Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25

Mide bulandıran ve bazen günlerce kalan ancak bir dakika bile tahammül edemediğimiz bazı kokulardan kurtulmanın doğal ve kolay yolları. Deneyin pişman olmyacaksınız…

Balık kokusu
Taze balık pişirmek her zaman kötü kokuların yayılmasına neden olur. Üstelik kullanmış olduğunuz koku spreyleri etrafı daha da kötü kokutur ve nefes almayı dahi zorlaştırır. Fakat oldukça basit ve doğal yollar kullanarak bu soruna son verilebilirsiniz. Bir limonu alın ikiye bölün ve kaynar suda kaynatın. Ortaya çıkan buhar ve hava akımı balığın kötü kokularına son verir.

Rutubetli dolaplar
Nem ve rutubet kokan dolaplarınızın kötü kokulardan kurtulmasını istiyorsanız bir kutu içerisine kedi kumu koyarak dolabın içerisine yerleştirin.

Kokan fırınlar
Bir tabağın içine suyu doldurup içerisine biraz limon sıkın ve kabı mikrodalga fırınınızın içine yerleştirin. Kötü kokuları emecek olan bu birleşim fırınınızın içini taze ve temiz yapacaktır.

Sigara kokusu
Arabada bulunan sigara kokusu dayanılmaz ve kalıcıdır. Elinize aldığınız temiz havluları sirke içine koyun ve daha sonra havlulardan birini bir kap içinde küllük yakınına diğerini ise arka koltuğa koyun. Havluları bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün arabanızın içinde sigara kokusundan eser kalmadığını göreceksiniz.

Buzdolabındaki bayat yemeklerin kokusu
Buzdolabındaki kötü kokudan kurtulmak istiyorsanız bir parça koton kumaşı vanilya ile buz dolabına koyun . Buzdolabınız hiç olmadığı kadar ferah kokacak. Ayrıca bir tabak içerisine koyacağınız kabartma tozuda bu ferahlığı sağlayabilir.

Ekşimiş süt
Herhangi bir kumaşın üstüne döktüğünüz süt kumaş parçasını kötü kokutur. Ancak bunun da bir kolay yolu var. Kumaş parçasını alın ve sirke içine yerleştirin. Daha sonra da normal yollarla yıkayın. Ancak kumaş parçası yıkanmaya elverişli değilse mendille üzerini silin ve üstüne sirke uygulayın. Sonra tekrardan mendili sürün ve iyice kurulayın . Bu yolu bir kaç kere denemek zorunda kalabilirsiniz.

Bayat kokan buzluklar
Hepimiz bu kokunun çok kötü olduğunu biliriz. Kokudan kurtulmak için buzluğunuzu boşaltın; sabun ve sıcak su ile iyice yıkayın. Daha sonra karbonatlı su ile yeniden silin. Sonunda bir parça soğanı buzluğun içine yerleştirin ve kapağı kapalı şekilde gece boyunca bekletin. Ertesi gün soğanı çıkarıp dolabı havalandırın. Kötü kokular ortadan kaybolmuş olacaktır.

Plastik konteynerler
Hepimiz bu konteynerlerin çok kötü koktuğunu biliyoruz. Hele bir de bu konteynerlerin kapakları yoksa etrafa nasıl kötü koku yaydıkları tartışılamaz bile. Ama bir çözümü var. Bu iğrenç kokudan kurtulmak için gazete kağıdını buruşturup içine atın ve kapağını kapatın. Bir gün sonra kokuların giderildiğini göreceksiniz
 
Üst Alt