Kaçış Sendromu Hastalığı

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25

Kacis Sendromu Hastaligi

Saglik bilgileri yazimiza az bilenen hatta hic duymadigimiz hastalik bilgileri ile devam ediyoruz. Bu yazimizin konusu Kaçış Sendromu Hastalığı diger ismi ile Capillary leak syndrome.

Kaçış Sendromu Hastalığı (Capillary Leak Syndrome) Turkiye'de Mehmet Ali Erbil'in yakalanmasiyla bilinmeye basladi.

Kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren hastalık, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması" olarak tanımlanmaktadır.

Tekrarlayan şoklarla kendini gösteren sendrom, bu krizlerden 24 saat önce gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi, halsizlik, yorgunluk, hafif ateş gibi belirtiler veriyor. Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor. Krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanıyor.

Sendromu 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson'dur. Çok az görülen bir hastalık olup, dünyada sadece 40 vakaya rastlanmıştır. ABD'de 10, Fransa'da 32 kişide Türkiye'deyse ilk defa M.Ali Erbil'de rastlanmıştır.


Kacis Sendromu Hastaligi Belirtileri
Hasta ayda bir kez krize girebilir ya da senelerce hiç belirti vermeyebilir.

* Tansiyon düşmesi
* Kanın koyulaşması hemoconcentration
* Kanda albumin azalması hypoalbuminemia
* Vücutta şişmeler, ödem oluşumu.

Kacis Sendromu Hastaligi Tedavisi
Kesin iyileşme olmamakla birlikte, krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanmaktadır.
Alıntıdır
 
Üst Alt