İspanyol Usulü Biber Dolması

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
9 dolmalık iri ve yeşil biber,
300 gram yağsız koyun kıyması,
300 gram yağlı dana kıyması,
1/2 kilo olgun domates,
1 baş iri soğan,
1 diş sarmısak,
1 demet maydanoz,
2 körpe havuç,
1 sap kereviz
3 yumurta,
1 dilim bayat ekmek içi,
ekmek dilimini ıslatacak kadar süt,
2 bardak zeytin, yağı,
yeteri kadar tuz ve karabiber,
yeteri kadar un ve kurutulmuş ekmek tozu.

Yapımı: Rendelenmiş soğanın yarısını bir tavaya koymalı. Dört çorba kaşığı zeytinyağı kattıktan sonra tavayı ateşe oturtmalı. Tahta kaşıkla karıştırarak soğanları kavurmalı. Soğanların rengi dönünce üzerleri kazınmış, rendelenmiş havuçları ve yıkandıktan sonra kıyarcasına ince doğranmış kereviz yapraklarını ve kıyılmış maydanozun yarısını katmalı. Sebzeler iyice ölünceye kadar bunları karıştırarak kavurmalı. Tuzunu ve biberini serptikten sonra sıkılarak ince delikli bir süzgeçten geçirilmiş domates suyunu katmalı. Salçayı pişirmeli. Salça pişince 1 kaşık un serperek karıştırmalı ve bir taşım daha kaynatmalı. Oldukça koyulaşmış olan salçayı bir kenara bırakmalı.
Bu işleri yaparken bir kuşaneye kalan rendelenmiş soğanla dövülmüş sarımsağı, iki kaşık zeytinyağıyle birlikte koyup kabı ateşe oturtmalı. Tahta bir kaşıkla karıştırarak soğanları kavurmalı. Soğanın rengi pembeleşince koyun ve dana kıymalarıyle kalan kıyılmış maydanozu katmalı. Sütte ıslatılmış ekmek içini iyice sıkıp ufaladıktan sonra kıymanın içine atmalı. Karışımı karıştırarak kavurmalı. Kıymayı suyunu iyice çekinceye kadar karıştırarak pişirmeli. Sonra kuşaneyi ateşten indirip içindekileri bir kenarda soğutmalı.
Biberleri uzunlamasına ortadan ikiye bölmeli. Çekirdeklerini ve çekirdek yataklarını çıkardıktan sonra iyice yıkamalı. Kıymalar soğuyunca bunların içine bir yumurta kırmalı ve iyice karıştırarak bunları birbirine yedirmeli. Sonra bu harçla yarımşar dolmalık biberlerin içlerini doldurmalı.
Doldurulmuş biberleri önce una, sonra çırpılmış yumurtaya, sonunda kurutulmuş ekmek tozuna bulamalı ve kızgın zeytinyağının içine atıp nar gibi kızartmah. Bütün biberler kızarınca bunları pyrex bir kayık tabağa düzenli bir biçimde yerleştirmeli. Salçayı gezdirerek üzerlerine dökmeli. Sonra bu kabı olduğu gibi fırına sürmeli ve yemeği pişinceye kadar fırında tutmalı. Yemeğin suyu yetmezse gerektikçe sıcak su katılabilir
 
Üst Alt