Karşılıksız sevmek - Karşılıksız aşk

Birgaripkul

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Karşılıksız sevmek - Karşılıksız aşk.
6 senedir birini karşılıksız seviyorum, o sevgimi biliyor ama benimle arkadaş olarak görüşüyor çünkü iyi temiz biri olduğumu düşünüyormuş ama aşk hissedemiyormuş. İçimdeki aşkın verdiği acı yüzünden çok günah işledim, isyan ettim, çok pişmanlıklarım oldu. Ama sonunda Tövbe ettim, kötü alışkanlıklarımı bıraktım, namaza başladım, sürekli zikir çekerek Allah a sığınıyorum. Sadece hakkımda Hayırlısını dilemeyi öğrendim. Ama bazı geceler rüyamda yine o çok sevdiğim çocuğu görüyorum ve çok etkileniyorum tüm çabalarıma rağmen bir şekilde aklıma düşüyor ve karar veremiyorum bunlar şeytani yine beni isyana, fani aşka sürekleyecek rüyalar mı yoksa Allah mı veriyor içime bu hissi? ondan vazgeçmeyi hayırlısını dilemek yerine hayırlısıyla onu mu dilemeliyim karar veremiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ? Belki sizin fikirleriniz beni aydınlatır.
hhım

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
beyaz-guller.jpg

selamun aleyküm kardeşim; Hayat kalp ile akıl arasında bir kurulan bir köprüymüş... kardeşim bu köprüde yeri geliyor kalbimizi, yeri geliyor aklımızı kullanıyoruz....
YAŞAM İLE ALAKALI HERŞEY , ÖNCE KABUL ETMEK İLE BAŞLAR...

ilk önce O insanin Sizi sevmediğini Kabul edin ve hayat yolunuza devam edin.
Gönül ferman dinlemez ama Bürhanı dinler. Gönül tencere gibi kaynarken ona elle müdahale edemezsiniz.
Ferman yazıp içine atsanız kaynamayı dindiremezsiniz. Ama onu kaynatan aşk ateşinin yönünü başka yere çevirirseniz kaynama durur...

yaşadıklarımız,Hayatta bakış açımızı da değiştirir.Elbette aşkın kaynağı ilâhîdir ve insan, çoğu kere seveceği kişiyi kendisi seçemez. Ama insan, sevdiği ile de imtihan edilir...
Aşk,eğer öyle 3-5 günlük değilse insani terbiye eder. Yani insana bambaşka bir olgunluk katar..!
Sabrı ,fedakarlığı Öğretir ...

Artık hayırlısı demekten başka bir çarenizde yok bununda farkında olun yeter... Hafiften her şeyi, herkesi zamana bırakmaya çalışın..ki zaman içinde.yeni insanlar tanıyacaksın yeniden sevip sevileceksin !ZAMAN HER ŞEYİN İLACIDIR umarım rabbim seni öyle biriyle karşılaştırsın ki meğer AŞK buymuş aradığım diğer yarım diyesin İnŞALLAH .

Rüyalar,insanin, İçinde Bulunduğu ruh halini ,duygu seli ve psikolojisini anlatir..
Rabbim herşeyin hayırlısını istemeyi öğretsin bizlere..Allahu Tealadan her şeyin hayırlısını dileyin..Selametle..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Dün gece, el ayak Çekilince, Kurdum Mahkemeyi, Yargıladım Yüreğimi.
Aklım Hakim, Vicdanım Savcı, Duygularım Tanık, Yüreğim Sanık...
Avukata gerek Duymadık.
Gongu Çaldı Sordu Hakim: Nasıl Seversin Bunca Zaman Sen?
Boyun Büktü Yürek) : Ah Bir Bilsen) :
Duygular KIPIR KIPIR Söz İstediler: Hakim Bey, Sevmek Hangi Yasada Suç?
Peki, Dedi Hakim, Vurdu Yeniden Tokmağı. Sevdiğin Karşılık Verdimi Bari?
Yürek Yine Kırık, Yine Ezik...
BEN ZATEN KARŞILIK İÇİN HİÇ SEVMEDİM Kİ..
şuna inanınki sevgi ne kadar karşılıksız olsa da HEP DEĞERLİSİNİZ BENCE...

Eğer birini seviyorsanız onu özgür bırakın.
Bir insanı özgür bıraktığınızda size geri dönüp dönmemesi, sizin, sevginiz ile de ne kadar alakalı ise kendisi ile de alakalıdir...
biz bilemeyiz her şeyin gerceğini insanlarin İçinde bulunduklari durumu sadece Rabbim bilir..
Kula düşen Allah'a gönülden bağlanarak ,samimiyet ile hayırlısı icin dua etmektir. ...

Birgaripkul

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Dediğiniz gibi insanın aklı biliyor kabulleniyor da her şeyi gönlüne söz geçiremiyor. Bir başkasını sevemiyorum, onu da eskisi gibi sevmiyorum aslında dediğiniz gibi benim imtihanım da bu demekki bazen bir sızı çöküveriyor içime o zamanlar Allah'a daha çok sığınıyorum, bir teselliye ihtiyaç duyuyorum, yine yanlışa sapmaktan çok korkuyorum. Allah razı olsun teşekkür ederim içten cevabınız için :)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Kalbimiz bize ne kadar çok tahammüllü değil mi? Allah kalbimize sağlık versin. Ne kadar zor bir durum!
Herkese hayırlı evlilikler dilerim kısa vadede.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm kardeşim. Allah yardimcin olsun.
Sopalik insanlar var.
Ben sözlum hayatıma girene kadar o kadar ugrastim ki kimsenin gözüne gözüm degmemesi için.
Banada ilk aşk im seni insan olarak seviyorum demişti ne çok gücüme gitmişti :)
Karşılıksız devam ettim bir süre sonra yanlış bir dua ettim.
Allahım bana.beni çok seven birini nasip et dedim.
Allah nasip etti bana büyük bir aşk ve tutkuyla geldi .
Benide mahvetti kendisinide mahvetti hayatimizi mahvettik.
Temizlemem kendimi toplamam boşluklarım ve sorgulamalarım 4 sene mi aldı Kendimi kaybettim.
Insanin kendisini kaybetmesi kadar zor birşey yok.
Gerçekten birşeyler istiyorsan önce hayatından çıkar ve hakkında hayırlı olanı nasip etmesini bekle AllahDan.
Bu kadar acı çektin ya dua ederken dikkat et.
Çünkü bundan sonra gelen ya imtihanin olur ya kurtuluşun.
Hayirlisini iste kardeşim çünkü Allah senin çektiğin sıkıntı kadar sana mutluluk hazırlamıştır.
Şüphen olmasın.
selametle kardeşim

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Evlilik süreci hızlı bir süreç olmalıdır. Olumlu ya da olumsuz. Uzatılmamalıdır, ki İslam'a göre de hoş değildir.
Bazı arkadaşlar, 6 sene, bazı arkadaşlar 8 sene bazı arkadaşlar 4, 5 sene uzun bir döneme yaymışlar karşılıklı aşklarının derinliklerini.
Bu nedir ya anlamadım? Bu kendinizle resmen dalga geçmek gibi bir şeydir! Ve de günahtır, haramdır, İslam milletine ümmetine yakışmayan bir şeydir.
Bizim de ailemizin kapısını çalan oldu. Bana da bir söz düştü. Büyüklerimizin yanında konuşan değiliz ama İslam'a göre de bu mes'eleyi bilenleriz.
Ailemiz uygun bulmuş, kız uygun bulmuş, erkek ve ailesi uygun bulmuş, bunun daha neyini sorgulayacaksınız ki, nişanlılık dönemi konuşuluyordu, 2 sene mi olsun 3 sene mi olsun? Bu ne ya anlamadım!!!
Söz aldım:
2 ay içersinde emanetinizi alınız. Aksi takdirde konu kapanmıştır!
Yani işin oluru budur!!!
Diğeri ise ölümdür..!!!
İki ay içersinde de iş bitmiştir, bitirilmiştir..!!!
Evlenirler de ayrılar, olabilir, ne yapalım, olmamasını isteriz ama olabilir, ölelim mi?
Arkadaşlar, nikahlı erkek ve kadının dolaşması farklı bir şey beraberce, nikahsız erkek ve kadının dolaşması ise daha farklı bir şeydir.
Birisi Allah'ın emridir, birisi de Allah'ın yasağıdır.
Birisi nikahtır diğeri de zinadır!!!
Zina illaki o berbarliğin olması değildir. Peygamber'in hadisini hatırlayınız!

NETİCE

Evlilik süreci çok kısa ve hızlı bir süreç olmalıdır! Tanışma faslı da öyle olmalıdır. Düğün faslı da öyle olmalıdır. İslam ahlakı muhataplarına bunu emreder!!!

Birgaripkul

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm selam.Benim de ilk aşkımdı, ilkler gerçekten farklı oluyor ama haklısınız artık sadece hayırlısını dilemekten başka çare yok, şükür üzerine kurulu hayırlı bir evlilik yapmayı diliyorum, Allah tövbelerimi kabul eder de geçmişi unutturacak insan çıkarır karşıma inşAllah..Teşekkürler :)

siz beni biraz yanlış anladınız sanırım, ben 6 sene flört etmedim , karşılık bulamadan sevdim.. gönül isterdi ki sizin söylediğiniz gibi olsun ama ilk tanıdığımda 16 yaşındaydım ne evlilik düşünebilirdim ne de çok fazla olgun olabilirdim.. ayrıca ne ailem ne yetiştiğim ortam sizin anlattığınız gibi bir evliliği gerçekleştirebilmem için pek uygun değil. keşke her birimizin hayatı tamamen islami kurallara uygun, islamı daha iyi anlayarak yaşayarak geçse.. ama ben bu yolda tek başımayım ve ne yazık ki yanlışlardan geçerek buraya kadar geldim. yine de hamd olsun belki çok günah işledim ama Allah yine de kalbimi karartmadı beni hala secdesine kabul ediyor, geç de olsa uyandım. şimdi 22 yaşındayım bu devirde o kadar zor ki iyi insanlarla karşılaşmak, kimsenin gerçek niyetini çözemiyorsun. Artık hayırlısını dileyip, Allah'a sığınıyorum sadece..

NETİCE

Suizanla değil hüsnüzanla doldursun Allah yüreklerimizi :)

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Karşılıksız sevmek - Karşılıksız aşk.
6 senedir birini karşılıksız seviyorum, o sevgimi biliyor ama benimle arkadaş olarak görüşüyor çünkü iyi temiz biri olduğumu düşünüyormuş ama aşk hissedemiyormuş. İçimdeki aşkın verdiği acı yüzünden çok günah işledim, isyan ettim, çok pişmanlıklarım oldu. Ama sonunda Tövbe ettim, kötü alışkanlıklarımı bıraktım, namaza başladım, sürekli zikir çekerek Allah a sığınıyorum. Sadece hakkımda Hayırlısını dilemeyi öğrendim. Ama bazı geceler rüyamda yine o çok sevdiğim çocuğu görüyorum ve çok etkileniyorum tüm çabalarıma rağmen bir şekilde aklıma düşüyor ve karar veremiyorum bunlar şeytani yine beni isyana, fani aşka sürekleyecek rüyalar mı yoksa Allah mı veriyor içime bu hissi? ondan vazgeçmeyi hayırlısını dilemek yerine hayırlısıyla onu mu dilemeliyim karar veremiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ? Belki sizin fikirleriniz beni aydınlatır.
hhım

Selamun aleyküm kardeşim, Ah ah eski günlerimi hatırlattın bana...Aynen senin gibi çok bağlıydım ona ama içimden bir ses de daima yanlış adım atma diyordu... bir gün istihare namazı kılıp yattım...Karma karışık her rengi gördüm; kırmızı ve siyah ağırlıklı ama...Nitekim en sonunda içim çok acıdı, kalmakla ona gitmek arasında çok mücadele ettim.

İki yılım buruk bir sevgi ve acıyla geçti.. Onun bana karşı hiç ama hiç bir ilgisi yoktu ama benim sevgimi adı gibi biliyordu.. Beni görmezden geldi ama ben yine de söz geçiremedim gönlüme! gel zaman, git zaman ne zaman dua edip yatsam, sabah kalktığımda içime bir sıkıntı oturuyor, bir şey engel oluyordu ona gitmeye!
Ama o zaman ettiğim şu duayı hiç dilimden düşürmüyordum ve çok faydasını gördüm; Allah'ım eğer sevdiğim insan benim için hayırlıysa içime öyle bir sevinç ve huzur ver ki; bununla bileyim doğru mu yanlış mı adım attığımı diye...

Bu duayı ne zaman edip yatsam, sabah kalktığımda içimde acayip huzursuzluk ve şüphe olurdu, ben de onunla konuşmaktan vazgeçerdim...Bana karşı kötü bir davranışı olmadı ama; hep bir adım atıcam zaman sanki bir el buna engel oluyordu...
Neyse Gönül sızım ablamın dediği gibi; kalbin ile aklın arasındaki köprünün ayarını iyi yapman lazım kardeşim, ileride hata yapıp, ömür boyunca kendi kendine hayatını zindan etme derim...

Allah her şeyin hayırlısını versin, benim yaptığım duayı yapabilirsin çok faydası oluyor...

Selametle, Allah sabır versin..duaa..

S@nem

Kurallara Uymadı
Üyemiz
İnsanların hayvanlardan öğrenecek çok şey var; özellikle de kedilerden... Bir kedi sizin onu sevdiğiniz kadar sizi sever, sevmeyi bıraktığınızda o da sizi sevmeyi bırakır...

Bizler, kediler kadar gururlu ve mesafeli olmayı becerebilsek, ikili ilişkilerimizde olması gerektiği gibi davranmayı bilsek, şüphesiz daha mutlu bir hayat süreriz.

Sevgi karşılıklı ise güzeldir, sizi sevmeyen birini sevmenin mantıklı bir açıklaması yoktur. Anne baba dışında yeri doldurulamayacak hiç kimse yoktur. Kimse sizi anne ve babanız kadar çok sevemez.

On kez evlenir-boşanırsınız, hayatınıza giren bu 10 kişide eşiniz, sevgiliniz olunur... Yeri doldurulamayacak insanlar yalnızca anne ve babanızdır. Bu yüzden hayatımızdaki boşlukları olması gereken insanlarla doldurmaya çalışmak en doğrusu olacaktır.

Sözlerim konuyu açanın şahsına yönelik yazılmadı, başlık konusu karşılıksız sevmek olunca birkaç kelam etmeden geçemedim...

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Eğer gönlün gerçekten sevdi ise; değil ona söz geçirmek feriştahı gelse vazgeçiremez kimse! bu insanın kendi elinde olan bir şey değil ALLAH'IN BİR LÜTFUDUR!

dikkat et insanoğlu!

Allah'ın gönlüne koyduklarına; sevgi, merhamet mi?

yoksa; yüzeysel bir sevgi ve bir damla merhametten yoksun kurak bir çöl mü?

Birgaripkul

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
emos_25 Aleyküm selam :) dua için teşekkürler :) bu konuda istihare nedense hiç aklıma gelmemişti onu da deneyeceğim

S@nem ben kedileri çok severim o yüzden bu benzetme çok hoşuma gitti :) ama benim bir kedim var şuanda memlekette ailemin yanında yani ayrıyız büyük ihtimalle ben ondan ayrıyken varlığımı bile unutuyor ama ben onu sevmekten vazgeçmiyorum.. bence gerçek sevgi çıkarsız karşılıksız sevmeyi de gerektirir ve aşkta mantık aranmaz.. akıldan ayrı işliyor gönül. yeter ki insanı günaha, yanlışa sürüklemesin..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kişi daima neden en çok sevdiği ile imtihan edilir...bunun sebebi, hikmettini bir düşünün......herkes kendince cevabını bulsun..

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İnsan sever ve evlenir. İşin bu sürecinde şu da düşünülmelidir. Sevgi olmayan bazı "şey"ler vardır ki onlar "sevgi"yi pozitif manada tetikler ve sevgiyi ziyade olumlu kılar, bu süreç içersinde bunların da ikame edilmesi gerekmektedir. Çoğu ailenin yuvası bunların zaafiyetinden dolayı çatırdıyor. Dikkat edilmelidir.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Kişi daima neden en çok sevdiği ile imtihan edilir...bunun sebebi, hikmettini bir düşünün......herkes kendince cevabını bulsun..

Kullara verdıgımız degerı Rabbımıze vermedıgımız için Ayrıca ZAAF.
Kardeşim sen hep aramızda kal burada çok şey ogrenıp hayata bakışını degıstırırsın.
Hayata bakışın degısırse hayatın da güzelleşir.
Yerinde olsaydım sadece Allahı zıkrederdim.
Kurtuluşun şifresi Allahı çokca anmaktır.
Herşeyın hayırlısını iste. çünkü Allaha sana herşeyi sunmaya hazır ama sen hazır olunca :)
Geçecek bu gunlerde geçecek önce tövbe edeceksın sonra da kıkır kıkır güleceksın :)
Selametle..
Ben sevdim senı :)

Birgaripkul

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
tozduman teşekkür ederim ben de sizi çok sevdim :) paylaşıp konuştukça rahatlıyor insan burdan bol bol faydalanmayı düşünüyorum :) yorum yapan herkesten Allah razı olsun

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör

Kullara verdıgımız degerı Rabbımıze vermedıgımız için Ayrıca ZAAF.Kardeşim sen hep aramızda kal burada çok şey ogrenıp hayata bakışını degıstırırsın.
Hayata bakışın degısırse hayatın da güzelleşir.
Yerinde olsaydım sadece Allahı zıkrederdim.
Kurtuluşun şifresi Allahı çokca anmaktır.
Herşeyın hayırlısını iste. çünkü Allaha sana herşeyi sunmaya hazır ama sen hazır olunca :)
Geçecek bu gunlerde geçecek önce tövbe edeceksın sonra da kıkır kıkır güleceksın :)
Selametle..
Ben sevdim senı :)

Allah razı olsun kardeşim, benim de içimden geçenlerdi bunlar...AKLIN YOLU BİR, nede olsa... cfbrvo

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Karşılıksız sevgi, tek yöne havi olmasın sakın,
Dikkat et! Pişmanlık duyarsın kalp ağlamasın!

:) :)

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
"Aşk" bambaşka anlatılamaz bir şeydir. Kimin kime aşık olacağı bilinmez. Hayalinize dahi gelmeyecek "aşk"ları reelinizde yaşarsınız.
Buraya kadar her şey doğaldır denilebilir. Olabilir mümkündür!
Önemli olan kişi "aşık" olduğunda, içersinde bulunduğu "an"ın sağını solunu, önünü arkasını, iyisini kötüsünü, doğrusunu ve eğrisini düşünebilsin! Önemli olan burasıdır.
Yani açıkçası, "aşk" insan aklını dumura uğratmamalı, "aşık", "an"ı haram helal merkezli kuşanabilmelidir.
Dualarımla.

Üst Alt