kötü düşüncelerden kurtulamıyorum

A

Aysel kök3

Kayıtsız
Misafir
İyi akşamlar, ben daha önce size yazmıştım aklıma hep kötü dualar geliyor diye korkularım hala devam ediyor. Allahla ilgili kötü küfürler aklıma geliyor bir türlü yenemiyorum. Oğlumla ilgili o kötü hastalıklar aklıma geliyor, oğlumu emzirdiğim için ilaç kullanmak istemiyorum, çok korkuyorum benim bu kötü düşüncelerimden dolayı birşey olur diye aklıma gelince Allaha tövbe çekiyorum Allahım sana kötü şeyler düşünmeyeceğim diye, oğluma kötü dualar aklıma getirmeyeceğim diye ama olmuyor, yenemiyeceğim galiba ben bu hastalığı. Bu yüzden hep kahroluyorum artık kötü bir kul, kötü bir anne olduğuma inanıyorum. İğrenç düşünceler aklıma geliyor, hep bildiğim duaları okuyorum ama yinede kurtulamıyorum. Oğlum şu an 14 aylık oldu, bana bu yüzden birşey olur diye çok korkuyorum. bana birşey olursa evladıma kimse bakan olmaz benim gibi. Ona vururlar incitirler diye korkarım.
Size tekrar yazmak istedim inşallah bana cevap yazarsınız, iyi akşamlar Allaha emanet olun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Iyi Aksamlar Kardesim Tekrardan Hos geldiniz..
Düşüncelerimizin ve duygularımızın yaşamımızdaki büyük yerini hiçbir an azımsayamayız; öyle ki, düşünce ve duygularıyla şekillenir bir insan, ve onlara göre hareket eder sonunda.
Bazı düşünce biçimlerimiz depresyon riskini artırmaktadır.
Bunlara olumsuz otomatik düşünceler deriz.
Özellikle depresyonda bu düşünce tarzı oldukça yoğundur. Sadece depresyonda değil, kaygı ve Duygu bozukluklarında da yoğun bir biçimde görülür.
Bununla birlikte günlük yaşantımızda hepimizde görülebilmektedir. Ancak bazı kişiler olumsuz düşünce ve duygularla daha iyi başa çıkabilirken, bazıları için ise durum bunun tam tersidir.
Kendini sürekli suçlama, hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceğine inanma, yapılan her işte mükemmel olmak gerektiği düşüncesi, olayların hep olumsuz yanlarını görmek.... bu düşüncelere ..aslinda bir nevi deprasyon belirtileridir.. ama gecici ve tedavi edilebilir..insallah bebeginizi sutten kestikten sonra gerekli yardimi almanizi oneriririm...

Olumsuz Otomatik Düşünceler:Bu düşünceler aklınıza otomatik olarak kendiliğinden gelen düşüncelerdir ve görünüşte mantıklı görünürler.
Aslında mantıklı değillerdir, siz istemeden ortaya çıkarlar ve aynı zamanda üzüntü, öfke ve ümitsizlik gibi olumsuz duyguların ortaya çıkmasına neden olurlar.
Yalnızca depresif bir dönemde değil, günlük yaşamımızda da her zaman karşımıza çaıkabilecek düşüncelerdir.
Ancak yukarıda da delirttiğimiz gibi, bazı kişiler bu olumsuz düşünceler ile daha iyi başa çıkabilirken, bazılarının ise yaşamının büyük bir kısmını olumsuz olarak etkiler hale getirebilir..

Bu düşünce biçimini derinlemesine incelemeye geçmeden önce düşüncelerimiz ve duygularımız arasındaki ilişkiye bakalım.
Herhangi bir düşüncenin zihnimizde belirmesinden sonra duygu ortaya çıkar; bu şu şekilde olur:

Düşünce Duygu
Örnek: “Bu annelik işini başaramayacağım” düşüncesinin ardından üzüntü ,sucluluk hissederiz.

Bu tarz düşüncelerin sizde olup olmadığına dair kendi düşünce yapınızı tanımaya çalışırsanız, bu düşünceleri yakalamayı öğrenirsiniz...
Neden olmiyayim canim? Hamd olsun imanim, inancim ve evladima karsi Annelik merhamettim var!!!
Böylece zihninizde eskisi kadar uzun süre barındırmazsınız.Bu düşünceleri olumlu düşünce ve duyguya cevirmeyi ogrenmeniz gerekli..
Görüldüğü üzere böyle düşüncelerin ardından gelen duygu da olumsuz bir duygu olacaktır. Bu düşüncelerimizi olumluya dönüştürmeyi başarabilirsek, ardından gelen duygu da olumlu olacaktır...

Bismillahirrahmanirrahim,

1 Biz senin için göğsünü (kalbini) açmadık mı?
2, 3 Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı?
4 Senin şanını ve ününü yüceltmedik mi?
5, 6 İşte: Muhakkak zorlukla beraber bir kolaylık vardır (Evet) zorlukla beraber bir kolaylık vardır
7, 8 İşlerinden boşaldığın vakit, tekrar çalış ve yorul, yalnız Rabbine rağbet et (O'na yönel)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Dinde vesvese vardır.ve şeytanın bir oyunudur.
insanları dinden uzaklaştırmak için insanın kafasına,kulagina bu vesveseyi üfler.
insan bunu aklından geçirirken rahatsız oluyorsa Allah bu düşünceyi bu insana mal etmez.
yani allaha küfür olayını düşünebilirsin. ama ondan rahatsız olman demek zaten bunu kabul etmemen demektir.
buda Allah nazarında bir kusur ve bir küfür gibi karşılanmaz.
bu Dini açıklaması.

birde psikoloji açısından bakalım.
insanın aklı bir liman gibidir. bilirsin limana her gemi yanaşır.
ama her geminin malları ülke içine alınmaz. seçilir.
akılada her türlü düşünce gelir. ama o düşünceyi benimseyip benimsememek onun önemini artırır.
aklına takılınca bu küfürlü düşünceler. sanki o sucu işlemiş gibi korkarsın.
insan kendi isteğiyle yaptığı şeyin cezasını çeker.
kendi isteği dışında olan şeylerden mesul değildir.
kendine şunu sor sen o düşünceleri kabul ediyor musun etmiyor musun.
ediyorsan senin malındır. etmiyorsan sana ait değildir.
sana ait olmayan bişeyden sorumlu değilsin.
rahatsız olman kabul etmediğinin gerçek bir delilidir.
obsesyonlu bir düşünce bu ve korkulacak bir şeyi yok korkma bu düşüncen yüzünden cehenneme gitmezsin...
ama bu cirkin vesvese ve düşüncelerden kurtulmak icin her an Allah`a siginip cokca Dua edip namazlariniza dikkat etmelisiniz..

Görüldüğü üzere böyle düşüncelerin ardından gelen duygu da olumsuz bir duygu olacaktır. Bu düşüncelerimizi olumluya dönüştürmeyi başarabilirsek ardından gelen duygu da olumlu olacaktır...
Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun..

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Güzel kardeşim,

İnsanın aklına zaman zaman kötü şeylerin, istemediği kötü düşüncelerin gelmesi gayet NORMALDİR....

Özellikle başa çıkamadığı sorunlar,problemler..
Kendisinin hiçbir kusuru,suçu olmadığı durumlarda
karşılaştığı önemli dertler nedeniyle ,aklına kötü şeylerin gelmesi gayet doğaldır...

Bu nedenle kendinizi aşırı şekilde suçlamayınız..
Aklınıza gelen kötü şeyleri bir an geride bırakıp...
Bu sorunların zamanla geçeceğini düşününüz ve buna İNANINIZ...

Bu gün ülkede ve çevrenizde sizin sorunlarınızdan çok daha büyük sorunları olan insanları düşününüz.
Bu gün hastahanelerde binlerce kişinin sizin sorununuzdan ÇOK DAHA AĞIR sorunları olduğunu düşününüz.

Ve en önemlisi sorununuzun zamanla geçeceğine İNANINIZ...
Çocuklar yaşama başladığında bir çok rahatsızlıklarla karşılaşırlar. Zaman geçtikçe, bünyesi bunları YENER, ATAR, bunu biliniz ve İNANINIZ...

SELAM GÜZEL KARDEŞİM.....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bir kahramanın bir insanin gelip bizi kurtarmasını işleri düzeltmesini beklememeliyiz.
Biz kendimizi kurtarmazsak ve kurtuluşa layık hale gelmezsek kimse bizi kurtaramaz ve bize yardımcı olamaz.

Hâlbuki yüce Allah “kullar kendi hallerini değiştirmedikçe onların hallerini değiştirmeyeceğini” söylüyor
“insana çalışmasından başka hiçbir şeyin fayda vermeyeceğini” hatırlatıyor.
Bunu başkasından beklemek akılsızlık ve sorumsuzluktur.

S

samimi

Kayıtsız
Misafir
içimden her şeye küfür geliyordu.Şifamı buldum.

sevgili dostlar bendede aynı sıkıntı vardı.hemde çok aşırı boyutlarda...Bursada kabri bulunan Emir Sultanı Buhari adlı büyük bir velinin YASİNİ ŞERİF MEAL HAVAS VE ESRARI adlı kitabı var.Orda bir duaya rastladım.Bu duayı üzerinde bulundurana ne kadar tılsım yapıldıysa bozulur diyordu.Yasini şerifdeki bir ayetle ilgili dua.Fotokobisini çektirip üzerimde taşımaya başlayınca elhamdulillah küfür diye bir şey kalmadı.üzerimde vebal kalmasın diye yazma gereği duydum . inşallah sizde şifa bulursunuz.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ALLAH şifa versin hepimizee ,Bahsettiğiniz durum vesveseden ibarettir. Bunda korkulacak bir taraf yoktur.
Aklınıza gelen düşünceler şeytanın telkinatlarıdır. Bunlardan dolayı size bir günah ve mesuliyet de yoktur.
Rahat davranır, bu vesveselere karşı duyarsız kalırsanız, çabuk geçer inşallah...

kurtulmanin yolu iman,sabır ve namaz kılmaktan geçer...namazı ne olursa olsun bırakmayalim!!
ve herşeyin şifasını her derdin devasını ALLAH tan beklemek istemek Ona sığınmak..felak nas ve cin suresi bakara suresinde ki ayetleri Ayetel kürside çok önemli..
beden arzını temiz tutalim...pislik olan yerde vesvese de olur bunu Unutmayin..Selametle...

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
iyi akşamlar ben daha önce size yazmıştım aklıma hep kötü dualar geliyor diye korkularım hala devam ediyor Allahla ilgili kötü küfürler aklıma geliyor bir türlü yenemiyorum oğlumla ilgili okötü hastalıklar aklıma geliyor oğlumu emzirdiğim için ilaç kullanmak istemiyorum çok korkuyorum benim bu kötü düşüncelerimden dolayı bişey olur diye aklıma gelince Allaha tövbe çekiyorum Allahım sana kötü şeyler düşünmeyeceğim diye oğluma kötü dualar aklıma getirmeyeceğim diye ama olmuyor yenemiyeceğim galiba ben bu hastalığı bu yüzden hep kahroluyorum artık kötü bir kul kötü bir anne olduğuma inanıyorum iğrenç düşünceler aklıma geliyor hep bildiğim duaları okuyorum ama yinede kurtulamıyorum oğlum şu an 14 aylık oldu bana bu yüzden bişey olur diye çok korkuyorum bana bişey olursa evladıma kimse bakan olmaz benim gibi. Ona vururlar incitirler diye korkarım.
size tekrar yazmak istedim inşallah bana cevap yazarsınız iyi akşamlar Allaha emanet olun

Eh be kardeşim birazcık hadis ilmi ile ilgilenseniz her şeyin cevabı var böyle ümitsizliğe kapılmazdınız hmmnn

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:
"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz."
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler "Evet!.." deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)" dedi."

[Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

Firariyim

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Güzel bakan güzel görür,güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır demiştir. Bediüz zaman said nursi k.s. gerçektende öyledir. Bahsedilen vesveseler( İnsanın kendi kendine ettiği ADEM, bir araya gelse edemez cümle ALEM), sözleri burada tam da yerini buluyor.
Allah c.c’in varlığı ve iman konusunda ki kötü küfürlü vesveseler, düşünce ikliminde özünde bizi Allah c.c ye yaklaştırmaya vesile olan güzelliklere dönüşür inşallah.
Böyle durumlarda hemen euzubesmele çekilmeli ve kovulmuş lanetli olan uzaklaştırılmalı, Hakka sığınmalıdır. Ardından hemen Kelime-i tevhid, ve kelime-i şehadet getirilmeli. Ve ilim öğrenmeye gayret edilmelidir. Tefekkürle kat edilebilcek güzel mesafeler, önce ilim öğrenmek ve bilmeyi gerektirir.Rabbim hidayete eren kalplerimizi, dalalete düşürmesin, ayaklarımızı kalbimizi dini üzerine sabit kılsın inşallah.
Kıl halini Hakka tevekkül gönlün ferah bulsun.

Bilincaltı

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Kardeşim sürekli olarak geliyorsa bilinç zehirlenmesi yaşıyorsun bence acil olarak bir NPL uzmanına görünmen gerekiyor...sana basit bir öneri de bulunacağım şimdi aklına gelen kötü düşünceye karşıt bir pozitif bir düşünce oluştur ve o istemediğin düşünce sana geldiğin de kendini kasma bırak gelsin çünkü sen onu ne kadar düşünmek istemezsen o kadar çok aklına gelecek o yüzden gelmesinden korkma, geldiğinde umursama ve pozitif düşünceni tekrarla bunu gün içerisinde hergun yap bak göreceksin etkisi geçecek ve yerine bilinç altına işlediğin pozitif düşünce seninle birlikte yol alacak. Derdi veren Allah dermanı da vermiştir. Unutmayın Allah'ın bize verdiği en büyük nimet akıldır ve onu kontrol etmek senin elinde...

K

...Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Merhaba canim bende senin gibi ayni sekilde hastaliga yakalandim hamileyken basladi bende. Ben iyi seyler olmasi icin Allaha dua ederken hep icimden yavrumla ilgili kötü dualar, düsünceler gecer oldu. Sirf bu yüzden ameliyatla yavrumu aldirdim doguma bir hafta kala cok kötü gecti benim hamileligim, hala da cekiyorum su an oglum 7 aylik oldu ben onun icin Allahima hergün sükreden birisiyim en kötü hastliklar neden geciyorki. Bir türlü kurtulamadim sirf bu yüzden depresyon ilaclarina basladim. Biliyorum daha kötüydüm sükür birazda olsa iyi oldum. Namaz kilarken dahi rahat olamiyorum ve cok korkuyorum ben iyi olamiyacam diye. Artik cok yoruldum beynim cok agriyor. Bunun ilaci nedir, Allahima yalvariyorum beni iyilestir diye insallah en kisa zamanda iyi oluruz benim gibi olanlar var mi lütfen yardimci olun.

Leylaaaa

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
içimden her şeye küfür geliyordu.Şifamı buldum.

sevgili dostlar bendede aynı sıkıntı vardı.hemde çok aşırı boyutlarda...Bursada kabri bulunan Emir Sultanı Buhari adlı büyük bir velinin YASİNİ ŞERİF MEAL HAVAS VE ESRARI adlı kitabı var.Orda bir duaya rastladım.Bu duayı üzerinde bulundurana ne kadar tılsım yapıldıysa bozulur diyordu.Yasini şerifdeki bir ayetle ilgili dua.Fotokobisini çektirip üzerimde taşımaya başlayınca elhamdulillah küfür diye bir şey kalmadı.üzerimde vebal kalmasın diye yazma gereği duydum . inşallah sizde şifa bulursunuz.
Duayı nereden bulabilirim kardeşim

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Duayı nereden bulabilirim kardeşim
Değerli kardeşim, konunun ilk mesajına baktığımızda oldukça eski yani neredeyse 10 yıl önceki bir konu olduğu anlaşılıyor. Ayrıca soru sorduğunuz mesaj sahibi foruma misafir olarak katılıp bir mesaj yazmış. Yani geçerken uğramış diyelim.

Üst Alt