İslam'da Domuz Eti Neden Yasaklanmışdır?.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
9,111
Tepkime puanı
81
İSLÂM'DA DOMUZ ETİ NEDEN YASAKLANMIŞDIR?.
Çünki domuz, insanlara zararlı olan ve hastalık bulaşdıran bir hayvandır. Bu hastalıklardan biraz sonra bahsedeceğiz.
Ancak hemen ifâde edelim ki bu yasak, sâdece domuza has değildir; domuz gibi leşlerle beslenen diğer hayvanlar, yırtıcı kuşlar, yırtıcı kara hayvanları ve bâzı deniz hayvanları için de geçerlidir.
Aslında bütün bu hayvanlar, Allah'ın yaratdığı birer mahlûkdur. Ve hepsi de insan için yaradılmışdır. Her birinin yeryüzünde bir vazîfesi ve tabîatdaki dengenin sağlanmasında önemli rolleri vardır.
Ancak bu hayvanlar bu vazifeyi yerine getirirken, bir kısmının insan sağlığına zarar vermesi mümkündür. Fakat bu hayvanların insana daha zararlı olabilecek şeyleri ortadan kaldırarak tabîatdaki dengeyi sağlamak gibi bir vazifeyi yerine getirdikleri de bir gerçekdir.
Meselâ: Etleri yasaklanan tüm hayvanların ve bunlar arasında bilhassa domuzun, insanlara hastalığı bulaştırmasına karşılık, her pisliği hattâ leşleri bile yiyerek insanda hastalık yapabilecek pek çok sebebi ortadan kaldırması buna bir misâl teşkil eder.
Bir ara Hindistan'da sokakların temizliği, sokaklara salıverilen domuzlara yaptırıldı.
EVET: Domuzun da yeryüzünde bir vazîfesi var; bu kendine verilen tabîî vazifeyi her canlı gibi o da yerine getiriyor. İlâhî takdir, diğer eti yasaklanan hayvanlar gibi onun da etini ve herşeyini yasaklıyor. İnsanoğlunun buna uyması, kendi menfaati gereğidir. Lâkin insanların çoğu bunu bilmezler.
EVET; domuz eti neden yasaklanmışdır ve neden yasaklanmalıdır?
Daha önce de belirtdiğimiz gibi domuz, gerçekden pis bir hayvandır; etinin ve herşeyinin insan için çok zararlı olduğu ayan-beyan ortaya çıkmışdır.
Tababet, bu zararları ortaya çıkarmasaydı, gene de mü'minler: (Allah'ü Tealâ domuz etini yasakladı) diye onu yemezler ve ona âid herşeyden kaçınırlardı.
 
Üst Alt