• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Masaj yaptırmak caiz mi?

• Konuyu başlatan cengsel
  • Başlangıç tarihi
C

cengsel

Kayıtsız
Misafir
Masaj yaptırmak caiz mi?
Ben kas hastasıyım, oturuyorum kaslarım kasılmasın diye. Masaj salonuna gittim masaj yaptırdım. Masör tüm vücuduma masaj yaptı caiz olur mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Geçmiş olsun, Rabbimiz şifa versin. Masaj tedavi için gerekli olan birşeyse ve doktor tarafından yapılması gerekli görüldüyse yapılabilir.

C

cengsel

Kayıtsız
Misafir
Doktorlar birşey demiyor tedavisi olmadığı için. Kaslarım ağrıyor arada rahatlatmak için masaj yaptırdım caiz değilmi şimdi.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kendi cinsine avret bölgesi hariç yaptırabilirsin.

1. Erkeğin erkeğe nisbetle avreti: Diz ile göbeğin arasıdır. Diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Cumhuru ulemaya göre böyledir. Malikîlerin bazılarına göre baldır avret değildir.

2. Kadının kadına nisbetle avreti: Kadının kadına nisbetle avreti, yine diz ile göbeğin arasıdır. Ne hamamda ne başka yerde diz ile göbeğin arasındaki kısma bakmak caiz değildir.

3. Erkeğin kadına nisbetle avreti: Mahremi olduğu takdirde yine diz ile göbeğin arasıdır. Na mahrem, yani yabancı ise kimi diz ile göbeğin arası, kimi bütün vücudu avrettir, diyor. Şafiî mezhebi bu görüştedir. Yani nasıl erkeğin kadına bakması haram ise kadının da erkeğe bakması haramdır.

4. Kadının erkeğe nisbetle avreti: Şafiî ve Hanbeli'ye göre "yüz ve el dahil bütün vücut avrettir." Hanefi ve Malikî mezheblerine göre ise yüz ve el müstesna bütün vücut avrettir.

Avret olan yerlere bakmak haram olduğu gibi mes etmek, yani dokunmak da haramdır. Doğum ve tedavi gibi bir zaruret varsa, ihtiyaç nisbetinde müsamaha edilir.

C

cengsel

Kayıtsız
Misafir
Annem vücuduma masaj yapabilir mi caiz olur mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Annen diz ve göbek arası hariç vücuduna masaj yapabilir.

C

Cengsel

Kayıtsız
Misafir
Benim avret yeri temizliğimi annem yapıyo bir sorun olur mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Özürlüyseniz Avret yerlinin temizliğini kendiniz yapmanız mümkün değilse. Öncelikle hemcinsiniz olan bir yakınız. O mümkün değilse anneniz yapabilir. Bu konudaki fetva şöyledir;

Engelli çocukların veya büyüklerin AVRETİ İLE ALAKALI kural da şöyledir: Büluğ çağından sonra onların avreti de büyüklerin avreti gibidir. Tedavi veya temizlik, bakım gerekçesi ile avretlerinin açılmasında sakınca yoktur. Şu kadar ki gerekli olmadıkça çıplak elle avretlerine temas edilmemelidir. Gereken yer kadar ve gereken zaman kadar avretleri açılmalıdır. Erkek engelliye erkek, bayan engelliye de bayan bakmalıdır. Mümkün değilse aksi de caizdir. Engelli bir erkeğe öncelikle babası hizmet etmelidir. Babanın olmadığı ya da yapamayacağı durumlarda anne devreye girebilir. Mümkün olduğu kadar mahremler devreye girmelidir. Çaresiz durumlarda yabancılar da devrede olabilir.

C

cengsel

Kayıtsız
Misafir
Hep oturduğum için her engelli gibi avret yerimde çok kıllanma oluyor agda yaptırsam caiz değil diyolar doğru mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Alttaki linkte cevaplamıştık orayı okuyabilirsiniz.

Üst Alt