Kaynanam ve görümcemin davranışlarına katlanamıyorum

yaprak 01

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
MERHABALAR, artık o kadar doldum ki birinden yardım almazsam dogru yolda adım atamayacagım.
Ben 7 aylık evliyim ve 6 aylık hamileyim. Biz esimle işyerinde tanıstık ve ciddi oldugumuz için arada zaman uzatmadan 2 ayda nisanlanıp 2 ayda evlendik. Nişanlılık donemınde esya alımı, ev vs. konularda annemlerin istegi üzerine hep onların dedigini yaptım. (annemler maddi konular evlilik basında sorun olursa sonra devam eder begenmedıgını zamanla degıstırırsın dedi, kayınvalidemle sorunum da parası degil, benim zevkim olsun istegiydi) esim babasının evine gecmemizi istedigini söyledi kabul ettim ama tek sartla, anahtarımı istediler evim mahremiyetim vermem dedim. Evliligimizin basında bunu yaptıgım ıcın sorunlu basladı, 10 günlük evliyken kayınvalıdemin evıme gelıp bagırıp cagırması, buyuk kızının annemı uzdun dıye bana cephe alması, annemi arayıp tlf ses kaydı yapıp annemi aglatmaya kadar uzatması. Evlerinden de cıktım ve ben uzak durursam duzelırler dedım ama her hafta ziyaretlerine gidip görüştügümüzde davranısları lafları ıle beni kırmalarına artık sessiz kalamıyorum. Birde esimi bana karsı doldururyorlar. Ben 1 ay once ıste rahatsızlanınca cıkmak zorunda kaldım ve maddı yönden zorlandıgımız ve rahatsızlıgımın tedavısı ıcın benım ailemde kalıyoruz. Kayınvalıdemde kalamıyoruz, cunku kızının yanımda ısgara ıcmesı evde camasır suyu kullanması gıbı davranıslarından huzursuz oluyorum. Birde laf vurup beni kıskırtıyor ve artık sabrım kalmamıs, laf soyleyınce esımı arada koyup huzursuluk cıkarıyorlar. Ben esimi tum gun işte calısıp eve gelınce ailesi ve benim aramda koymaya uzuluyorum ama hic eksigim yokken kayınvalıdemin kızları ıle birlik olup esimi bana doldurmasına artık tahammul edemıyorum. Hamileligimde aglamaktan bebegimi de uzuyorum. Lütfen bana yardım edin ne yapabilirim.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Merhaba kardeşim,
Allah bağışlasın bir evlat bekliyorsun Allah hayırlısıyla evladını kucağına almayı nasip etsin.
Sen bir anne adayısın ve içinde bir can taşıyorsun ve ilk önceliğin evladın olmalı ve hayatını ona göre devam ettirmelisin!
Sen kendini ne kadar hırpalar, üzer, yorulursan evladında bil ki seninle beraber aynı şeyleri yaşıyor! çünkü bebekler her şeyi hisseder!
Sen evladın için güçlü, dimdik durmalısın!

İlk önce namazla, duayla Allaha sığın ondan ayrılma.

Çok daraldığında, çaresiz hissedince;
La havle vela kuvvete illa illahil aliyyil azim..
Anlamı;
“Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.”

Bu zikiri söyle anlamını düşünerek çok rahatlarsın....

Eşinin ailesiyle ilgili düşüncem;
İnsanlar bazen işler istedikleri gibi gitmeyince içindeki canavarı çıkarıp, onunla hareket ediyorlar halbuki senin evinin anahtarını verme gibi bir zorunluluğun yok ki!
Bu senin en doğal hakkın! senin mahremin, özelin evin!
Bunlara takılma kardeşim onlar istediği gibi giremezler senin evine buna hiç kimsenin hakkı yok!
Herkese saygını, alakanı göster misafir olarak geldiğinde ...

Görümcenin davranışlarına gelince, klasik bir davranış! çünkü, annesine gösterilen mesafe ve tavır rahatsız etmiş olmalı!

Onların kışkırtmalarına, laf oyunlarına karşılık verme! onların istediği bu zaten, sen karşılık verirsen kocanın gözünde değerin düşer, bırak onları; görme, duyma, bilmemezlikten gel!
Onlara verilecek en güzel cevap bu! onların bu gereksiz ve garezine davranışlarına en etkili yol; göz ardı etmek, yok saymak, ilgisizleşmek, mesafe koymak! mesafeni koy, koy ki; onlar da yerini sınırını bilsinler, düşünmek zorunda kalsınlar! tavrını net koy ve değiştirme!

Sen kendi çocuğunu düşün!
Eşine sevgili, ilgili davran, ona karşı güzel konuş, güler yüzlü, tatlı dilli ol, inşallah daha iyi olursunuz!

Allah yar ve yardımcın olsun, Allaha dua et kardeşim...

Üst Alt