İlaç Zehirlenmelerinde İlk Yardım

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
İlaç zehirlenmelerinde ilk yardımın çok önemli olduğunun bilinmesi gerekir. Kişinin yaşama döndürülmesi yada yaşamını sürdürebilmesi için ilk yardım uygulamalarını bilinçli ve sakin bir şekilde rahatsızlığı bulunan kişiye uygulamak gerekir. Bu uygulamaları gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise bilmediğimiz tedavi yöntemlerini yada ilk yardım uygulamalarını uygulamamamız gerektiğidir. Kişiyi hayata döndürmek isterken , kişiye geriye dönüşü olmayan zararlar vermeniz muhtemeldir.

Özellikle ilk yardım konusunda hiçbir bilgisi olmayan insanların bu tür ilaç zehirlenmelerinde hastayı en yakın sağlık merkezine ulaştırmaları en doğru tercih olacaktır. Hastayı hastaneye götürürken yolda yapmamız gereken şey ise , hastayla sürekli olarak konuşarak onun durumu hakkında kafamızda en azından ufak da olsa bir fikir oluşmasını sağlamaktır. Böylece hastanın hayatta olduğunu ve yaşamsal fonksiyonlarını sürdürdüğünden emin olabilirsiniz.

Hastanın kalp atışı , nabzı ve nefes alıp verişi kontrol edilerek durumun ciddiyeti hakkında bilgi elde edinebiliriz. Bunun yanı sıra hastanın bilincinin yerinde olup olmadığını kontrol etmek için hastaya çeşitli sorular sorabilir , aldığınız cevaplar doğrultusunda hastanın bilinç durumu ile ilgili bilgi elde edinebilirsiniz.

Bunun yanı sıra toplumumuzda bilinçsizce yapılan ilk yardımlar esnasında kaybedilen zamandan dolayı insanlar hayatlarını kaybedebilmektedir. Bu nedenle ilaç zehirlenmelerinde hastaya herhangi bir müdahale yapmadan direk olarak en yakın sağlık kuruluşuna götürmek en doğru davranış olur.

Üst Alt