Karyağdı, Topçu çiçeği

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,675
karyağdı çiçeğinin bakımı, yetiştirilmesi, toprak saksı değişimi budanması topçuçiçeğinin bakımı nasıl yapılır karyağdı çiçeği bakımı üretimi hastalıkları sulanması topçu cicegi cicek ekim zamani
KARYAĞDI (TOPÇU ÇİÇEĞİ)Urticaceae familyasındandır. Doğal olarak Avustralya'da yaşamaktadır. 400 kadar türü vardır. Saksı çiçekçiliğinde önemli türü P.cadierei'dir. Yaprakları yeşil üzerine bol gümüşi-gri lekeli, uzunca, oval ve uçları sivridir. Bu dekoratif yaprakları için yetiştirilir
Gelişme döneminde 15-21 C kışın 10-13 C ısı isteği vardır. Yüksek orantılı nem ve aydınlık yarı gölge bir ortamda bulundurulmalıdır. Üretimi çelikle olur.
Genel Özellikleri
Yaprakları yeşil üzerine bol gümüşi-gri lekeli, uzunca oval, uç kısmı sivri,karşılıklı sıralanmış;çiçekleri açık pembedir. Doğada 400 türü bulunan Pilea cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türleri P.involucrata, P.microphylla ve
P.spruceana’dır. Anavatanı Vietnam’dır.
İklim Özellikleri
Gelişme döneminde 15-21 C, kışın ortalama 12 C sıcaklığa gereksinim gösterir, ancak 7C’nin altına düşmemelidir.Yüksek orantılı nem ister. Aydınlık yarı gölge yerlerde bulundurulurlar. Bitki doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Doğrudan güneş ışığı gören veya yoğun gölge yerlerde bulundurulan bitkilerin yaprakları parlaklığını yitirir ve kenarlarına kahverengi lekeler görünmeye başlar.
Toprak İstekleri
John Innes saksı kompostu No.2’de iyi gelişir. Yani daha yüksek düzeyde besin maddesi istendiğinde boynuz ve tırnak unu ile kalsiyum fosfat ve potasyum sülfat oranları 2 kat artırılır.
Üretim Tekniği
Üretimi çeliklenme ile, özellikle 7.5-10 cm uzunluğunda kesilen tepe çelikleri ile Mayıs ayında yapılır.Alınan çelikler hacim olarak eşit miktarlardaki turba ve kum karışımına dikilir. Köklendirme yastığı orta derecede nemli tutulmalı,sıcaklığı 18-21C dolayında olmalı ve üzeri cam ile örtülmelidir.Bu koşullarla çelikler 1-2 haftada köklenir.
Gübreleme
Genç bitkilerde her yıl,yaşlı bitkilerde ise 2 yılda bir Nisan ayında saksı değiştirme yapılır. Haziran-Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/1 kompoze gübre verilir.
SulamaBüyüme mevsimi boyunca bol su verilmesi ve yapraklara sık sık su püskürtülmesi gerekir. Kışın verilen su biraz azaltılmalı, ancak bitkiler hiçbir zaman kuru bırakılmamalıdır.
Budama
Kuruyan ve çürüyen yapraklar kesilip uzaklaştırılmalıdır.
Hastalık ve Zararlıları
Önemli hastalıkları Ödem ve kurşuni Küf; zararlıları ise Kırmızı örümcekler ve Unlu Bitler’dir
 
Üst Alt