Identity Crisis kimlik bunalımı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
kimlikbunalm.jpg

Kimlik bunalımı buhran yaşamak, kimlik , şahsiyet karmaşası..
ben kimim ile başlar ? ne olacağım ? ve olmalıyım ? sonra parçalanır bütün başka başka insancıklar olunur...
herkese ayrı bir hikaye anlatılır, aynadaki yüz her akşam başka bir makyajla maskelenir..
hayatın ağırlığı ve tatminsizliklerle doğru orantılı olarak bir başkası olmak istersiniz, zaman zaman o bir başkası olabildiğinize siz bile inanırsınız..

ama içinizde bir öz-asıl-gerçek-yalan söylemeyen bir parça hep kendini hissettirir, aslında yapmamanız gereken ama yaptığınız ve yeni kimliğinizle barışık her şey işte o içinizdeki özle çarpışır, bunalım doğar, mutsuz olunur, sonuçta bir kimlik bile kalmaz, hiçbirşey olursunuz, akıp gidersiniz farkına bile varmadan..:bilmemm:.

farklı ortamlarda farklı kimlikler kullanmaktan dolayı bunalıma girmek aslında bir komplekstir. kişi olmak istediği şeye yakındır ama malesef o şey olamamıştır.
bir şekilde de bunun kompleksiyle yanıp tutuşurken ben aslında şuyum buyum deme ihtiyacında bulunur.kendi reklamini yapar...sırıtık.:,

Bir bireyde, individual, mutlaka kimlik ve karakter oluyor. Ama, şahsiyet olması zorunlu bulunmuyor..
kişiliğini bulamamak ve hayatın her anına kendi ruhunu yansıtamama durumudur.
çevre, toplum, aile, kısacası ortam kişiyi kendinden edebilir ve başka birisi kılar. sonucunda kişinin hal ve tutumunu belirleyen kendi kararları ve iradesi değil
kendisini ait hissettiği veya sandığı ortamın yarattığı ruhdur-veya her ne ise-. kişi bu anda -kalbinden birşeyler kalmış ise- değerler, kişilik, irade ve çevre..
yani yaptıkları ve yapmak istedikleri arasında kalır. bu da kişide kimlik bunalımı oluşturur.
Kim Olduğunu Bilmiyorsan şizofreni olursun...

“Kimlik arayışı”; “Ben kimim,Burasi nere..? nasıl bir toplumda yaşıyorum, ne olmak istiyorum?” suâl ve cevaplarıyla birlikte başlar.
Bir merhale sonra kişi “Nereden geliyorum, kim gönderdi, niye gönderdi, bu dünyada işimiz nedir, rehberimiz kimdir, sonunda ne olacağız?”
gibi hayâtî, derûnî suâller sormaya başlar.hakikati bilmiyorlar ise kimlik bunalımına girerler..

Üst Alt