İstimna(mastürbasyon) rahatsızlığı

  • Konbuyu başlatan Hidayet_notları
  • Başlangıç tarihi
H

Hidayet_notları

Kayıtsız
Misafir
İstimna ve artan şehvet depresyon belirtisidir. Çörek otu her gün bir tatlı kaşığı tüketilmelidir. Çörek otu kimyasal olmadığı için uyku vermez.Ama depresyona fayda sağlar. Çok şehvet artmış ise gerekirse bir avuç çörek otu yiyin. Harama bakmak ve istimna kötü bir iştir. Mühtehcen hayel ve içerikler çok sakıncalıdır. Gözleri haramdan koruyarak mühtehcen hayelden kurtulmalıdır. Çok tövbe edilmelidir. Harama bakanın gözlerine eritilmiş ateş
dökülecektir. Kıyamet günü her kez ağlayacak harama bakmayan aglamayacaktır. Gözler önüne gelen mühtehcen hayeller harama bakılmaz ve istimna yapılmazsa kaybolur. Ama süreç gereklidir. Nasuh tövbesi ile tövbe edilmelidir. Ya Allah ismi her gün 100 yada 1000 defa zikredilmelidir. Çok dua okunmalıdır. Dalalet,fisk, küfürden Allah'a sığınmalıdır. Allah çok zikir edilmelidir. Her gün tövbe istiğfar duası 2 - 3 kez okunmalıdır. Devamlı Allah'tan "dünyada ve ahirette güzellik ver" diye dua edilmelidir. Allah dostlarının duaları her gün okunmalıdır. Günah işlemekten Allah"a sığınmalıdır.
 

Kayıtlıüye

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
55
İstimna(mastürbasyon)zinaya düşme tehlikesi olduğunda caiz olur. Aynı zamanda istimna(mastürbasyon) sol el ile caizdir.
 

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Mesajlar
825
Müminun Suresi, 5-7 ayetlerinde şöyle buyurulmaktadır:

İffetlerini korurlar; Sadece eşleriyle veya ellerinin altında olanlarla (câriyelerle) yetinirler, bundan dolayı da kınanacak değillerdir. Ama her kim bunun ötesine geçmek isterse işte haddi aşanlar onlardır.

Haddin ötesine geçenler derken, kastedilen, çok açık olduğu üzere, zina edenler, mastürbasyona başvuranlardır. Bu ayette, böyle kişiler için "haddi aşanlar" denmiştir.

Diğer bir rivayette şöyle buyurulmaktadır,

"Elini nikâhlayan (mastürbasyona baş vuran) melundur (Melun - Lanetlenmiş, Kötü, Alçak, Gazap edilmiş bir kimse)."

Diğer bir rivayette şöyle buyuruluyor:,

"Elleri hamile olarak haşredilecek bir kavim duydum. Bunların elleriyle istimna yapanlar olduğunu sanıyorum".

Diğer bir rivayette yine buyurulur:

Gençler! İmkan bulanlarınız evlensin, çünkü bu, gözü ve iffeti daha iyi korur. Bunu yapamayan oruç tutsun çünkü orucun bunu sağlayacak bir kamçısı vardır

Gözü korur derken, sizi göz zinasından korur kastedilir. İffeti korur derken kastedilen ise, sizi zinadan ve mastürbasyon(istimnâ)dan korur anlamına gelir.

Efendimiz (s.a.v) rivayetten anlaşılacağı üzere, böyle şeylerden korunmak için Oruç tutmanız gerekir diye buyuruyor.

Oruçtan ziyade, namaz yoluylada bu alışkanlıklar unutula bilir.

İmam Şafii (r.a.) önceleri, İstimanın CAİZ olduğunu sanıyordu (dolayısı ile Şafiilik mezhebi, Mastürbasyonda herhangi bir sorun görmezdi).
İmam Şafii (r.a.) araştırmaları sonucu, İstimnanın HARAM olduğu kaanatine vardı.

Hz.Ahmed bin Hanbel (r.a.), Mastürbasyonun Helâl olduğunu sanardı. Bunu, Hz.Hanbelin (r.a.) söylediği şu sözden anlaya biliriz:

"Meni, vücudun, dışarı atmaya muhtaç olduğu bir şeydir, onu eliyle atan kan aldıran gibidir ve caizdir."

Hz.Hanbel, bu konuda yanlış düşünüyormuş demekki.

Hz.Peygamberin amcası İbn Abbasa, Mastürbasyon caiz mi? Sorusu sorulduğunda, şöyle söylemiştir:

"Zina yapmaktansa bu iyidir".

İbn Abbas, burda mastürbasyonun caiz olduğunu dememiş. Sadece, Zinadan daha hafif olduğunu söylemiştir.

İbn Abbas,

"Evet caizdir" diye açıkça söylemek yerine,

şu sözü (zina yapmaktansa bu iyidir) söylemiştir. Bu sözden anlaşılacağı üzere, İbn Abbas, zina gibi, mastürbasyona da iyi gözle bakmıyordu.

İslâm dini, görüldüğü üzere, genellikte mastürbasyona çok kötü bir gözle bakmıştır, dolayısıyla, mastürbasyon zararlı olduğu için bu böyledir.

------------


Eğer, kişi dayanamazda, zinaya başvurma kararına gelirse, mastürbasyon yapması şarttır. Eğer böyle bir tehlike yoksa, yapması caiz değildir. Vesselâm.
 
Üst Alt