Kafeinsiz Kahve

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Tüm dünya genelinde tüketilen bir içecek olan kahveyle ilgili en önemli eleştirilerden birisi hiç kuşkusuz ki kafein içeriyor olmasıdır.

kafeinsizkahves0c6w97b53.jpg

Kahve şirketleri, bu eleştirilerden yola çıkarak kafein içermeyen ya da daha doğru bir deyişle çok az miktarda kafein içeren kahveler üretmek için büyük çabalar göstermiştir. Kafeinsiz olarak isimlendirilen ve özel bir takım süreçlerden geçirilerek bu hale getirilen kahveler, böylelikle içlerindeki kafeinin yaklaşık yüzde 97 ile 99’unu kaybetmiş olurlar. Avrupa Birliği’nin bu konudaki standardı kahvenin içindeki kafeinin yüzde 99’nun çıkartılmış olmasıdır. İyi bir kafeinsiz kahve, kafeini çok azaltılmış olmakla birlikte genel itibarıyla klasik kahve tadını ve aromasını korumalıdır.

Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve içerisinde 400 civarında farklı kimyasalın bulunduğu bir içecek olduğu ve tüm bunların bileşimi kahve aromasını ve tadını oluşturduğu için bu kimyasallarından içerisinden sadece kafeini çekip çıkartmak zor bir iştir. Bunun için geliştirilmiş 6 farklı temel yöntem bulunmaktadır:

1- Roselius Süreci
2- İsviçre Su Süreci
3- Doğrudan metot
4- Dolaylı metot
5- Karbondioksit Süreci
6- Trigliserit Süreci


Bu süreçlerde farklı teknolojik yaklaşımlar izlenmekle birlikte, kahvenin kafeinsizleştirilmesinde esas olarak şu mantık vardır:
Süreç kahve çekirdekleri hamken yani kavrulmamışken yapılır. Çekirdekler buharda pişirilir ve sonrasında kahvenin kimyasal bileşimine mümkün olduğunca yakın ama kafein içermeyen bir çözücü içeren suyla yıkanır. Bu süreç, kahvenin içindeki kafein miktarı çok azalana dek yaklaşık 8 ila 12 kez tekrarlanır.

Kafeinsiz Kahve Zararlı mıdır?

Kafeinsiz kahvenin kalp krizi riskini artırdığını ya da kanserojen bir takım tetikleyiciler içerebileceğini savunan bir takım bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, kafeinsiz kahvenin kesin olarak sağlık sorunlarına yol açtığı henüz ispatlanmış değildir.

Bununla birlikte, kafeinsiz kahve nihayetinde kahvenin bir takım doğal olmayan süreçlerden geçirilmesi ile elde edildiği için yoğun olarak tüketilmemesi faydı olacaktır.

Kafeinsiz Kahvenin Alternatifi Nedir?Kafeinsiz kahve tüketmek yerine, şu iki alternatif yol tercih edilebilir:

- Tüketilen kahve miktarı azaltılabilir.

- Doğal olarak daha az kafein içeren kahve türleri tercih edilebilir. Örneğin, arabica tarzı kahveler robusta kahvelere kıyasla yaklaşık yarı yarıya daha az kafein içermektedir. 2004 yılında Etiyopya’da bulunan bir arabica tarzı kahve çekirdeğinde çok az miktarda kafein bulunduğu tespit edilmiştir.
 
Üst Alt