İnşirah'a Acıkmış Gönüller

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
984
Tepkime puanı
16
***...İnşirah'a Acıkmış Gönüller...***

Biz senin göğsünü inşirah etmedik mi?.. İndirmedik mi üzerinden ağır yükünü?.. (İnşirah-1/2)

Arapça da Şe-Ra-Ha kökünden gelen İnşirah; Yarılma Kesilip Açılma Deşilme Cerrahi Müdahale anlamlarına geliyor.
Rasül ömrünün farklı dönemlerinde 3 ayrı inşirah yaşamış:

1-Süt Anne Halime’nin yaylasında 2-4 yaşlarında iken; çocuklarla oynadığı esnada Cebrail’in gelerek sinesini yarması kalbini alıp yıkaması ve sonra yerine koyması şeklinde tasvir edilen olay.

2-İlk Vahyin gelişi sırasında Hira mağarasında Cebrail’in “OKU” diyerek sıkması şeklinde uygulanan inşirah.

3-Mi’rac arifesinde İsra (gece yürüyüşüne) çıkmazdan önce Kabe’de dua ederken uygulanan İnşirah.

Bu 3 inşirahın zamanlamaları ve uygulanma biçimleri nasıl bir mana fısıldar bu da inceden inceye düşünülmeli!... Altını çizmek istediğimiz nokta; inşirahın sanıldığı gibi birdenbire işlerin düzelmesi hayat konumunun yükselmesi maddi sıkıntıların bitivermesiacının birden bire sevince dönüşmesi olmadığıdır!.. İnsanımız iç huzuru yada feraha çıkmak deyince maddi-sosyal konum itibarı ile yokuştan düze çıkmak âmiyâne tabirle köşe dönmek hayatının en büyük şansını kucağında bulmak gibi bedensel rahata dönük manalar anlıyor.

Oysa inşirah bu değil!... İnşirah; tamamen gönle evrensele ukbâya ebediyete dönük bir kavram. Lügat anlamından girersek inşirah; bir ameliyat!... Ameliyat ise; bıçak acı kan iğne uyuşma kendinden geçme var olana müdahale dokuyu bozma organı değiştirme iç bünyede mevcut cerahati irini uru söküp alma demek!..

Kolay mı ameliyat?
Güle oynaya ameliyat masasına yatan gördünüz mü hiç?..
O halde İnşirahın manası bizim bildiğimiz türden bir rahata kavuşma değil.

Ya ne öyleyse?..

Cebrail; CEBBAR isminin mazharı..
Cebbar ne demek Esma-i Hüsna’dan okuyalım:
EL-CEBBÂR Kırılanları onaran eksikleri tamamlayan; Dilediğini zorla yaptırmaya muktedir olan... Bu ism-i şerif cebir maddesindendir.
Cebir "Kırık kemiği sarıp bitiştirmekeksiği bütünlemek" mânasına geldiği gibi "icbar etmek" yani "zorla iş gördürmek" mânasına da gelir.

Bu mânaya göre ALLAH Teâlâ Cebbâr'dır.
Yani kırılanları onarır eksikleri tamamlar her türlü perişanlıkları düzeltir yoluna kor.

Maddeleyerek çözüme gidelim:

1-İnşirah; bir ameliyattır.
2-Her ameliyatta bıçak acı sızı yara olur.
3-Ameliyatı yapan doktor hastaya sormaz bildiğini okur. Acıta acıta yapar dilediğini!..
4-Dertten arınmak isteyen; gönüllü yatar doktor önüne.
5-Ameliyatsız dert cerahat ur atılmaz bünyeden.

Şimdi iç huzuru ve hakikati kuşanarak selamete erme manasına olan inşirahın nasıl geliştiğini tespite çalışalım.

1-Size cebir uygulanacak Cebrail’iniz gelecek: Cebrail vahyi getirirken ve gönlüne inşirah verirken sıktı Rasülü. Öylesine sıkılır bunalırdı ki simasından terler akar bedeni binlerce volt cereyan verilmişçesine titrer dururdu.

Hakiki huzura ermek için birileri veya bazı olaylar sıkacak sizi. İş kaybı yakının ölümüuzun süreli bir hastalık iflas dışlanma aşağılanma olarak sıkacak sizi Cebrail. Böyle bakarsanız olaylara her sıkıntı; yeni manalar için bir ameliyat size. Her sıkıntı; gönül huzurunuza kapı açacak bir eşik aslında.

2-Belanız gelecek ve mutlaka acıtacak: Evet acısız ameliyat yok. Belalarla sınanacak acı duyacaksınız. Duyacaksınız ki; gece yarısı seccadeler ıslansın!...

Acıyacak ki; şimdiye kadar acı verdiklerinizin halini bilebilesiniz.
Yoksa nasıl anlayacaksınız hayatı?..

Deneneceksiniz!...
Tutunduğunuz değerlere bıçak sokacaklar.
İtibar makam şöhret unvan ne varsa yara alacak.
Çünkü bunlar sizin urlarınız. Onlarla yaşamak güzel görünse de sizi tüketen şeyler onlar! Haktan perdeleyen örtüler. O örtüleriniz yırtılacak paramparça edilecek!..

3-Doktorunuz bulacak sizi: Kendi kendine evde yatarken olmayacak bunlar. Doktorunuz bir günmutlaka karşınıza çıkacak.

Seveceksiniz bel bağlayacaksınız Ona. Ama benliğinize neşter saplayan da O olacak. Sizi sevdiği için yapacak bunu. Önce anlayamayacak; acımasız hatta gaddar bulacaksınız Onu.

Acı geçip yara kapandıktan sonra size verdiği hazineyi fark edeceksiniz. Teşekkür edeceksiniz minnetle önünde eğileceksiniz belki ama işi bitince çekilecek O.Yada “Benden bu kadar haydi gündelik hayatına dön” diyerek kibarca kovacak sizi.

4-Gönül Verirseniz İnşirah Olur: Doktoru sevmeden güvenmeden bıçak altına yatılır mı? Seveceksiniz Onu… Aşık olacaksınız hatta. Gönül vereceksiniz teslim olacaksınız.

Böyle olunca O hakikat neşteri ile girecek nefsinize. Benliğinizde ne varsa bir bir deşerek çıkaracak. Aşk narkozu ile uyuşan gönlünüz katlanacak bu acıya.Uyanınca acıyacak kıvranacaksınız. Bazen “Ne acımasız doktormuş cerrah mı kasap mı ben bunu nasıl sevdim nasıl da güvendim?..” diyeceksiniz.

O günlerde fark etmeyeceksiniz belki ama sonraki günlerde sizi ameliyat eden cerrahın kendi odasında acınıza ağladığını sızınızı aynıyla duyduğunu öğreneceksiniz.

“İyi ki güvendim iyi ki sevdim” diye bir kere daha sevineceksiniz.

5-İnşirah; Hakikat Yolunda Mecburi İstikamettir: İnsan kolayı sever. Şurup içmek varken iğne vurulmak istemeyiz. Kolay yoldan sağlığına kavuşmak elbette iyidir. Fakat hakikat yolunun zorunlu bir dönemecidir İnşirah..

Kolay yolu olsa Rasüle uygulardı ALLAH!... 3 kere inşiraha uğradı Rasül. 3 yaşında iken yarıldı kalbi. 40 yaşında Cebrail kaburgalarını çatırdatırcasına sıktı inşirah için. Gecenin bir yarısı Mirac öncesi yine Mescid-i Haram’da yaşadı.

Rasülün bu yaşadıklarını kendi hayatınızda düşünün. Cebrail hangi suretlerde sizi sıkarak inşirah vermek istedi yada hala istiyor iyice bir düşünün!..

İnşirah istiyor musunuz?

Cebbar isminin sizde tecellisini istediğinizin farkındasınız değil mi?

Kırıkların onarılmasını eksiklerinizin zorla tamamlatılmasını istiyorsunuz.

Bir gönül ameliyatı istediğiniz!...

Acısız ağrısız sancısız ameliyat yok. Fakat siz yine de isteyin. Korkmayın. Bu ameliyatın cerrahı; Rahim’dir. Merhametinden ameliyat eder sizi.
Önce AŞK narkozu ile uyuşturur sonra benlik adına ne illet varsa söküp alır içeriden. İnşiraha erenlerden olmanızı diliyorum… (AMİN)
 
Üst Alt