insan Neden Evlenir?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum..
Bugun meslegim geregi bir konferansa katildik..
Evlilik nedir?Nicin Evlenilir?Evlenmek gerekli mi diye....?
Bu sorunun cevabını birlikte yaşamak için...
diye verirsek o zaman ...birlikte yaşamak için evlenmek gereksiz!!
cunku malesef artik hayat arkadasligi adi altinda beraber yasanabiliyor diye soyliyenler çıkabilir

Birlikte yaşamak da insana
yetmediğine göre, evlenip birlikte yaşamak da insana yetmiyor.

Bir başka açıdan evliliği, iki insanın birlikte yaşaması.. olarak tanımlarsak işimiz kolay.
Bir ev tutmak, gerekli olan eşyaları almak, sonra nikah kıymakla işimiz tamamlanıyor...

Yıllar önce evli bir çiftle sorunları üzerinde konuşurken her ikisinin de sarfettikleri iki sözcük çok dikkatimi çekmişti. Her ikisi de kendi anne baba ve kardeşlerinden bahsederken..
Onun ailesi Benim ailem karisiyordu vs.. vs.. diye sorunlarin dis etkenlerinden bahsediyorlardi...

benim ailem!!ya da onun ailesi!!diye konuşuyorlardı. O an zihnimde bir şimşek çaktı. Durdum. Ve onlara...
aileniz kimlerden oluşuyor?? diye bir soru sordum....

Her ikisi de ne demek istediğimi henüz anlamamışlardı. Büyük bir şevkle anne babalarının ve kardeşlerinin adlarını sıralamaya koyulmuşlardı.....

Bu çiftin sorunu nedir? Bu iki insan bir ev tutmuşlar, eve eşyalar almışlar, nikah yapmışlar, evlenmişler ama aile olamamışlardı....
Her ikisi de ?benim ailem?denildiğinde hâlâ anne babasının ailesini kastediyorlardı....

Halbuki benim ailem derken her ikisinin de, ikisi tarafından kurulmuş, inşa edilmiş yeni bir
aileyi kastetmiş olmaları gerekirdi.

İşte insanlar neden evlenmeli sorusuna benim bulabildiğim acizane cevap....
aile kurmak için olacak....

İnsanın gerçekten ihtiyacı olan, evliliği cennete çeviren, hayatı
daha yaşanılır kılan bu aileyi inşa edebilmektir....

Bir çok mutsuz evlilikte inşa edilmemiş bir aile görürüz. Kişiler evlenmekle işlerinin bittiğini zannetmişler,
kendilerini salmışlar, daha ileri emek sarfetmenin gerekliliğini unutmuşlar..sanki...
bulmayı umdukları mutluluğu aslinda biraz da kendilerinin insaa etmeleri gerektiginin farkinda olamamislardir....

Emek sarfedilmeyen bir ilişki ise bomboş ve zayiftir..
en ufak sarsintida YIKILABILIYOR.....

insanlar düğün gününü düşündükleri kadar, düğünden sonraki günleri ve sorumlulugu düşünseler bu kadar çabuk evlenemezlerdi diye dusunmekteyim...
YORUM-suz....
kgüll..,kgüll..,

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
evlilik zor bir kurum kardeşim, ne yapalım evlenmeyelim mi? Bekarlık daha da zor, hele gençlik dönemini geçirmiş olanlara yanlızlık daha zor gelir...Evlenelim ama kendimizi hazır hissedip, kendimiz gibi hazır birini bulunca. Böyle birini bulabilirmiyiz acaba?ilginç::., Bulunur niye bulunmasın, fakat islamın yaşanmadığı, hiç bir evlilik verimli olamaz diye düşünüyorum...O nedenle öncelik, islamın yaşandığı, en azından bunun için gayret sarfedilen evlilik yapabilmek, bu düşüncede kişilerin kurdukları yuvalar, daha sağlam ve bereketli oluyor...

Üst Alt