İman Üzerine

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,506
İman üzerine, iman nedir? iman hakkında bilgi. İmanı korumak.
İman, Allah'ü Teala'nın varlığını ve birliğini, Hz Muhammed (SAV)'in Peygamberliğini ve Allah'ın kulu olduğunu kavlen ve kalben tasdik etmektir, samimi bir şekilde.
Bu halde olanlar "iman edenler" olarak ifade edilmiştir.
Her bir müslüman, bu halini ölünceye kadar muhafaza etmelidir ki, ölümü İslam üzere olsun.

Burada şu unutulmamalıdır:

Allah'a iman eden bir insan bilmelidir ki, kişi Allah'a iman ederken aynı zamanda Allah'ın bütün emir ve yasaklarının tamamına da iman etmiştir. Ki, hangi konuda olursa olsun, (muamelat, ukubat, feraiz, akaid, ibadet vs) o konu hakkında Allah'ın buyruğu buyrukların en güzeli, en mükemmeli, en ali ve ulvi olanıdır ki, hiçbirisi iman edenler tarafından sorgulanamaz! İman eden bir müslüman, imanı ile beraber Allah'ın varlığını ve birliğini nasıl sorgulanmaz kılıyorsa kendisine aynı şekilde Allah'ın kanunlarını, yasalarını, ibadet ve muamelata dair hükümlerini de kendisine sorgulanmaz kılmaktadır. Bu hassasiyet asla ihmal edilmemelidir. Çünkü Allah'a imandan sonra, Allah'ın tek bir buyruğunu (namaz, feraiz, ukubat) inkar kişiyi "hiç inanmamış" hale getirir. Dikkat edilmelidir.
Günümüzde, Allah ve O'nun Rasülü'ne "iman"da bir problem olmadıklarını düşündüklerimizin bir kısmında bu zafiyetler alenidir.
Öyleleri var ki Allah'a iman ettiğini ifade ettiği halde, aynı zamanda Allah'ın çözüm olarak emrettiği "feraiz"e karşı mücadele veriyor! Allah'ın çözüm olarak emrettiği "ukubat"a dair (ceza hukuku) ayetlere meydan okuyor. Allah'ın emrettiği tesettüre meydan okuyor. İşin garip tarafı bunların birçoğu da kendilerini "iman edenler" olarak ifade ediyorlar.
İşte, yazım da buraya havi idi.
Allah'a iman eden biri, Allah'ın Kur'an'ında açık ve net bir şekilde belirttiği yasalara meydan okuyabilir mi? Elbet de okuyamaz değil mi?
Kitaplarımızda bu ameliyeler "küfür" olarak ifade edilmiştir.
Netice:
İman bir bütündür! Allah'a iman edenler Allah'ın yasalarının tamamına da inananlardır! Ve dahi o yasaların en güzel, en mükemmel olduğuna da iman edenlerdir. Ve dahi, yeri ve zamanı geldiğinde de o yasalarla meselelerini çözenler dir!
Meselenin özü budur.
Dua ile.
 
Üst Alt