Kediotu Çarkıfelek Çiçeği Valerian Root

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
Hissizlik, karıncalanma, ağrı ve kas zayıflığı, Kedi otu, sinirlilik depresyon korku endişe sinir harabiyeti histeri kuruntu ve himsinirsel tansiyon ve uykusuzluk

Kediotu (Valeriana officinalis) köklerinin kendisine özel bir kokusu vardır. Bu kokudan kediler çok hoşlanırlar. Hatta bazen kediler bu bitkinin köklerini çıkartırlar. Aslında bitkiye “Kediotu" isminin verilmesinin asıl nedeni de budur. Kediotu’ nun kurutulmuş kök ve rizomlarında; Actinidin, Chatinidin, nişasta, Valerien asidi, İsovalerien asidi, eterli alkaloitler, uçucu yağ (%0.5-2), şeker ve tanen bulunmaktadır. Bitkinin köklerine özel kokuyu veren madde, uçucu yağ içinde bulunan valerianik asit (valerenic acid) tir. Çarkıfelek (Passion flower), fırıldak çiçeği ve saat çiçeği olarak da bilinir. Gölgeli ve nemli duvar diplerini sever. Yazları açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri, erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Çarkıfelek bitkisi, harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitler, flavon, glisosit ve sterol içerir. Kediotu ve Çarkıfelek stres ve gerginlik düşmanı olarak da biinirler.

Kedi otunun küçük pembe-beyaz çiçekleriyle çekici bir görüntüsü vardır fakat köklerinin kokusu pek hoş değildir. Bu koku kedilerin çok hoşuna gider,bitkinin toprağını kazıp kökünü çıkarmaya çalışırlar. Bu yüzden bitkiye kedi otu denmiştir.

Ortaçağ boyunca kedi otu her derde dava bir bitki olarak kullanıldı. Şifacılar tarafından pek çok hastalığa özellikle sinir rahatsızlıklarına karşı kullanıldı.

Kedi otu Avrupa,Kuzey Amerika ve Kuzey Asya 'da yetişir.150 değişik türü vardır. Kökleri kullanılır.

Kedi otu başka hiç bir bitkide bulunmayan volatile yağlardan valepotrit, valeranic acid, valeranone, valereal maddelerini içerir.

Pineol,borneol,sineol,karofilen,azulen gibi başka bitkilerde de bulunan yağ asitlerini de ihtiva eder.

Bu yağlar vücutta iltihap kurutucu,anti-spazmodik ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kökler ağrıyı hafifleten ve vücudu rahatlatan alkoloidler içerir.

İçerdiği diğer aktif maddeler rutin,beta-sitosterol,salisilik asit ve kolindir.

(1)
Kedi otu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Sinir sistemi rahatsızlıkları ve tüm vucudun rahatlatılması için en iyi sinir yatıştırıcı bitkilerden biridir.

Ayrıca ağrı kesici,mide yatıştırıcı,gaz giderici,teskin edici,hipnotik ve tansiyon düşürücü ve anti bakteriyal etkilere sahiptir.

Kedi otu en çok sinirlilik,depresyon,korku,endişe,sinir harabiyeti,histeri,kuruntu,vehim,sinirsel tansiyon ve uykusuzluk hallerinde etkilidir.

Sadece uyuma güçlüğünü tedavi etmekle kalmaz,uyku kalitesini de artırır.

(2)
Kedi otu kullanan hastalar sabah gayet dinç ve dinlenmiş olarak uyanırlar,uyku hapları gibi sersemlik yapmaz.

Bir ağrı kesici olarak tansiyon kaynaklı baş ağrılarında,migrende,eklem iltihabında,kas ağrılarında faydalıdır.

Kedi otu zona,siyatik,nevralji(sinir ağrısı),MS ve sara gibi sinir hastalıklarında da etkilidir.

Hissizlik,karıncalanma,ağrı ve kas zayıflığı gibi durumlar kedi otu kullanımıyla etkili biçimde kontrol edilebilir.Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisinde kullanılır.

Bitki çocuklardaki çeşitli sinir rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.Almanya'da yapılan bir çalışmada,aşırı hareketlilik,uyku bozuklukları,hiperaktivite,öğrenme bozuklukları,yatak ıslatma,endişe,baş ağrısı,parmak emme ve tırnak yeme gibi sorunları olan 120 çocuğa kedi otu ekstresi verilmiş.

Bitki ekstresinin 3 hafta kullanımından sonra herhangi bir yan etki olmadan çocukların % 75 inde belirgin gelişmeler kaydedilmiş.

(3)
Antik Roma'da kedi otu kökü kalp hastalıklarını tedavide kullanılıyordu.Otonom sinir sistemi üzerindeki pozitif etkileri sayesinde kalbi yavaşlatıp gücünü artırarak taşikardi(kalbin hızlı atması,kalp çarpıntısı)tedavisinde etkili olur.

Ritim bozukluklarını ve kan basıncını düzenler.Anti trombotik etkiye sahiptir,kalp krizine neden olan pıhtılaşmayı önler.

(4)
Bu düzenleyici etki sindirim ve solunum yolları üzeride de görünür.Kedi otu sindirim enzimlerinin salınmasını sağlayarak ve ülser ağrılarını azaltarak mideyi rahatlatır.

Kalın bağırsakta krampları dindirir,gaz ve ishali keser.Astım tedavisinde yardımcıdır..

Diğer teskin edici ilaçların aksine kedi otunun yan etkileri ve alışkanlık yapıcı özelliği yoktur.Avrupa'da çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

References

1. Pedersen, M. Nutritional Herbology. Bountiful, UT: Pedersen Publishing,1987, p. 248.
2. Leathwood, P.D., Chauffard, F. Aqueous extract of valerian improves sleep quality in man. Pharmacol Biochem Behavior 17:65-71, 1982.
3. Klich, R, Gladbach, B. Verhaltensstoerungen im kindesalter und deren therapie. MedizinischeWelt 26(25):1252-1254, 1975.
4. Mowrey, D.B. Herbal Tonic Therapies. New Canaan, CT: Keats Publishing, 1993, pp154-155

Martin Ravitzky is a holistic practitioner and health educator in New York City. To order reprints of this article, write to or call: Karen Ballen, Alternative and Complementary Therapies, 1651 Third Avenue, New York, NY 10128-3649
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
Diğer İsimleri : Valeriana, Valeriana officinalis, Valeriane, Garden heliotrope, Herbe aux chats

Botanik Bilgi : İkiçenekliler sınıfının, kediotugiller familyasındandır. Normal olarak kedi otu 0,5-1,2m boyundadır.Gövde yuvarlak, içi boş, esmer, kahverengimsi veya kızılımsı esmer veya esmerimsi yeşil renktedir ve çatallaşmadan yükselir. Çiçekleri, şemsiye görünümündedir. Çok küçük olan çiçeklerinin taç yaprakları 2-7m büyüklüğünde, pembe, açık pembe veya beyaz renktedir. Kökleri bir yumru şeklinde, 3-5cm uzunluğunda,ana kök ve saçak köklerin dışı sarımsı gri veya açık esmer renktedir.

Toplanması-Saklanması : Kökleri Eylül ve Ekimde sökülerek yıkanır, kurutulur, nemden uzakta ve ışıktan uzakta muhafaza edilir. Kedi kökü kurutulurken sıcaklığın 40C°’nin üzerine çıkmaması gerekir. Eğer bunun üzerinde bir ısı ile kurutulur ise birleşimindeki eter yağı etkisi yok olur.

Faydaları

Kedi kökü uyku rahatsızlıklarında en çok kullanılan 5-6 şifalı bitkiden en önemlisidir.

Uyuyamama, sık sık uyanma ve hafif uyuma, Huzursuzluk ve sinirsel nedenlerle uyuyamamaya karşı kullanılır.

Sinirsel huzursuzluk, sinirsel mide-bağırsak ağrıları, sinirsel kalp rahatsızlıklarında kullanılır.

Gerginlik ve telaş, korku, stres gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

Spazm çözücüdür. Bedende oluşan krampları, bağırsaklarda duyulan ani ağrıları ve aybaşı nedeniyle ortaya çıkan kramp ve sancıları yok eder.
Sinirsel kökenli baş ağrılarına ve migrene iyi gelir.

Kullanım Şekli : İki kahve kaşığı kedi kökü demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

UYARI : Aşırı dozajda ve uzun süre kullanılır ise baş ağrısı, baş dönmesi ve bulantı gibi geçici rahatsızlıklara neden olabilir.
 
Üst Alt