Kötü Alışkanlıkları Bırakmanın Yararları

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
İstenilenlere ulaşmak, alışkanlıkları bırakmakla ve kendisini alıkoyacak düsturları kesmekle ilintilidir.

Nitekim alışkanlıklar, rahatlığa, gevşekliğe dair sükun bulmaktır. Buna ek olarak, insanların ülfet gösterdiklerine dair sükun bulmaktır.

Nitekim bunlar tâbi olunacak şeriat kanunlarına (kafalarına göre) koydukları birtakım kuralları ve gelenekleri âdet edinmişlerdir.

Hatta bu koydukları kurallar ve âdetler kendilerine göre şeriattan daha üstündür. Bu kurallarından dışarı çıkanları inkâr ederler. Apaçık şeriatı inkâr edenlere, kendilerinin bu kurallarını inkâr edenlere yaptıkları kadar karşı çıkmıyorlar.

Hatta bazen kendi kural ve âdetlerine muhalefet ediliyor diye insanları tekfir ederler, bazen de bid'atçı ve sapık olarak görürler, bazen de kovar ve kınarlar. Bu kural
ve âdetleri için sünnetleri bile öldürüp hiçe sayarlar. Peygamberi basit duruma düşürecek ve ona düşman olacak sahte temsilciler dikerler.
Kuşkusuz onlara göre doğru olan; bunlara uymak, yanlış olan da bunlara uymamaktır.

İşte bu kural ve âdetler, bazı kralları, fakihleri, tasavvufçuları, dervişleri ve avam halk arasında bazı kimseleri ablukası altına almıştır.

Küçük çocukları bu kural ve âdetlerle yetiştirmişlerdir. Büyüklere de bunları anlatmışlardır. Böylece de kendilerine göre yollar çizmişlerdir.

Hatta bu yol ve âdetler, kendilerine göre en yüce şeylerdir. Muhakkak ki, bu âdetlerinde duran kimse, bunlara hapsolmakla, bu âdetlerle eli kolu bağlanmışsa, başkasına karşı oldukça kopuktur. Bu görüşlerin musibeti yaydığı kuşkusuzdur.

Bundan dolayı Kur'an ve Sünnet'ten birtakım insanlar uzaklaşıverdi. Her kim bu âdet ve kurallara yardımcı olursa, o, Allah katında hüsrana uğramış olur. Kim de Kur'an ve Sünnet'e değil de bunlara uyacak olursa, o da Allah katında kabul edilmez.

Muhakkak ki bu, kulu Allah ve Resûl'üne yöneltmekten uzak tutan ve engelleyen en büyük engel sayılır.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
Sigarayı bırakmanın faydaları

Sigarayı bıraktıktan sonra tekrar yaşamı hissedersiniz. Diliniz yeniden tat almaya kulaklarınız yeniden iyi duymaya başlar. Gözlerinizdeki perdeler kalkar ve daha net görürsünüz her şeyi. Gökyüzünün aslında gri değil de mavi olduğu gözünüzden kaçmaz. Güneş daha erken doğar sizin için.

Baharın kokusunu daha iyi alırsınız. Rüzgarı burnunuzun içerisinde hissedebilirsiniz. Nefes alışverişiniz %85 oranında düzelir. Akciğerleriniz temizlenir. Sigarayı bırakmanın anlatılmayacak kadar çok faydası vardır.

Araştırmacılar sigara içenlerle üç haftalık bir süre boyunca gerçekleştirdikleri araştırmada, sigara hakkında düşüncelerini bastırmaya çabalayan kullanıcıların, bunu bastırmaya çalışmayan kişilerden daha fazla sigara içtiklerini saptadılar. Dahası, sigara hakkındaki her türden düşüncesini bastırma eğiliminde olan sigara kullanıcıları için sigarayı bırakmak daha zor hale geliyor.

Sigarada bulunan nikotin, eroin kadar bağımlılık yapma özelliği olan bir maddedir. Katran akciğerlere zarar verirken, karbonmonoksit kan dolaşımımıza girerek pıhtılaşmaya neden olur, atardamarların iç duvarlarına zarar verir ve kalp krizlerine neden olur. Sigaranın kadınlarda doğurganlığı azalttığı ve erkeklerde iktidarsızlığa yol açtığı ispatlanmıştır. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlardan sigara içenler, içmeyenlere oranla on kat daha fazla kalp krizi ve felç geçirme riskine sahiptir. Sigara içen ailelerin bebeklerinin düşük kiloda ve erken doğduğu kaydedilmiştir. Bu bebekler aynı zamanda diğer bebeklere göre daha çok ağlamakta ve daha az uyumaktadırlar. Sigara içenlerin çocuklarında bronşit, zatürre ve astım görülme ihtimali daha fazladır.

Çikolata, sigara, alkol ve cinsel takıntılara ilişkin düşünceleri engellemeye çalışmaktan vazgeçmek, bu davranışları kontrol altına almamıza ve azaltmamıza yardım edebilir.
 
Üst Alt