Kalp kalbe karşıdır, derler, aslı var mıdır?

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
“Kalp kalbe karşıdır.” sözü, insanların tecrübelerinden kaynaklanan anonim bir muhtevaya sahiptir. Araplar da “Minel kalbi ilel kalbi sebîla = Kalpten kelbe yol vardır.” derler. Kanaatimizce, bu söz genel bir kural olarak doğrudur, fakat her zaman geçerli olmayabilir.
Örneğin, kalbimizi kendisine açtığımız, sevgi ve sempatiyle baktığımız kimseden de -genellikle- aynı karşılığı görürüz. Tersine, kalbimizi kendisine kapalı tuttuğumuz, hoş görmediğimiz kimseden de aynı karşılığı görürüz.
Fakat bazen çok şiddetli aşka tutulanlar, karşı taraftan aynı karşılığı görmeyebilirler. Bunun bir hikmeti de kalbin yaratılış sırrında saklıdır: Kalbin en derin köşesi (süveyda-i kalp) en şiddetli sevgi potansiyelini taşımaktadır. Bu sevginin karşılığı, ancak cemal ve kemali sonsuz olan yüce Allah’tır. Bunu yanlışlıkla bir yaratık için kullandığımızda, karşıdaki kalp bunun yanlışlığını hisseder ve ters tepki gösterir. Aşıkların genellikle karşılık görmemekten şikâyette bulundukları olumsuz tavrın bir hikmeti budur.
İslam’da hüsnüzannın esas alınmasının bir hikmeti de toplumda sevgi zemini oluşturmaktır. Hüsnüzanla bakan karşıdaki insana güzel gözle bakar, iyi insan olarak düşündüğü için onu sempatik bulur ve karşıdan da genellikle aynı karşılığı görür. Böylece cemiyette karşılıklı saygı ve sevgi hâkim olur, insanlar hayattan lezzet alır.

sorularla islamıyet

suzzy

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kalpten Kalbe yol vardır. başımdan şöyle bir şey geçti. Eşimle evde kahvaltı hazırlıyoruz. Akşam yatarken hiçbirşeyim yoktu. Sabah kalktığımda sesim kısılmıştı. Rüyamda da eşim bana dondurma almıştı. ( bu arada kış ayındayız) Eşime dedim ki bak rüyamda bana dondurma aldın, yedirdin sesim kısıldı dedim. Birden çok şaşırdı anlam veremedim. Neden bu kadar şaşırdın dedim. Dedi ki ben de rüyamda sana dondurma alıyordum :) Ve biz hiç o sıralar dondurmadan konuşmamıştık.

Konu açılmışken şöyle bir yaşanmış hikayemiz var onu da paylaşmak isterim. Aşure ayındayız. Herkes aşure yapıp birbirine dağıtıyor. Tepsiler gözümüzün önünden geçiyor. Annemin de canı çok aşure çekmiş. Durumumuz yoktu o sıralar yapamamıştık. Bize de getiren olmadı. Annem o kadar çok istemiş ki gece rüyasında Peygamber Efendimiz (sav) anneme aşure göndermiş. Annemde tıka basa yemiş şükrede şükrede rüyasında. Sabah uyandığında annemin karnı tokmuş ve en ilginç olan yanı ise küçük erkek kardeşim sabahları uyandığında annemin yatağına giderdi. Anneme demiş ki 'Anne ağzın aşure kokuyor' :)
Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler .

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Kalpten Kalbe yol vardır. başımdan şöyle bir şey geçti. Eşimle evde kahvaltı hazırlıyoruz. Akşam yatarken hiçbirşeyim yoktu. Sabah kalktığımda sesim kısılmıştı. Rüyamda da eşim bana dondurma almıştı. ( bu arada kış ayındayız) Eşime dedim ki bak rüyamda bana dondurma aldın, yedirdin sesim kısıldı dedim. Birden çok şaşırdı anlam veremedim. Neden bu kadar şaşırdın dedim. Dedi ki ben de rüyamda sana dondurma alıyordum :) Ve biz hiç o sıralar dondurmadan konuşmamıştık.

Konu açılmışken şöyle bir yaşanmış hikayemiz var onu da paylaşmak isterim. Aşure ayındayız. Herkes aşure yapıp birbirine dağıtıyor. Tepsiler gözümüzün önünden geçiyor. Annemin de canı çok aşure çekmiş. Durumumuz yoktu o sıralar yapamamıştık. Bize de getiren olmadı. Annem o kadar çok istemiş ki gece rüyasında Peygamber Efendimiz (sav) anneme aşure göndermiş. Annemde tıka basa yemiş şükrede şükrede rüyasında. Sabah uyandığında annemin karnı tokmuş ve en ilginç olan yanı ise küçük erkek kardeşim sabahları uyandığında annemin yatağına giderdi. Anneme demiş ki 'Anne ağzın aşure kokuyor' :)
Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler .

O can çekmesi durumu çok garip.Bir defasınca canım çikolata çekti.Hergün yerim ama o gün evdeyim.Ailemden para istedim,aksilik bozuk para çıkmadı.İçime oturdu benimde.Yatağıma uzandığımda,ALLAH'IM şımarıklık ediyorum ama canım çok çikolata çekti dedim.Ertesi gün kendim aldım,annem almış,babam normalde hiç almazdı o almış gelmiş bıkana kadar çikolata yedim :D

Zül Celali Vel İkram

:)

Üst Alt