Kiminle evleneceğimiz belli mi?

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Kiminle evleneceğim önceden belli midir? İnsanın evleneceği tarih ve evleneceği kişi mutlak kader midir? Allah benim kiminle evleneceğimi bilmez mi?

Es-Selamu Aleyküm.

Benim evleneceğimi, kiminle evleneceğimi haşa Allah Teala biliyor mu? Ne dersiniz

Şüphesiz ki bilir! değil mi?

O halde evlenmek kader midir diye sormak diğer soruyla aynı mıdır?

Öncelikle şunları tekrar gözden geçirmekte fayda olacaktır;

Kader nedir: Allah Teala'nın ezelde ilmiyle her şeyi noksansız bilmesidir...
Kaza nedir: Allah'ın ezelde ilmiyle bildiği şeyi vakti gelince yaratmasıdır.
Ezel neyi kapsar: Zamanın dahi yaratılmadığı yalnız Allah Tealanın var olduğu ve sonra zamanın yaratılışından itibaren geçmiş, bugün ve geleceği kapsar.

Bunları çoğumuz biliriz ancak hakkıyla idrak edemeyiz. Allah Teala zamandan ve mekandan münezzehtir. Bizim için şu an nasıl belirli ise ve var ise zamanı yaratmamışken bile bugün neyi yaratacağını Allah ilmiyle bilmekteydi, Allahın ilminde belirlidir.

Gözden kaçırılan husus şudur: Bilmek demek "belirlidir" demektir!

Bize ateistler soruyorlar: Allah her şeyi bilir mi?
Evet diyoruz.
Bu sefer bize sorulan soruyu değiştirip kendi kendimize kimle evleneceğimiz belli mi diye soruyoruz, cevap vermekte zorluk çekiyoruz:)

O'nun ilminde, gizli açık her şey belirlidir; ancak biz gaybı bilmediğimizden: acaba evlenecek miyim, kiminle evleneceğim diye düşünürüz. Bazen aceleci davranır evhama kapılırız.

Allah Tealanın yaratacağı bir şeyi bilmemesi, yaratacağı şeyin yaratmadan önce belirsiz olması haşa düşünülemez.

Her türlü şeyi hem kendisi yaratıyor hem de bilmiyor olabilir mi. O'nun ilminde belirsiz olabilir mi..?

Belirsiz olan bir şey nasıl bilinecek...

Haşa bilmediği şeyi mi yaratıyor Allah? Tövbe

Akıl bu konuyu tartamaz... Kuyumcu terazisinde patates çuvalı tartmaya kalkarsak teraziyi parçalarız.

Eğer Allahım kaderimi değiştir diye yalvarırsan ve Allah Teala da kaderini değiştirirse yine bu kaderde belirlidir. Kadere, kaderin değişeceği de yazılmıştır. Sonuçta sürpriz bir şey gerçekleşmeyecektir.

Şu kişiyle evlenecek olursun, vazgeçersin. Allah katında bu bellidir. Sonra başka biri ile evlenecek olursun Allah katında bu da bellidir. Allah ilmiyle her şeyi kuşatmıştır.

Onun sonsuz ilminde, evleneceksek kiminle evleneceğimiz, çocuğumuz olacaksa kaç çocuğumuz olacak vs. konuları bilmesi okyanustaki bir molekül bile değildir diyerek kıyas yapsak Allah Tealanın ilmine sınır koymuş, yanlışa düşmüş oluruz. Çünkü yarattığı kadar veya daha fazlası belki daha neler yaratacaktı da yaratmadı.

Yaratmaktan bahsediyorsak belirsizlik olamaz! Haşa bilmediği bir şeyi yarattı demek olur bu!

Allah Teala'nın yarattığı şeyleri bile kimse bilemezken Mesela binlerce tür içerisinden bir tür olarak karıncayı örnek verelim. Allah bugüne kadar kaç karınca yaratmıştır diye sorsalar ne cevap verebiliriz...

Bu örnek küçük oldu:) Evreni örnek vereyim Fatiha suresinde ne diyor Allah: Alemlerin Rabbi olan Allaha hamdolsun. Demek ki yalnızca bir tane alem yok. Başka alemler de varmış. Diğerleri nelerdir bunu bile bilmiyoruz..

Hatta bilim, evreni çözmek şöyle dursun bizim bulunduğumuz galakside kaç yıldız olduğu hakkında kesin rakam bile veremiyor. Yıldızları geçelim. Bizim galaksi gibi kaç milyar galaksi olduğu hakkında net bir rakam veremiyorlar. Böyle gidiyor. Bunlar AllahTeala'nın yarattığı ve güya bizim bildiğimiz şeyler bunlar Evrenden sonrasında ne olduğunu bilim hala çözemediyse, gelecekte çözse bile Allah Teala yine mekandan münezzehtir, evrenin ötesinden de münezzehtir. Ve bunca şeyi o yarattıysa Allahta sonsuzz ilim vardır deriz.

Belirsiz olan bilinmez demektir, Allah Teala her şeyi biliyorsa Onun ilminde her şey belirlidir.

Sonsuz bir ilimden bahsederken benim kiminle evleneceğim belli mi diye sormak artık bu misallerden sonra değersiz kalacaktır.

Buraya kadar sorunuzun net cevabı ortaya çıkmıştır sanırım. Evhama kapılmayın, bu şekilde düşünmekten kendinizi men etmeye çalışın. Çünkü sorduğunuz şey imanın 6 şartından biri olan kadere ve kazaya iman ile ilgilidir, başka konulara benzemez. Doğrudan Kuran ile sabittir bu sorunun cevabı...

Lütfen Ayetel Kürsi'nin mealine tekrar bakalım. Şu imanımızı tehlikeye atmayalım.

Ayrıca, Allah korusun biz farkında olmadan: kadere ve kazaya inanıyorum derdin, aslında kadere inanmıyordun, kaderi inkar ediyordun diye imanımız geri çevrilmesin

8-İnsanlardan bazıları da vardır ki, inanmadıkları halde "Allah'a ve ahiret gününe inandık" derler. 9-Onlar (kendi akıllarınca) güya Allah'ı ve müminleri aldatırlar. Halbuki onlar ancak kendilerini aldatırlar ve bunun farkında değillerdir. (Bakara Suresi)

Kelebk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm arkadaşlar. Ben çok düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum. Şimdi evlencegimiz kişi önceden belirliyse neden evliligin senin secimine baglı diyolar yada neden kaderinin yarısınıda biz yazarız düşünüyorum şimdi kaderimdeki kişi karşıma cıkınca benim istememe gibi bi hissim olmaz çok karışık ya.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam, arkadaşım Karşınıza çıkan ne varsa bu hayatta o, muhakkak Allah’ın iradesi ,istemesi belli bir sebep, gaye ve hizmet niyeti iledir.

Ancak karşımıza çıkmasının nedeni Allah’tan kaynaklanıyor olsa bile bizim, her şey elimizde imiş gibi beşeri seçeneklerimizi değerlendirmemiz gerekmektedir.
Hayat, bütünüyle bir imtihandır. Bu imtihan gereği olarak da evlilik yapıyor diğer işlerde irade kullanıyoruz.

Özet olarak siz, Allah Teala size hiç karışmıyormuş gibi evlilik seçeneklerini kullanacaksınız.
Helal/haram kurallarına dikkat ederek bir sonuca ulaşacaksınız nasıl bir sonuca varacağınızı Rabbim bilmez mi tabi ki bilir O Bizi bizden iyi bilir ve tanır kendi kulunu bilmez mi..bilmek başka yapmak başka....

Mesela, evleneceği kadının veya erkeğinin yaşamını ve fikirlerini araştırmadan "Kaderde ne varsa o olur" diyerek kara düzen evlenmek, Sünni kader anlayışına zıttır.
İnsan alacağı eşin yaşam ve fikirlerini araştırmakla sorumludur..

Rızkımız da kaderde belli olduğu halde çalışmamıza engel değildir. Kaderde ne varsa onu yeriz deyip tembellik etmeyiz, rızkımızı kazanmanın yollarını araştırır ve son derece gayret ederiz.
Evliliğe de aynen rızık zaviyesinden bakılmalıdır.

Benim kaderimde varmış, ne yapayım.” demenin zamanı evlilik öncesi değil, evlilik sonrasıdır. Zira her şey netleşmiş ve kaderimizde kimin olduğu ortaya çıkmıştır.
Ama evlilik öncesi için böyle bir malumata sahip değiliz, kiminle evleneceğimizi bilemiyoruz. Bilemediğimiz için en uygun adayı tercih etmeye çalışma hakkımız vardır.
Allah yardımcımız Olsun..

https://www.islamiforumlar.net/gonulden-gonule-dertleselim/24531-evlilik-kadermi.html

Kelebk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kiminle evleneceğim önceden belli midir? İnsanın evleneceği tarih ve evleneceği kişi mutlak kader midir? Allah benim kiminle evleneceğimi bilmez mi?

Es-Selamu Aleyküm.

Benim evleneceğimi, kiminle evleneceğimi haşa Allah Teala biliyor mu? Ne dersiniz…

Şüphesiz ki bilir! değil mi?

O halde evlenmek kader midir diye sormak diğer soruyla aynı mıdır?

Öncelikle şunları tekrar gözden geçirmekte fayda olacaktır;

Kader nedir: Allah Teala'nın ezelde ilmiyle her şeyi noksansız bilmesidir...
Kaza nedir: Allah'ın ezelde ilmiyle bildiği şeyi vakti gelince yaratmasıdır.
Ezel neyi kapsar: Zamanın dahi yaratılmadığı yalnız Allah Teala’nın var olduğu ve sonra zamanın yaratılışından itibaren geçmiş, bugün ve geleceği kapsar.

Bunları çoğumuz biliriz ancak hakkıyla idrak edemeyiz. Allah Teala zamandan ve mekandan münezzehtir. Bizim için şu an nasıl belirli ise ve var ise zamanı yaratmamışken bile bugün neyi yaratacağını Allah ilmiyle bilmekteydi, Allah’ın ilminde belirlidir.

Gözden kaçırılan husus şudur: Bilmek demek "belirlidir" demektir!

Bize ateistler soruyorlar: Allah her şeyi bilir mi?
Evet diyoruz.
Bu sefer bize sorulan soruyu değiştirip kendi kendimize kimle evleneceğimiz belli mi diye soruyoruz, cevap vermekte zorluk çekiyoruz:)

O'nun ilminde, gizli açık her şey belirlidir; ancak biz gaybı bilmediğimizden: acaba evlenecek miyim, kiminle evleneceğim diye düşünürüz. Bazen aceleci davranır evhama kapılırız.

Allah Teala’nın yaratacağı bir şeyi bilmemesi, yaratacağı şeyin yaratmadan önce belirsiz olması haşa düşünülemez.

Her türlü şeyi hem kendisi yaratıyor hem de bilmiyor olabilir mi. O'nun ilminde belirsiz olabilir mi..?

Belirsiz olan bir şey nasıl bilinecek...

Haşa bilmediği şeyi mi yaratıyor Allah? Tövbe…

Akıl bu konuyu tartamaz... Kuyumcu terazisinde patates çuvalı tartmaya kalkarsak teraziyi parçalarız.

Eğer Allah’ım kaderimi değiştir diye yalvarırsan ve Allah Teala da kaderini değiştirirse yine bu kaderde belirlidir. Kadere, kaderin değişeceği de yazılmıştır. Sonuçta sürpriz bir şey gerçekleşmeyecektir.

Şu kişiyle evlenecek olursun, vazgeçersin. Allah katında bu bellidir. Sonra başka biri ile evlenecek olursun Allah katında bu da bellidir. Allah ilmiyle her şeyi kuşatmıştır.

O’nun sonsuz ilminde, evleneceksek kiminle evleneceğimiz, çocuğumuz olacaksa kaç çocuğumuz olacak vs. konuları bilmesi okyanustaki bir molekül bile değildir diyerek kıyas yapsak Allah Teala’nın ilmine sınır koymuş, yanlışa düşmüş oluruz. Çünkü yarattığı kadar veya daha fazlası belki daha neler yaratacaktı da yaratmadı.

Yaratmaktan bahsediyorsak belirsizlik olamaz! Haşa bilmediği bir şeyi yarattı demek olur bu!

Allah Teala'nın yarattığı şeyleri bile kimse bilemezken… Mesela binlerce tür içerisinden bir tür olarak karıncayı örnek verelim. Allah bugüne kadar kaç karınca yaratmıştır diye sorsalar ne cevap verebiliriz...

Bu örnek küçük oldu:) Evreni örnek vereyim… Fatiha suresinde ne diyor Allah: Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamdolsun. Demek ki yalnızca bir tane alem yok. Başka alemler de varmış. Diğerleri nelerdir bunu bile bilmiyoruz..

Hatta bilim, evreni çözmek şöyle dursun bizim bulunduğumuz galakside kaç yıldız olduğu hakkında kesin rakam bile veremiyor. Yıldızları geçelim. Bizim galaksi gibi kaç milyar galaksi olduğu hakkında net bir rakam veremiyorlar. Böyle gidiyor. Bunlar AllahTeala'nın yarattığı ve güya bizim bildiğimiz şeyler bunlar… Evrenden sonrasında ne olduğunu bilim hala çözemediyse, gelecekte çözse bile Allah Teala yine mekandan münezzehtir, evrenin ötesinden de münezzehtir. Ve bunca şeyi o yarattıysa Allah’ta sonsuzz ilim vardır deriz.

Belirsiz olan bilinmez demektir, Allah Teala her şeyi biliyorsa O’nun ilminde her şey belirlidir.

Sonsuz bir ilimden bahsederken benim kiminle evleneceğim belli mi diye sormak artık bu misallerden sonra değersiz kalacaktır.

Buraya kadar sorunuzun net cevabı ortaya çıkmıştır sanırım. Evhama kapılmayın, bu şekilde düşünmekten kendinizi men etmeye çalışın. Çünkü sorduğunuz şey imanın 6 şartından biri olan kadere ve kazaya iman ile ilgilidir, başka konulara benzemez. Doğrudan Kuran ile sabittir bu sorunun cevabı...

Lütfen Ayetel Kürsi'nin mealine tekrar bakalım. Şu imanımızı tehlikeye atmayalım.

Ayrıca, Allah korusun biz farkında olmadan: kadere ve kazaya inanıyorum derdin, aslında kadere inanmıyordun, kaderi inkar ediyordun diye imanımız geri çevrilmesin…

“8-İnsanlardan bazıları da vardır ki, inanmadıkları halde "Allah'a ve ahiret gününe inandık" derler. 9-Onlar (kendi akıllarınca) güya Allah'ı ve müminleri aldatırlar. Halbuki onlar ancak kendilerini aldatırlar ve bunun farkında değillerdir. (Bakara Suresi)”

Çok teşekkür ederim. Benim kafamı karıştıran tamam kaderimiz bellidir ama kader deyipte salma kendini çabalamak gerekir kaderimizi birazda biz yazarız diyorlar kafamı karıştıran bu kaderde varsa gelir bulur zaten bizi ve bazıları yanlış evlilik yapıyor yanlış evlilik yapmamak için hayırlısı olsun diye edilcek bir dua varmıdır.?

Kelebk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ve Aleykümselam, arkadaşım Karşınıza çıkan ne varsa bu hayatta o, muhakkak Allah’ın iradesi ,istemesi belli bir sebep, gaye ve hizmet niyeti iledir.

Ancak karşımıza çıkmasının nedeni Allah’tan kaynaklanıyor olsa bile bizim, her şey elimizde imiş gibi beşeri seçeneklerimizi değerlendirmemiz gerekmektedir.
Hayat, bütünüyle bir imtihandır. Bu imtihan gereği olarak da evlilik yapıyor diğer işlerde irade kullanıyoruz.

Özet olarak siz, Allah Teala size hiç karışmıyormuş gibi evlilik seçeneklerini kullanacaksınız.
Helal/haram kurallarına dikkat ederek bir sonuca ulaşacaksınız nasıl bir sonuca varacağınızı Rabbim bilmez mi tabi ki bilir O Bizi bizden iyi bilir ve tanır kendi kulunu bilmez mi..bilmek başka yapmak başka....

Mesela, evleneceği kadının veya erkeğinin yaşamını ve fikirlerini araştırmadan "Kaderde ne varsa o olur" diyerek kara düzen evlenmek, Sünni kader anlayışına zıttır.
İnsan alacağı eşin yaşam ve fikirlerini araştırmakla sorumludur..

Rızkımız da kaderde belli olduğu halde çalışmamıza engel değildir. Kaderde ne varsa onu yeriz deyip tembellik etmeyiz, rızkımızı kazanmanın yollarını araştırır ve son derece gayret ederiz.
Evliliğe de aynen rızık zaviyesinden bakılmalıdır.

Benim kaderimde varmış, ne yapayım.” demenin zamanı evlilik öncesi değil, evlilik sonrasıdır. Zira her şey netleşmiş ve kaderimizde kimin olduğu ortaya çıkmıştır.
Ama evlilik öncesi için böyle bir malumata sahip değiliz, kiminle evleneceğimizi bilemiyoruz. Bilemediğimiz için en uygun adayı tercih etmeye çalışma hakkımız vardır.
Allah yardımcımız Olsun..

https://www.islamiforumlar.net/gonulden-gonule-dertleselim/24531-evlilik-kadermi.html

Teşekkür ederim :)

uslu_çocuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah'ın her şeyi bilmesi, senin cüz-i iradenin olmadığı anlamına gelmez ki! Ben yine seçmekte özgürüm, Cennet'e veya Cehennem'e gideceğimi ben seçiyorum, ona göre ameller işliyorum. Kiminle evleneceğimi de ben seçiyorum, eğer beni zorla evlendirmiyorlarsa. Gidiyorum, biriyle tanışıyorum. Her adımda "Benden bu kadar" deme iradem var ama ben devam etmek istiyorum. Sonunda evleniyoruz. Kim seçti? Ben! Kim taktir etti? Allah! O'nun taktiri ama benim seçimim. Ölüm gibi bazı olayların haricinde bu kural her zaman geçerlidir.

hanzade

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Bir türlü evlenemediğimden olsa gerek bu mevzu benimde aşamadıgım bir çelişki.

Kader iman ediyoruz amenna.
Çevremizden de kendin ettin evlenmedin laflarını duydugumdan mıdır nedir.. Birini begenmesem, istemesem Allah karşıma birini çıkardı ben burnu büyüklük ettim gibi kendi kendimi suçlamaya başladım. Ama bu kaderde yazılı kişi değilse nasılsa bir şekilde olmayacaktır.. Nasibinse de ne dersen de olur. Rızık gibi oldugu dogru.. Senin olan seni buluyor, rızık bir yerden kesilmişse de bir şeyler sebep olup ordan ayrılınıyor..
Muamma..kaderimiz.
Allah verdigine razı olmak nasip etsin.

Üst Alt