Konya İlindeki Kaplıcalar

canısı

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
110
Ilgın Kaplıcası
Konumu:
Ilgın Kaplıcası, Konya İl Merkezinin 89 km. kuzeybatısında bulunan Ilgın ilçesinde ve Konya-İstanbul karayolu üzerindedir. Ilgın İlçesi Antalya’ya 325 km., İstanbul’a 579 km., İzmir’e 547 km., Ankara’ya 318 km. mesafededir.
Ulaşım Olanakları
Konya İl Merkezinden toplu taşım araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır. Konya havaalanı ilçeye 1 saat mesafededir.
Yükseklik
Denizden yüksekliği 1030 m. dir.İklim ÖzellikleriKaplıca alanında karasal iklim hakimdir. Yağışlar kış aylarında kar, sonbahar ve ilkbahar aylarında yağmur olarak yağar.Yıllık yağış ortalaması 480 mm. civarındadır.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Ortopedik ve nörolojik hastalıklarla romatizmal hastalıkların kronik tedavilerinde rehabilitasyon amacı ile kullanılması uygundur. Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri tesis bazında ayrıca verilmiştir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel ÖzelliklerRenk(Pt-Co): 1, Bulanıklık(FTU): 1Fiziko Kimyasal ÖzelliklerPh:7 .1 İletkenlik:1013 Ms/cm.Toplam Mineralizasyon943.13 mg/lt.Sıcaklık42 ºC

İsmil Kaplıcası (Karatay)
Konya Karatay ilçesi, İsmil kasabasında bulunan bu kaplıca Ereğli-Karapınar yolu üzerindedir.

Kaplıca suyu , litrede taşıdığı 3300 mg'lık kaplıca minerali ile Türkiye'nin ve Avrupa'nın en şifalı suyu konumunadır.

Kaplıcanın suyunun fizik tedavisinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Ayrıca burada çamur terapisi de yapılmaktadır. Kaplıcanın yanında tesisler, sağlık istasyonları, kür merkezleri ve termal havuzları bulunmaktadır.

Romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kireçlenme, metabolizmal bozuklukları, astım, bronşit ve solunum yolu rahatsızlıkları, kalp ve kan dolaşımı, cilt hastalıkları vb. gibi bir çok hastalığı tedavi etmektedir.

Termal Kompleksi fizik tedavi rehabilitasyon merkezi termal basınçlı duşlar, halka açık bölümler, İçme Inhilasyon, çamur terapi masaj, jimnastik salonları, su oyunlarının yapılabileceği termal havuzlar, yürüyüş parkurları, güneşlenme, eğlence mekanları, marketi, otoparkı, botanik bahçesi, tenis ve golf sahaları, seracılık ve tıbbi bitki üretim merkezleri seklinde tasarlanan İsmil Kaplıcaları gelecekte Dünyaca ünlü bir termal merkez olabilecektir

Seydişehir Ilıcası (Seydişehir)
Konya'nın Seydişehir ilçesinin 1 km. kuzeyinde, yüksek bir yamaçta farklı yerlerden kaynayan Seydişehir Ilıcası'nın M.Ö. yıllarda da kullanıldığı sanılmaktadır. Ilıcanın suyu 32 C. sıcaklıkta olup, hidrokarbonat, kalsiyum ve bromür içermektedir.

Seydişehir Ilıcası ve Açık Ilıca Sularının Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri: 18.09.1991 tarihinde yapılan analizlere göre; renksiz, kokusuz, belirli bir tadı yok, debi 1.42 l/sn, sıcaklık 31 oC’dir. Toplam sertlik 24.41 odH (Alman Sertliği) olarak tespit edilmiştir

Kaplıcanın suyunun cilt, kadın hastalıkları ve kemik tedavisine iyi geldiği söylenmektedir.

Aşağı Çiğil Kaynak Suyu (Ilgın)
Konya Ilgın ilçesine bağlı Aşağıçiğil kasabasının yakınında bulunan Kumdöken mevkiinde, çamlık içerisinde yeraltından kaynayan suyun böbrek hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Yerköprü Karasu Ilıcası (Hadım)
Konya Hadım ilçesi Yerköprü Hidroelektrik Santrali yakınında bulunan Karasu Ilıcası’nın suyu kükürt mineralleri içermektedir. Bu ılıcanın suyunun cilt hastalıkları tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.

Kuşaklı Çamuru ve Kaplıcası
Beyşehir’e 25 km uzaklıktadır. Çevresi ağaçlarla kaplıdır. Romatizma, çıban, ekzama ve diğer deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Tesisleri yoktur.
 
Üst Alt