Karşılıksız sevmek - Karşılıksız aşk

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Evet abicim haklısın; hem kalbin, hem aklın beraber gitmesi gerekiyor...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aşk kelimesiyle, bir insanın evlenmeyi düşündüğü şahsa karşı duyduğu aşırı tutku ve sevgi kastediliyorsa bu konuda şunları söyleyebiliriz: Evlilikte hislerden ziyade akıl ve mantıkla hareket edilmesi gerekir. Bir kişinin evleneceği kişiyi seçmesi hayatında vereceği en önemli kararlardan biridir. Bundan dolayı hissiyata göre hareket edilmemeli, işi aceleye getirmemeli, büyüklerle istişare yapılmalı ve evlenecek kişi hakkında yeterli bir bilgiye sahip olunmalıdır. Diğer yandan evlenilecek kişiyle denklik meselesinin gözetilmesi de başarılı bir evlilik kurmak adına oldukça önemlidir.

C

cyln42

Kayıtsız
Misafir
Sevmek

Liseye gidiyorum, bilmiyorum yaşımın verdiği bir delilik mi ama cok seviyorum ya insanlığını, merhametini, efendiliğini. Sevdiğimi söyledim ama bunu sevgili olmak için değil bilmesi için söyledim ki onun da bana duygusu olsa bile kendime verdiğim bi söz vardı baştan beri; nasibindekini bekle ilkim ve sonum olacak kişiyi bekle derdim. Ya abi gunah mı bilemiyorum ama aklıma geldikçe çok fazla ağlıyorum kendimi cok hırpalıyorum. Allahın emanet ettiği bu canı bir fani için zarar veriyorum ve namazlarımdan sonra ettiğim dualarımda hakkımda hayırlısını gönlüme razi eyle gönlüme razı olanı da hakkımda hayırlısını ver rabbim diye dua ediyorum. Sonra dayanamayıp sevdiğim kişinin hakkımda hayırlsı olmasını onunla ömrümün sonuna kadar mutlu olmak istiyorum diyorum. Belki evleneceğim kişi başkası olacak ama ben bu kişi için dua etmem gunah mı?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kardeşim tam kazanma mevsiminde kaybedenlerden olmayalım inş. Bak mübarek Şaban-ı Şerif geldi bu ayda nice müjdeler var. Yakında Ramazan-ı Şerif gelecek. Yani demek istiyorum ki. Zaman çok değerli boş işlerle harcamak yazıktır.
Bu yaşının vermiş olduğu bir durumdur. Yani boş yere kendine sıkıntı yapıyorsun. Allah hayır etsin diyelim. Ayrıca o dua öyle değil, şöyle olacak; Allah'ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle, hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle

Yeşil-ELMA

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Yaşınız genç ve aşka tutulmaya müsayt dönemdesiniz.

Sevgi, insanın içine yerleştirilmiş çok önemli bir özelliktir. Kalp, herşeyi sevme ilgi duyma muhabbet etme ve aşka yürüme vasıflarıyla mücehhezdir. Dolayısıyla karşı cinsten birini sevmeniz çok doğaldır.

Günaha girmeden sevmekte hiç bir behis yoktur. Ancak unutmayın ki kalbin sahibi Allah'tır. Kalplerin mütmain olması ancak ve ancak Allah'ı anmak Esma'yı ilahiyi zikretmekle mümkündür. Yani kalbinizdeki fani sevgiler fanilik derecesinde kalmalı. Bâki olan Allah aşkının yerini almamalı.

Bir başka husus da şudur ki, insanoğlu çok sevdiği ve çok istediği ile ağır imtihan olurmuş. Şimdi siz kalbinize laf anlatamazsınız. O halde sevmeye devam edin.

Allah'a elinizi açtığınızda şöyle dua edin:
"Allahım ben bu kulunu çok seviyorum, kalpleri telif eden sensin. Eğer bu sevgi şeytani ise ve sonunda hayırlı bir izdivaç yoksa kalbimdeki bu sevgiyi söküp at. Eğer bu sevgi Rahmani ise ve evliliğimiz hayırlı olacaksa o zaman kalbimizdeki muhabbeti artır."

Büyüklerinizle birlikte hareket edin. Evlilik için çok erken. Daha çocuksunuz. Şu anda herşeye kalbinizden bakıyorsunuz. Kalbin iradesi yoktur. İradesi olmayan herşey kördür. Aklınızı devreye sokar iseniz o zaman gözleriniz daha net görür.

Allah hakkınızda hayırlı olanı lütfeylesin.

Üst Alt