunduklari hal üzere Islam'i yasarlar ve teblig ederler, Hz.Isa'yi beklemek anlaminda kayitsiz bir sekilde bekleyen olmazlar...

beydeba

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Aynen diğer arkadaşlara katılıyorum. İslamiyette böyle birşey olmadığını düşünüyorum.

Hasret

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
inanmıyorum islamın dışında, ne dine nede kişiye hiç faydası yok

bekkain

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
inanmıyorum islamın dışında, ne dine nede kişiye hiç faydası yok

ben mehdiyim diyen kişiye belki mehdiliğin faydası yokturdur ama , o tür insanlar islamiyeti güzel anlatmışlardır. direk yok saymak yerine , bilgilerinden faydalınabilinir... Rabbim fitne fesatlık dünyasında bizleri korusun....

Üst Alt