La ilahe illallah ehad yaresulalllah

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillahirahmanirrahim

1-toprak 2- hava 3- su 4- ateş -5- nebadat 6-hayvanat 7- cemadat mekan kapısı hz adem 8- kader kapısı hz havva 9- zaman kapısı besmele -rahman ve rahim esması 10- - nefis- hz yahya 11-ruh -hz isa 12- kalp -hz yusuf 13-hz idris sidretül mümteha levhi mahvuz insanın yüz cemali 14- bekayı billah hz harun - hz musa-kelamullah - hz ibrahim 15-allahın kemalatı hz muhammed 16- allahın ehadiyeti hz mehdi 17- hz cebrail 18- hu -hicabullah 19-zatı hz allah

allah alimdir

Hz cebrail ile hz allahın arasında bir aklı hayalun denizi vardırki .zatının ehadiyesi adı verilen o
mekanda .mekan ,kader ve zaman kapılarının bitip. Hicabullah hırkası giydirilip kul levhi mahvuza davet edildiğinde . Nevsi kül .aklı zatının halifesidir. Her ne yana baksa onu görür .nevsine döndüğünde ondan bakan ,ondan konuşan , ondan duyan hak olur . Ve sadece kendisine emanet edilen bu hırkada allahın rızası için yaşar .

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Mubarek paylastiginiz ilim ve irfan aklimi basimdan alacak kadar guzel...
ama bildiginiz gibi 13 ,14 yasinda yabanci bir KIZ-in koruyucu anneligini ustlendim.. sabah okul aradi ve her zamanki gibi sikayet sikayet..
okullarin kilik kiyafet kodlari vardir.. bizimki 13 sene farkli hic bir kural bilmeden yetismes.. 13,14 senelik adet ve yasantiyi bir ,iki ayda silip degistiremiyoruz...
Okulun muduru bana yardim ediyor.. cunku tek basima onun ile basa cikamiyorum bazen..
aslinda ozunde guzel ve iyi bir cocuk ama seytanin ve nefsinin elinde oyuncak olmus bir zavalli..
simdiye kadar her kes sokaga firlatmis.. ben de bunu simdilik yapmak istemiyorum...
gorelim Mevlam neyler neylerse muhakak ki guzel eyler..
O yuzden yazdiklariniza tam konsantre olamiyorum..

1-toprak 2- hava – 3- su – 4- ateş -5- nebadat – 6-hayvanat bunlar insan yapi ve tabiattinda olan seyler..bunu anladim..
7- cemadat mekan kapısı hz adem 8- kader kapısı hz havva 9- zaman kapısı besmele -rahman ve rahim esması bunlarida anladim.. aslinda bunlari tek tek kisaca aciklasaniz bir cok kisi daha iyi anliyabilecegini dusunmekteyim...

hani peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), "Ya Ali sen Allah’a aklın ile yaklaş" ifadesi ile konunun önemini hatırlatır bizlere...
Bir başka sözü ise "İnsanlara akılları nispetinde konuşun"
Vurgulamak istediği nokta anlayabildiğim kadarı ile bir kapasite meselesidir...

Allah cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun idrak ve anlayisimizi artirsin ins. Selamet ile Hayra Kalin...

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Eyvallah . şuda bir hakikattırki ins ,cin ve melekütül aleminin sureti insandır . Adem. Cenin, cin ve insan olarak hayatın içinde mevcudiyetini korurur. Kuran insanlara ,cinlere ve melekütül alemine hitap eder . Burada hitapta ayrım yapılması söz konusu değildir . çünkü cenin ,cin ve insanın bütünü ademdir. Burda ölçü esmaül hüsnanın tecellisidir. ALLAH ALİMDİR

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kuran insanlara ,cinlere ve melekütül alemine hitap eder ..aynen Amenna ve sadakna...
iste insanlarin aldandigi da bu nokta...Kur`an-i kerim in sadece insanlara bize hitap ettigini dusunerek yorumladigimiz icin ve insan Aldan-di....

bütün mekanları idrak makamında beşeri mahlükatın içinde düşünen tek varlık insandır...
Insanı erdemli kılan diğer yaradılan cisim ve varlıklardan ayıran bu özelliği ...
Ben ferdiyatta şöyle düşünüyorum önce kişi kendini tanımalı. Zair olarak kendime baktığım zaman sadece adem olarak kendimi görüyorum...
Halbuki tek gibi görünmeme rağmen .bedenimde beşer halim . Yani nefisteki hallerim...
Rabbani halim . Yani bana hizmet eden melekelerim ...
Rahmanın besmeleye olan tecellisi ile . Allaktan . Insanın yaradılıp . Akıl makamında Allahın bir oluşuna azalarımızın iman ediş konusu var...
şimdi. Kainatın yaradılışı arşın ve arzın hakikatını öğrenmeye çalışan bizler ben diyorumki. önce kendimizi tanıyalım ...
iste bizlere bunu ogretmeye calistiginizin cabasini gormedigimimi saniyorsunuz...

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
şuda bir hakikattırki ins cin ve melekütül aleminin sureti insandır . Adem. Cenin cin ve insan olarak hayatın içinde mevcudiyetini korurur. Kuran insanlara cinlere ve melekütül alemine hitap eder . Burada hitapta ayrım yapılması söz konusu değildir . çünkü cenin cin ve insanın bütünü ademdir. Burda ölçü esmaül hüsnanın tecellisidir. can illerinden gelmişem . teni bedeni neyleyim. ağmalardan bir ağma. nasıl söz söyleyim. karanlığın içinde gündüzü görmüşüm.canı neyleyim. istersen aşk ehli. istersen sofi de bana. hicab hırkası menzilde görünmüş canlar.

Üst Alt