Kendime ve hayatıma yolculukta öğrendiklerim..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Hayat bana neler neler öğretti;

İlk başta kişiliğine sahip çıkacak, esen her rüzgar kapılıp gitmemeyi öğretti!
İnsanlar ne derse desin kişiliğinden ödün vermeyeceksin!

Artıların da, eksilerin de senin; sen kendini seveceksin önce!
Allahın takdiri, rızası insanlardan daha önemli!!

Vicdanının kabul etmediği, kendine yakıştıramadığın söz ve davranışı kim ne derse desin kabul etmeyecek, yapmayacaksın!
İnsanların sana saygı duymasını bekliyorsan, ilk önce sen kendini, kişiliğini tanıyıp, kendine saygı duyacaksın, kişiliğini sağlam yapacaksın! her fırtına da, her olayda yılmayacak, yıkılmayacaksın! boş kuruntularla kendini, zihnini oyalamıyacak, her zaman diri ve farkında olacaksın olayların!

İstenmeden bir şeyi vermeyecek, talep edilince yardımcı olacaksın ki, böylece kıymetin bilinsin!

Kısaca, insan önce kendi kişiliğini tanıyacak ve Allah için uğraşacak gerisi sadece teferruat!
Bir saatten sonra insanlar sizin neyi sevip, neyi sevmediğinizi artınızı eksinizi öğrenecek, ona göre tavır almak durumunda kalacak! büyük olasılıkla da size saygıyla yaklaşacaklar!

Takıntı sahibi olmayacaksın! varsın olmayan olmasın, o olaya takılıp kendi kendini üzüp, hasta edeceğine ölüm ve sonrası için çalışmak daha mantıklı..
Bugün üzüldüğün şey için, yarın iyi ki olmamış diyeceksin kim bilir.? Allahın hikmetinden sual olunmaz!

Sıkıntının içindeki, huzuru fark edip, onunla teselli ve sabır sahibi olacaksın ve yine çirkin gibi görünen olayın içindeki hikmeti düşünüp güzel bakacaksın!

Her zaman özleyen, arayan değil! öyle bir kişiliğin olacak ki,
Her zaman özlenen, ananan olacaksın!

Her zaman aklın başında olacak! sırf kalbinle düşünme çok yara alırsın, sırf nefsinle düşünme bir zaman sonra sana herkes bencil, sahtekar gözüyle bakar dışlanırsın!
Akıl nimetini hiçe sayma, aklını ve vicdanını birleştir, doğru yoldan ayrılma!
Kendi iradeni zayıf sanma, insan istedikten sonra başaramıyacağı hiç bir şey yoktur! Sadece "inanmak" kilit nokta, bir şeye inanırsan ancak o zaman görürsün tesirini...

Boş hayallerle avunacağına, gerçeklerle yüzleş!! o zaman daha az yara alırsın, sonuçta kârlı çıkan sen olursun!

Asla pes etme, yolunu değiştir, yöntemini değiştir ama doğru yoldan ayrılma!

İlk yapman gereken kendinle tanışmak unutma! kendinle artılarınla, eksilerinle yüzleş, karakterini geliştir, olgunlaştır ondan sonra her şey bak nasıl da yolunda gitmeye başlıyor!

Sen de bir cevher var, henüz sen onu keşfedememişsin, kendine yolculuk et; yoluna çıkan patikaları, engelleri, eksikleri, fazlalıkları o zaman göreceksin ama kendine başkasının gözünden bakacaksın bu çok önemli..Dışarıdan nasıl görünüyorum diye içine, kalbine, karakterine doğru bakacaksın!

Kendini biçare sanma! bir dert sende var sanma! herkesin bir umduğu var unutma!

Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin!! (Mevlana)

KADERİNDEN VE KADERİN SAHİBİNDEN RAZI OLACAK VE RAHAT EDECEKSİN!

Seher yeli

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Cok guzel ve cok anlamlı ayni zamanda benim gibi umutsuz karamsar biri icin cok zor.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Şunu unutmadan söyliyim; ben bunları nasıl öğrendim ve şimdi nasıl zorlanmadan uyguluyorum biliyor musun?
umutsuzluğun, karamsarlığın dibinde yaşayarak, her gün kendi kendime hayatı zindan ederek, bir dert bende varmış gibi, dünya sadece benim üstümde, bütün olumsuzluklar benim tepemde dönüyormuş gibi düşünerek..
Kendi hayatımı kendim çıkmaza sürükledim! kendimdeki yanlışları düzeltmeden, fazlalıklarımı törpülemeden, hep olmayacak diye düşünerek kendimi buna ikna ettim ne geçti elime? koca bir HİÇ! ancak sinirlerim yıprandı, hasta oldum!

Şimdi senin okumanı istedim bunları neden? zamanında benim yaşadığım gibi yaşayacağın güzel, olumlu günleri kaçırma! her şeyin bilincinde olarak yaşa diye...
Bunları yapmak başta bana da zor geldi niye mi?

Çünkü kendimi; zayıf, çelimsiz, hiç bir sığınağı olmayan bir zavallı gibi hissediyordum! Sonra üzerimdeki ölü toprağını attım! savurdum ve bir daha o halime dönmeye hiç niyetim yok!
Bunları başarabilirsin yeter ki kendinin, gücünün farkında ol, en önemlisi kendine İNAN!
İlk başta zor gelir ama pes etmiyeceksin, imkansız değil sonuçta!

Kendine bir söz ver, değişmeliyim, değişeceğim ve Allah benim yanımda de! Allah sana yardım eder her zaman..

Allaha emanet ol kardeşim..

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Kalıplaşmış düşüncelerinden kurtulup Hayatına;
Yeni ümitlerle, saplantılardan arınmış güzel düşüncelerle ve sağlam adımlarla yürüyerek devam edeceksin!

Unutma;
Hatayı telafi etmek, hatadan ders çıkarmak ancak hatayı kabullenmekle başlar..............

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Hiç kimse mükemmel olamaz! ama hatasının farkında olabilir, kendini, davranışlarını iyileştirebilir!

Ahmed Serdar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hayat bana şükretmeyi, isyan etmemeyi kötü huylarımdan kurtulmazsam ileride çok pişman olacağımı öğretti... nihayet 40 yaşına geldik, aklımız başımıza geldi. Nitekim AHKAF-15' in mealinde der ki;

''... Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: “Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.”

Ahmed Serdar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Dua ediyorum değişmek için,namaz kılıyorum...daha ötesi bir şey yapamıyorum.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Zor olacak, illa ki kul zorlanacak ki,
Değerini bilsin bir şeylerin!!
O zaman anlaşılıyor değeri, kıymeti her şeyin...
Emeksiz yemek gibi basit kalıyor!
Sırf iyi niyetle yapılan bunca güzellikler,
Koca bir HİÇ gibi duruyor karşısında, nankör insanoğlunun!

Ben mahluktan vazgeçtim, HALIK bilsin değerimi, o biliyor ya niyetimi Allah KERİM..

Üst Alt