İbrahim Eken (Hoca Efendi) (1927 - 2010)

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
1927 yılında Kayseri’de doğan Eken, ilk-orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladı. Liseden mezun olduktan sonra babasının isteği üzerine İstanbul Teknik Üniversitesine kaydolan Eken, asıl okumak istediği İlahiyat Fakültesi 1949 yılında Ankara Üniversitesi bünyesinde açılınca 1950-51 öğretim yılında İlahiyat Fakültesine kaydoldu.
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenimini sürdürürken Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı vaizlik-müftülük sınavına katılan Eken, kazandığı bu sınavla Ankara Merkez vaizliği görevi ile memuriyet hayatına başladı.
1954 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden me-zun olan Eken, Kayseri’de ve Ankara’da dönemin âlimlerinden olan Hasan Hüsnü Erdem, Ahmet Hamdi Akseki, HasanFehmi Başoğlu ve Ali Himmet Berki gibi önemli hocalardan özellikle “usul" konusunda özel dersler aldı. İhtisas yapmak için iki yıl Bağdat’a giden Eken, ihtisasını tamamladıktansonra tekrar yurda dönerek buradaki görevini sürdürdü.
Diyanet İşleri Başkanlığında vaizlikle göreve başlayan Eken, sırasıyla Ankara, İstanbul ve Kayseri Vaizliği, Teftiş Heyeti Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.
Kaleme aldığı çok sayıda yayınlanmış makalelerinin yanı sıra, “Din Psikolojisi, Kader, Cennet Bahçeleri ve Kulluk" isimli neşredilmiş eserleri de bulunan Eken Hoca Efendi, uzun yıllar gerek kürsülerde, gerek televizyonlarda ve gerekse deverdiği konferanslarda kendisini İslam’ı anlatmaya vakfeden gönüleri birisi olarak biliniyordu.
17 Temmuz 2010 tarihinde Kayseri’de Hakkın rahmetine kavuşan İbrahim Eken Hoca Efendi, çok sayıda eş, dost ve sevenlerinin katılımıyla kılınan cenaze namazının ardından Kayseri’de defnedildi.
Camii Kebir''de Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazına, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, hacılar Belediye Başkanı Ahmet Herdem, Kızılay Kayseri Şube Başkanı Ayhan Uzandaç ile İbrahim Eken Hoca Efendi''nin yakınları ve sevenleri katıldı.
Cenaze namazını kıldıran İl Müftüsü Şaban İşlek, İbrahim Eken Hoca Efendi''nin örnek bir insan olduğunu ve bir çok talebe yetiştirdiğini belirterek, “Kayseri''den bir yıldız daha kaydı. Değerli bir insanı daha kaybettik. Allah rahmet eylesin” dedi.
İbrahim Eken Hoca Efendi''nin cenazesi şehir mezarlığında gözyaşları içerisinde toprağa verildi.
 
Üst Alt