Kul Hakkı

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İslâm dininde, insanın yerine getirmekle yükümlü olduğu haklar genel olarak, Allah'ın hakları ve kulların hakları olarak iki kısma ayrılmıştır. Allah'ın hakları deyince, Allah'ın emir ve yasaklarına saygı göstermek anlaşılmaktadır. Kul hakkı denilince de insanların birbirlerine karşı hakları anlaşılır. Bu anlayış, İslâm toplumlarında son derece yüksek ve örnek bir hak ve sorumluluk bilinci geliştirmiştir.

Hayatın çeşitli şartlarında ve insanların birbirleriyle ilişkilerinde dikkat etmeleri gerekli pek çok hakları vardır. Kul hakkı, insanların haklarına saygılı olmak, söz ve davranışlarla onlara zarar vermemek demektir. Aynı şekilde bir insana zarar verecek şekilde istemediği sözü söylemeye veya davranışları yapmaya kul hakkı yemek denir. Bun göre, insan haklarına saygı gösterip, zarar vermemek kul hakkına saygı göstermektir. Bu haklara zarar vermeye çalışmak ise kul hakkı yemek demektir. Kul hakkı konusunda Müslüman olan insanla, olmayan arasında bir ayrım yoktur, yapılan her haksızlık kul hakkına girer.
Kul hakkına sebep olan pek çok davranış vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

• İnsan öldürmek
• Yalan söylemek ve hile yapmak
• Gıybet ve iftira etmek
• Hırsızlık yapmak
• Rüşvet alıp - vermek
• Haset etmek
• Bir kimsenin namus ve şerefine tecavüz etmek
• Başkalarıyla alay etmek, ad takmak, onları küçük görmek, sövmek veya kötü söz söylemek
• Kötü zanda bulunmak
• Başkalarının özel hayatlarını araştırmak
• Birisine sövmek veya kötü söz söylemek
• Birisini dövmek ya da yaralamak
• Arkadaşının sırrını açıklamak
• Başkasının çocuğunu ücretsiz çalıştırmak
• Verdiği sözde durmayarak birisini bekletmek
• Borcunu zamanında ödememek
• Birisine istemediği bir sözü söylemek, yani sözle rahatsız etmek
• Birisine istemediği davranışı yapmak, yani onu rahatsız etmek.

Her insanın, en az bir diğer insan kadar yaşama hakkı yanı sıra, eğitim görme, seçme, seçilme, haberleşme, seyahat etme gibi hakları vardır. Toplumsal hayatta dirlik ve düzeni sağlamanın en temel yolu, birbirimizin haklarına saygı göstermektir. Aksi hâlde, toplumda düzensizlik ve kargaşalar oluşur.
Dinimiz, birbirimizin haklarına saygı göstermemizi ister. Başkalarının haklarına zarar veren her türlü kötü davranışı da yasaklar. Kul haklarının başında insanın yaşama hakkı gelir. Bu sebeple, insan öldürmek büyük günah sayılmıştır.

hamza3731907

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Kul hakkı mı

Arkadaşlar konu yeri farklı ama acil cevap lazım. Şimdi ben bir insanla tartışıyordum o bişey söyledi bende komik sesle Allah Allah dedim, bu kul hakkına geçer mi? Dinden çıkmışmıyım ve dinden çıkmış isem dine tekrar nasıl girebilirim?hhım

uslu_çocuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
80 yıl zina etsen dinden çıkmazsın, 1 saniye için (haşa) "Allah yoktur" desen dinden çıkarsın. Günah işlemeyle, kul hakkı almayla dinden çıkılmaz, elfâz-ı küfür ile çıkılır.

Üst Alt