Kardeş anlaşmazlığı

Y

yunus emre

Kayıtsız
Misafir
selamün aleyküm önce ramazanınız mübarek olsun rabbim tekrarını nasip etsin inşallah ben 47 yaşında bir ev hanımıyım bir oğlum iki kızım var oğlum iki yıllık evli kızım altı yıllık evli.

İkisinden birer tane torunum var rabbim bağışlasın inşallah ve küçük kızım nışanlı annem rahmetli oldu yedi yıl oldu babam rahmetli iki yıl oldu.

biz beş kardeş iki erkek üç kız olarak babam annemden sonra beş yıl yaşadı ama annemi kaybetmenin acı sı ona çok acı geldi ve son iki yılını hasta ve bakıma muhtaç olarak geçirdi nur içinde yatsınlar inşallah.

Bu arada babam yaşarken ben elimden geldiğince babamın üç kızı olarak beraberce gül gibi babacığıma bakmamızı istediğim halde yalvardığım halde beni dinlemeyip abimin gelinine bırakıp bakıldığını söyleyip kendilerini tatmin ediyorlardı.

Velhasıl ben bu arada çok üzülüyordum bari geceleri sırayla babamızı yanlız bırakmayıp yanında olalım dediysemde nafile kardeşlerimin eşimle araları açık olduğundan benimde babamı evime almamı müsede etmediler.

Velhasıl rahmetli babacım pis bir evde bakımsız ve muhtaç bir şekilde rahmetli oldu evlatlarını son zamanlarda anlamıştı bir seferinde bana ağlamaklı ben herhalde çocuklarıma ağır geliyorum dedi ve ben sarılıp olurmu öyle şey babacığım biz senin evladınız bizim evlatlık borcumuz ve gönülden geliyoruz dedim ve çok ağladım.

Babam, Alzheimer hastası idi geceleri yanında bizi isterdi ama malesef sırası gelen kaçıyordu yanlız bırakıyordu nur içinde yat babacığım mekanın cennet olsun şimdide babamdan olan miras hakkımı vermek istemiyorlar eşimden dolayı bana ne gibi bir öneride bulunursunuz fazla oldu galiba kusura bakmayın önerilerinizi bekliyorum rabbim sizden razı olsun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum Selam Hosgeldiniz kardesim...
Serdar baskanim bu konuya siz cevap verebilirmisiniz...cunku bildiginiz gibi Turkiyede yasamiyorum ve bu miras hukuk konusu bana cook yabanci..
zaten kendimde boyle bir sorun yasadim! kendi sorunumu hal edemiyen baskasina bu konuda nasil yardimci olabilir ki?
Biz de 8 kardesiz..Babam 20 sene once Hakka kavusunca..
annem tek basina babamdan kalma buyuk evde hamd olsun rahatlikla hayattini surdurur iken 2001 yillinda beyin komasindan sonra felclenince..
Yillin 9 ayina bakici tuttuk..3 ayini da ben gidip hizmettini goruyor ve tatille sirtimda ozel arabalar ile goturuyor ve aylik da buradan her ay
muntazaman bakim parasini gonderiyordum.. sorun yoktu..cook da mutlu idim..O benim Cennetim idi tabiki bakacaktim..
Keske buraya yanima aldirabilseydim ama uzun yollu kaldiramaz dedikleri icin elimden gelen anca maddi olarak bakabiliyordum Hamd olsun..
Rabbim biz 8 kardesi annemiz ile imtihan ediyordu...
bu imtihanda bir cok kardesim kazanma kusaginda kaybetti malesef..
O para hayattimda en zevk ve mutluluk ile harcadigim para idi...
annemin dualari oyle bana huzur veriyordu ki...bu his anlatilamaz..
2008 yillinda annemi kaybedikten sonra kardesler miras kavgasina girmis.. en buyuk hayirsiz agbim..mirasin
%50 sini istiyor gerisini siz kendi aranizda paylasin dediginde tabiki diger kardeslerim kabul etmedi...
ben ise Allah-in Adalettine siginarak o mirastan feragat ettim.. cunku Hamd olsun ne o paraya nede o kavga ve huzursuzluklara ihtiyacim yoktu...
su kisacik omrumu Mevlana misali Sevgi, huzur, baris..insanlik icinde gecirmek istiyorum...
onlar halen birbirini yiyorlar.. kardesler arasinda birlik olmadigi icin ev satilamiyor.. evden gelen 3 kirayi buyuk agbim aliyor..ve ablam istediginde tehdit ediyor...
diyecegim su ki..Allah insanin karsisina vicdansiz..Allah korkusu olmiyan kisileri cikarmasin..veya o insanlara hidayet versin..
Allah cc.Cümlemizi kul hakkından korusun ..

Bir gün Süleyman Peygamber (a.s) bir karıncaya bir yıllık yiyeceğinin miktarını sorar.
Karınca da;

“Bir buğday tanesi yerim” diye cevap verir.

Cevabın doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen Süleyman Peygamber (a.s) karıncayı bir şişeye koyar.
Yanına da bir buğday tanesi koyarak hava alacak şekilde şişeyi kapatır. Ondan sonra da bir yıl bekler.
Müddeti dolunca şişeyi açtığında bir de bakar ki karınca buğday tanesinin yarısını yemiş, yarısını da bırakmıştır. Kendi kendine meraklanır. Acaba neden yemedi?

Bunun üzerine Hz. Süleyman (a.s) karıncaya buğday tanesini tamamen neden yemediğini sorar.
Karınca da,
“Daha önce benim yiyeceğimi yüce Allah (c.c) verirdi.
Ben de O’na güvenerek bir buğday tanesini tamam olarak yerdim. Çünkü O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi.
Fakat bu işi sen üzerine alınca doğrusu nihayet bu aciz bir insandır diye sana pek güvenemedim.
Belki beni unutup yiyeceğimi ihmal edebilirsin. O yüzden de bir yıllık yiyeceğimin yarısını yiyerek, diğer yarısını da ertesi yıla bıraktım” diye cevap verdi.

Yüce Allah (c.c) cümlemizi kul kapısına baktırmaktan korusun,hiç kimseye muhtaç etmesin.Amin..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykum Selam Hosgeldiniz kardesim...
Serdar baskanim bu konuya siz cevap verebilirmisiniz...cunku bildiginiz gibi Turkiyede yasamiyorum ve bu miras hukuk konusu bana cook yabanci..

Selamün aleyküm, Kendisine miras hakkı verilmeyen kişinin çözüm yeri dünyada mahkemelerdir. Ahirette ise herkesin bildiği İlahi adalet tecelli eder. Mahkemeye gidip hakkınızı arayın demekten başka bizim yapacağımız birşey yok maalesef. Buradan ancak teselli verebiliriz. Hukiki boyut için dediğim gibi tek müracat yeri mahkemedir. Her nekadar biz olayların ayrıntısını bilmesek de. Miras paylaştırma işi veraset ilamı alırken resmi olarak siz istemeseniz dahi mahkeme tarafından yapılır. Yani sizin mirasdan doğan bir hakkınız var ise onu kimsenin size vermeme gibi bir yetkisi ve durumu olamaz.

Tabi bu standart şartlarda böyle dediğim gibi sizin farklı veya özel bir durumunuz olabilir. O nedenle hakkınızı mahkemede aramanız gerekir.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selamun aleyküm, sizinde ramazanının mubarek olsun rabbim cümlemize tekrarını nasip etsin inşallah
Gördüğüm kadanıyla sizin durumunuzda benim durumumla aynı gibi görünüyor :)
Ama benim sorunum dayımın (kayınpederim) çocuklarıyla olsada neticede kardeş sayılırız anladığınız gibi eşim dayımın kızı;)
Dayım yıllar önce sizlere ömür, bu mevzu biraz derinlere indiği için kısa yoldan anlatacağım. (başkan bu meseleyi biliyor:) )
Geçtiğimiz yıllarda kayınçımın yanına gittik işe yaramayan bir tarla satmak için teklife gittik ama bakın Annemle Dayım iki kardeşler başka kardeşleri yok yani bütün taşınmazlara yarıcıyım + eşimde geri kalan diğer yarının 1/5 ne sahip Benim akıllı kayınçı annem ve eşime ne dese iyi:tüüh:,
anneme; senin buradan çıkalı 60 sene olmuş, eşimede; seninde 30 sene olmuş sizin burda daha ne hakkınız var, demezmidfgtn
Dedi, dedi ama şimdi bin pişman çünkü busene olmazsa önümüzdeki sene içinde oturduğu evde dahi satılacak,
şimdi yana yana adam arayıp duruyor bulduğu adam güya aramızı bulacakta biz davamızdan vaz geçecez ula ben tükürmüşüm bikere satış kararı alınıp mahkememde bitmiş daha bunun geri dönüşü olurmuhmmnn
Değerli kardeşim türkiyede kanun var nizam var, eski düşünceli kişiler yıllar önce evden gelin olarak çıkıp giden kız kardeşlerine, halalarına hernekadar burda hakkın yok alamazsın desede kanun böyle demiyor kardeşim ama şunu söyleyeyim ev, yer (toprak) bölmek baya uzun sürüyor fakat icraşuul yaparsan yani mahkemeyle satarsan birde sağlam bir avukat tutarsan mhk çok sürmez hakkını alırsın, ama yok satmıyacam bölüpte alacam dersen ozaman bölmek için belki ömrün,de yetmeyebilir kardeşim,
en sağlam mahkeme ile satmak ve kimse gık bile diyemezsırıtık.:,
Gerçi bizimki gık mık dedi iki kere temyize gitti oyalamak için duruşmalara katılmadı vs ama neticede nihai karar verildi kanun haklıdan yanacfbrvo

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kadeşler arası rekabet ve kıskançlık her ailede görülür. Kıskançlığın etkileti çok yıpratıcı olabilir. Ancak hiçbir çocuk kardeşini kıskandığını kabullunmekten hoşlanmaz. Kardeş rekabeti, çocuklar arasında sözlü ve fiziksel saldırganlık ve çatışmayla su yüzüne çıkabilir. Okula başlama da olası bir rekabet için alevlenme noktası sayılabilir. Çünkü bu durum kardeşinin önceki başarılarının ve davranışlarının değerlendireceği anlamına gelebilir.

Üst Alt