Kalp Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Kardiyovasküler rahatsızlık olarak da bilinen kalp tıkanıklığı ölümlere neden olan bir rahatsızlıktır. Yüksek kolesterole bağlı olarak kan damarlarının iç çeperlerinde plaklar oluşur. Zaman içerisinde bu plaklar kan pıhtılaşmalarına yol açar. Bu kan pıhtıları gevşeyip kan damarları içerisinde ilerlemeye devam ederken kalp damarlarını tıkayabilir. Bu durum sürekli olarak tekrarlanırsa kalbe giden kan akışı zarar görebilir. Bu da kanın yeterli miktarda oksijen almaması anlamına gelir.

Kalp tıkanmaları neden oluşur?

Kalp tıkanıklıkları damarlar içerisinde kan pıhtılarının oluşmasına yol açar. Peki, kalp tıkanıklıklarının nedenleri nelerdir? Erken yaştan itibaren kan damarları içerisinde yağlanmalar oluşmaya başlar. Yağların giderek birikmesi sonucu damarlarda plaklanmalar olur. Bu plaklar ileri zamanlarda kırılarak sağlık için oldukça tehlikeli kan pıhtıları haline gelirler.

Kalp tıkanıklıklarının belirtileri nelerdir?

Kalp tıkanıklığının ciddiyetine bağlı olarak belirtiler de değişiklik gösterir. Bununla birlikte belirtiler ile karşılaşan kişiler mutlaka tıbbi yardım almalıdır. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

Üst karın bölgesinde ağrı
Üst karın bölgesinde yanma hissi
Yemek yemeye bağlı olmayan hazımsızlık
Çene, boyun ve kola yayılan göğüs ağrısı
Yavaş ve düzensiz kalp atışları
Baş dönmesi, yorgunluk, bayılma
Göğüste baskı hissi ve nefesiz kalma
Mide bulantısı, kusma ve boğazda tıkanma hissi
Cilt renginde solukluk
 
Üst Alt