Kırıklarda İlk Yardım İlkeleri

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
KIRIKLARDA İLK YARDIM İLKELERİ:

1) Eğer kırık bölgesindeki deride yara varsa (yaraya hiç dokunmadan] yaranın Üstü gazlı bezle ya da temiz bir bezle kapatılır.

2) Kırık bölgesi hareketsizleştirilir. Bunun için sert mukavva ya da uygun boyda tahta parçaları kullanılabilir. Örneğin bacak kırılmışsa iki uzun tahta parçası alınır. Bunların üzerine ayrı ayrı bez sarılır. Daha sonra kırık bacak bu iki tahta parçası arasına alınır. Bacak ve yanlarındaki tahta parçaları bu arada çok sıkı olmaksızın, fakat kırık bölgesinin hareketini engelleyecek sıkılıkta sarılır.Kırık kemiğin üst ve alt eklemlerinin de bu destek ve sargı içine alınması daha doğru bir davranıştır.

3] Eğer kanama varsa, kırık bölgesinin üstündeki

kemiği kırılmış olan hasta, çok özel bir durumun dışında, kırık olan bacağı üzerine basamayacak, yürüyemeyecektir.

5) Anormal hareket: Kemik bütünlüğü kaybedilmiş olduğundan, merkezi kırık uçları olan anormal hareketler oluşacaktır. Örneğin kol kemiği ortadan kırıldığında, kolun tam ortasından bükülme olabilecektir.

6) Ekimoz: Ekimoz halk arasında “Morartı”, “Çürük” olarak bilinir. Ekimozun nedeni, damar dışına çıkan kanın alyuvarlarındaki hemoglobinin iki değerlikli demirinin üç değerlikli demire dönüşmesidir. Normalde alyuvarlara renk kazandıran hemoglobin kırmızıdır. Fakat hemoglobin demiri üç değerlikli olunca mor renk ortaya çıkmaktadır. Ekimoz ilk günlerde mor renkteyken sonra kızıla, daha sonra yeşile ve en sonunda da sarıya dönüşüp kaybolur. Bu renk değişikliğinin nedeni, doku arasına sızan kanın zamanla o bölgeden uzaklaştırılmasıdır.

7) Krakman: Kırık uçların birbirine sürtünmesiyle ortaya çıkan bir sestir. Bu sesi çakıl taşları üzerinde yürürken çıkan sese benzetebiliriz. Hiçbir zaman kırık kemiği oynatıp, bu sesin çıkmasını denememeliyiz. Çünkü kırık uçlar oynatıldığında, şiddetli bir ağrının yanında daha önemli bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu da kırık uçların büyük bir daman ya da siniri kesmesidir.
bir bölgenin kalın bir iple, yoksa kravat, kemer ya da benzeri bir şeyle sıkıca sarılıp, aşağıya yani kırık bölgesine kan gitmesi engellenir. 4) Eğer varsa, kırık bölge üzerine bir buz torbası konulabilir. Bu kanamayı, ağrıyı ve ödemi oldukça azaltır.

8] Hastanın üşümemesi için üzeri örtülmelidir. 6) En çabuk yolla hasta bir hastaneye kaldırılmalıdır. Burada ne yazık ki ülkemizde sık yinelenen bir yanlıştan da söz etmek istiyoruz. Kırık ya da çıkıktan kuşkulanılan her hastanın, kesinlikle “HASTANE”ye götürülmesi gerekir. Asla “KIRIK ÇIKIKÇI”ya götürülmemelidir. Unutmayınız ki ülkemizde bu yanlış tutum sonucu boşu boşuna sakat kalmış insanların sayısı az değildir.
 
Üst Alt