İmanına dokunmam ama...

suskun

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Musa (as) buyurdu:

“İmana gelecek musibet cesede gelir. Cesede gelecek musibet mala gelir.”

Hz. Musa zamanında, ümmetinden biri:

“Ya Musa, bana hayvan dilini öğret.” Dedi. Musa (as):

“Bunu bilsen ne çıkar, gel bundan vazgeç, Allah’a itaatkar ol.”

Karşılığını verdi. Adam çok ısrar edince ona evine gitmesini ve birkaç hayvanın konuşmasına şahit olabileceğini söyledi.

Adam evine gitti, yemek yediler. Sofranın örtüsünü çocuklardan biri pencereden bahçeye silkeledi. Evin köpeği ile horozu koşuştular. Lokmayı horoz kaptı. Köpek ona, haksızlık ettiğini, sabahleyin de yem yediğini, dökülenlerin kendi hakkı olduğunu söyleyince horoz, üzülmemesini, o gün sahibinin katırının ayağı kırılacağını, böylece öldürmek zorunda kalacaklarını ve köpeğin de bol bol hissesine yiyecek düşeceğini anlattı. Ev sahibi bunları anlayınca çok sevindi. Katırı hemen sattı.

Ertesi gün yine sofra artığını silkelediler. Yine yiyecekleri horoz kaptı. Köpek kızdı. Horoz

“Bugün ev sahibinin öküzünün, ayağı kırılacak, o da öküzü kesecek, merak etme sana da pay düşer.” Dedi. Bunu duyan adam öküzü de sattı.

Üçüncü gün yemekten sonra yine örtü silkelendi. Yine horoz kaptı. Köpek, yalan söylediği için horoza kızdı. Bunun üzerine horoz: “Biz asla yalan söylemeyiz. Allah bize arş_ı alada öten meleğin sesini duyurur. Efendi katırı da öküzü de sattı. Ama bugün efendi ölecek. Cenaze için çift öküz kesecekler, bol bol yersin.” Dedi. Efendiyi tasa aldı. Kendini kime satsın! Katırın da öküzün de satıldıkları yerde ayakları kırıldı. Ziyan, sattığı adamların üzerine kaldı.

Adam Musa (as)’a koştu. Durumu anlattı. Hz Musa ona: “İmanın da gidecek. Allah’ın sırrına agah oldun. Allah sana sır olarak hayvanların dilinden kader muktezası, suçlarına karşı ceza olarak hayvan cezası verdi. Mala gelenler her bir cezanın karılığıdır, sebebi vardır. Allah senin imanına zarar vermeden cesedine verir. Allah’ın adeti budur. Cesede zarar vermeden malına verir. Cesedine zarar verecekti, malına verdi. Sen onları sattın. Zarar o adamlara gitti, bile bile zalim oldun. Şimdi imanın gidecek, kafir öleceksin.

” Adam çok pişman oldu. “Ya Nebiyallah! Tövbe olsun, benim hayvan dili bilmek neyime idi. Beni Allah için bağışla” diye yalvardı. Hz Musa elini açtı, Rabbim Teala bağışladı.

“İmanına dokunmam ama cesedini alırım.” Dedi. Musa (as) adama bu durumu söyledi. Adam evine gitti ve öldü.

Mala gelen cana geleceğin kefaretidir. Ya maldan ya candan çıksın. Yeter ki inan gitmesin.

Bazen insanların neler düşündüklerini, bilmek isterdim. Artık istemiyorum. Bu kıssayı okuduktan sonrada elimden giden hiçbir şey için de üzülmüyorum.

Rabbim imanımızı almasın yeter.

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Allah Razı Olsun Krd

Üst Alt